انتقاد تند کارگردان «عنکبوت» از کارگردان «عنکبوت مقدس»: همه‌جا از من تقلید کردی

ابراهیم ایرج‌زاد، کارگردان فیلم سینمایی «عنکبوت» که چندی پیش روی پرده سینما بود در مورد علی عباسی، کارگردان «عنکبوت مقدس» که این روزها در هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن حضور دارد می‌گوید او غیرقانونی و از طریق رفقایش «عنکبوت» را دید و بعد «عنکبوت مقدس» را ساخت و از دکوپاژ تا طراحی پوستر و اسم فیلمش همه‌جا پایش را روی ردپای ایرج‌زاد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ابراهیم ایرج‌زاد، کارگردان فیلم سینمایی «عنکبوت» به نویسندگی اکتای براهنی و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی محصول سال ۱۳۹۸ که چندی پیش روی پرده سینما بود در صفحه اینستاگرامش خطاب به علی عباسی، کارگردان «عنکبوت مقدس» که این روزها در هفتادوپنجمین جشنواره فیلم کن حضور دارد، چنین نوشت:

«آقای علی عباسی!
ای کاش بهشان می‌گفتی که داشتی سعی می‌کردی با دلار خرج کردن و دور زدن قانون و با یک فیلمنامه بدون صحنه‌های اصلی (طبق گفته خود شما در همین کنفرانس ) پروانه ساخت بگیری و بعدش فیلم خودت را بسازی و از ایران بروی و چون ایران زندگی نمی‌کنی و قصد زندگی هم نداری برایت مهم نبود بعدش چی می‌شود...
ای کاش بهشان می‌گفتی تاریخ ثبت فیلمنامه‌ات ۱۳۹۷/۱۱/۰۳(«شب بلند» نام اول فیلم «عنکبوت مقدس») در بانک فیلمنامه اختلاف چندماهه دارد با تاریخ ثبت فیلم من ابراهیم ایرج‌زاد۱۳۹۷/۰۶/۰۴ («اتاق شرعی»- نام اول فیلم «عنکبوت»)
ای کاش بهشان می‌گفتی توی ایران اولویت برای ساخت فیلم از یک سوژه واقعی با تاریخ ثبت فیلمنامه و تاریخ درخواست پروانه ساخت است و شما و رفقایت پشت سر من راه افتاده بودید تا من و مسیر قانونی الزامی در حال سپری شدن توسط من را دور بزنید!
ای کاش بهشان می‌گفتی قانون ایران! قانون پروانه ساخت گرفتن در ایران! قانون ارائه نسخه کامل و صحیح فیلمنامه در ایران است که باعث می‌شود یک فیلمساز گاهی چند سال برای ساخت فیلمش صبر کند ولی این دلیل نمی‌شود یکی مثل تو با دلار خرج کردن و زرنگ‌بازی بخواهد قانون را دور بزند و خارج از خط حق و ناحق کند. بله همکار عزیز شما می‌خواستی با دلار خرج کردن خارج از نوبت سوژه را بسازی و فرار کنی و به ریش من و همه زحمت‌های من بخندی اما نتوانستی این کار را بکنی، چون من جلوتر اقدام کرده بودم پس ناچار شدی از ایران بروی ترکیه و بعد اردن چون این‌جا هرچه‌قدر بی‌قانون باشد آن‌قدری نیست که بتوانی حق فیلمساز داخل ایران را که با پول بخش خصوصی و بسیار ناچیز فیلم می‌سازد و قرار نیست از ایران با فیلمش فرار کند، بخوری!
حتما یادت هست بهت زنگ زدم گفتم منم زرنگ‌بازی بلدم، مشهد رفتن و یواشکی این سوژه را کار کردن برای من که بچه مشهدم مثل آب خوردن بود ولی چون نمی‌خواستم و نمی‌خواهم از ایران بروم تن دادم به قانون پس نوبت را رعایت کن...اما دلارهای بیشتری ریختی روی میز بعضی‌ها...
ای کاش بهشان می‌گفتی غیرقانونی و از طریق رفقایت فیلم من را دیدی و بعد فیلم «عنکبوت مقدس» را ساختی، از دکوپاژت و طراحی پوسترت تا اسم فیلمت همه‌جا پایت را روی ردپای من گذاشتی...
و آخر این که در بانک فیلمنامه و در سازمان سینمایی اسناد موجود است که این آقا اصلا و چه‌طور داشت عمل می‌کرد و با چه کسانی لابی کرده بود تا قانون را دور بزند... و چه‌طور بر علیه من و فیلمم در اروپا شانتاژ درست کرد و این صندلی که روش نشسته را دزدید از من، فیلمم و همه عواملم.
پ.ن: داستان خیلی مفصل اما در این مجال نگنجد...
#ابراهیم_ایرج_زاد
#عنکبوت
#عنکبوت_مقدس»

انتقاد تند کارگردان «عنکبوت» از کارگردان «عنکبوت مقدس»: همه‌جا از من تقلید کردی

۲۵۹۲۵۹

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1634302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =