احمد توکلی در یادداشتی در سایت الف نوشت:

 کمی دقت در موضعگیری های آقای رئیس جمهور نشان می دهد که ایشان مرتباً در حال افزایش مطالبات مردم از نظام است. در این مسیر ظاهراً قیدی هم به قانون و عقلانیت ندارد. در همین دو هفته تعطیلی مجلس لااقل سه مورد را می توان مصداق این رفتار ذکر کرد:

اول: رئیس جمهور اعلام کرد که به هر خانوار ایرانی یک هزار متر زمین رایگان داده خواهد شد تا در آن ویلا احداث کنند و باغداری نمایند.

دوم: رئیس جمهور اعلام کرد که 7 میلیارد دلار از موجودی صندوق توسعه ملی را برای گسترش طرح مسکن مهر اختصاص خواهد داد. درباره تخصیص 3 میلیارد آن تصمیم گرفته شده است.

سوم: با پیشنهاد رئیس جمهور تعداد پذیرش دانشجویان مقطع دکتری تا دو برابر افزایش یافت.

پیش تر هم از این موارد بسیار بوده است؛ مانند پرداخت یک میلیون تومان به هر نوزاد در بدو تولد و اهداء سالانه یکصد هزار تومان به همان حساب، یا تقسیم پول نفت به طور مساوی بین مردم، یا افزایش یارانه نقدی و مشابه آنها.

درباره همان سه مورد ذکر شده، کمی اطلاعات نسبت به امکانات کشور و نیز دانستن قانون بر نادرستی طرح گواهی می دهد. در اینجا نقد کارشناسی آن مواضع مقصود نیست، تنها قصد جلب توجه نسبت به این سوال است که چرا رئیس جمهور بدون اعتنا به قوانین و کار کارشناسی مطالبات مردم را بالا می برد؟

جلب رضایت خاطر عمومی از وظایف مسلم همه دولت هاست. شرط ضروری این کار کاهش شکاف سطح مطالبات و امکانات است. هرچه این شکاف کمتر باشد، رضایت خاطر عمومی بیشتر است و برعکس افزایش این شکاف نارضایتی مردم را در پی دارد. معمولاً مخالفان دولت ها برای انصراف اعتماد عمومی از دولت حاکم، بر مطالبات دامن می زنند تا با افزایش این فاصله از مقبولیت و مشروعیت دولت بکاهند. در مردم سالاری های عاقل و جاافتاده، حتی احزاب مخالف در این کار محتاط اند، زیرا اگر برای جلب آراء توقعاتی را به طور غیرواقع بینانه برانگیزند، ابزارهای فشار افکار عمومی در زمان پیروزی شان آنان را  به عقب می راند.

چرا در اینجا رئیس جمهور حاکم که برای ادامه حاکمیت خود و دوستانش در قدرت اصرار زیادی هم دارد، شخصاً به مطالبات دامن می زند؟

پرواضح است که بخشش رایگان زمین به همه خانوارها بدون نظر مجلس مقدور نیست. از جنبه اجرایی نیز هر متخصصی می داند که کمبود آب و زمین مستعد مانع اجرای این کار خواهد شد. علاوه بر آن، اینکه همه خانوارها یکصد متر ویلا برای خود بسازند، به یک طنز غم افزا می ماند. در این صورت طبعاً مجلس مخالفت می کند. این موضع را همه کارشناسان مستقل تأیید خواهند کرد، ولی آیا همه مردم هم همین طورند؟ آیا رئیس جمهور به دنبال آن است که توده های مردم به این نتیجه برسند که دولت می خواهد خیری به آنها برساند، مجلس نمی گذارد؟

هرکس قانون برنامه پنجم توسعه را خوانده باشد و ماده 84 آن را دیده باشد می داند که تخصیص ارز از صندوق توسعی ملی برای ساختن مسکن مهر غیرقانونی است. حتی اگر رئیس جمهور پیشنهاد اصلاح قانون را بدهد، چون تغییر برنامه است دو سوم نمایندگان باید به آن رأی بدهند و حتی در این صورت چون این تصمیم با سیاست های کلی ابلاغی رهبری مخالف است، شورای نگهبان آن را رد می کند. علت کارشناسی این مخالفت های مجلس حفظ مصالح مردم است که اقتصاد نفتی مصرفی بیش از این لطمه به مردم نزند. ولی این موضع کارشناسی را توده های بی مسکن منتظر کمک مسکن مهر باور می کنند؟ آیا رئیس جمهور نمی داند که دسته ای از مردم چنین استنباط خواهند کرد که رئیس جمهور می خواهد آنها را صاحب مسکن کند، ولی مجلس و شورای نگهبان نمی گذارند؟

مطالبات غیر قابل ارضاء، بر شکاف بین توقعات و امکانات می افزاید و زمینه های نارضایتی از حاکمیت را گسترش می دهد. این به سود کی و به زیان چه کسانی است؟29302
 

کد خبر 163397

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حميد IR ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  0 0
  حالا اگه گذاشتي هزار متر زمين به ما بده!
 • بدون نام IR ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  0 0
  اقاي توكلي واقعا" به اين حرفهايي كه مي زنيد اعتقادهم داريد!!!!
 • بدون نام IR ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  1 0
  همه مسئولين در ايران همينطور هستن ، چرا به ايشون فقط اعتراض ميكنيد ؟ تا حالا ديديد كسي تو ايران استعفا بده وقتي اشتباهي ميكنه ؟ همه عاشق خدمت به مردم هستن
 • بدون نام IR ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  1 0
  يعني ميخواين بگين اقاي احمدي نژاد نميدونند تو چه كشوري رياست جمهور هستند؟از قوانين اطلاعي ندارند؟
 • با نام! IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  1 0
  کی اصرار نداره؟
 • میثم IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  0 0
  1- یعنی کار انجام دادن برای مردم جرم است؟ پس از الان کشور را تعطیل کنیم که شما به آقایون شک نکنید به انتخابات؟
 • میثم IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  0 0
  2- کشور ما امکانات بالایی دارد. دقیقا مطلبی که گفتید صحت دارد. دولت میخواهد کاری انجام دهد نگهبان و مجلس نمیگذارند. قضیه سهمیه بندی بنزین ، هدفمندی یارانه ها ،مسکن مهر و کلی از پروژه های بزرگ دیگر هم اول دولت مطرح میکرد شما به آن میخندیدید. چشمان خود رو باز کنید. تاریخ در موردمان قضاوت خواهد کرد.
 • امير IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۹
  0 1
  شماها از محبوبيت روزافزون احمدى نژاد ميترسيد آقاى توكلى ،لطفاً نظرات ما طرفداران رئيس جمهور را سانسور نكنيد.