۰ نفر
۳۱ تیر ۱۳۹۰ - ۰۹:۰۴

لوسین فروید، نقاش بزرگ معاصر و یکی از چهره‌های شاخص هنری بریتانیا در سن 88 سالگی درگذشت.

به گزارش خبرآنلاین، ویلیام آکوئاوِلا، دلال آثار هنری اهل نیویورک ضمن اعلام این خبر گفت فروید چهارشنبه شب در خانه‌اش در لندن بر اثر بیماری درگذشت. مشخص نیست این بیماری چه بوده است.

فروید نوه زیگموند فروید، روانشناس بزرگ بود که سال 1922 در برلین به دنیا آمد. او به همراه خانواده‌اش در سال 1933 وقتی 10 سال داشت به بریتانیا آمد و در سال 1939 شهروند بریتانیا شد.

این نقاش که بیشتر به واسطه نقاشی‌های فیگوراتیو خود مشهور بود در سال‌های اخیر به عزیزدردانه حراجی‌های آثار هنری تبدیل شده بود. یکی از پرتره‌های او در سال 2008 به قیمت 33.6 میلیون دلار (20.6 میلیون پوند) به فروش رفت و به گرانترین اثر هنری فروخته شده یک هنرمند در قید حیات بدل شد.

زنده‌ام که نقاشی کنم
آکوئاولا این نقاش را «یکی از بزرگان نقاشی قرن بیستم» خواند و گفت: «وقتی با او همنشین بودی متوجه می‌شدی پرشور، متواضع، صمیمی و شوخ‌طبع است؛ زندگی می‌کرد تا نقاشی بکشد و تا روزی که فوت کرد از این کار دست نکشید و همیشه از سروصدای دنیای هنری دوری می‌کرد.»

نیکلاس سروتا، مدیر گالری تیت درمورد فروید گفت: «سرزندگی نقاشی‌های فروید، تنشی که در نقاشی‌های طبیعت بیجان او دیده می‌شود و پرتره‌های او از چهره دوستان و اقوام جایگاه لوسین فروید را در کنار مشاهیر هنر قرن بیستم تضمین می‌کند.»

او افزود: «نقاشی‌های دوران اول او هنر بریتانیا را دوباره تعریف کرد و آثار موخرش با تمامی نقاشی‌های برجسته فیگوراتیو تاریخ هنر برابری می‌کنند.»

ویلیام فیور، منتقد هنری سابق «آبزرور» که بیش از 40 سال بود با فروید آشنایی داشت درمورد فروید گفت: «او نقاشی پرتره را به جایگاه والا خود در گذشته بازگرداند.» و اشاره کرد فروید در پرتره‌هایش برخلاف سنت همه اقشار جامعه را و نه فقط زنان و مردان ثروتمند را سوژه خود قرار می‌داد.

این منتقد ادامه داد: «خودش می‌گفت همه آثارش زندگینامه‌ای و پرتره از چهره خود هستند. شوخ‌طبع بود و هنرمندی غریزی و البته هنرش را با دست و دلبازی در اختیار دیگران می‌گذاشت.»

فیور اشاره کرد فروید چند اثر ناتمام دارد و گفت: «همیشه یکی دو نقاشی را نیمه تمام می‌گذاشت که اگر کاری به ذهنش نرسید روی آنها کار کند، می‌دانم حالا هم یکی دو اثر نیمه تمام مانده‌اند.»

پدر فروید معمار بود و برادرش کلمنت فروید، گوینده مشهوری بود. این نقاش در مدرسه «مرکزی هنر» در لندن درس خواند و بعد تحصیلات خود را در مدرسه طراحی و نقاشی «ایست آنجلین» و کالج «گلداسمیت» لندن ادامه داد.

فروید ابتدا فقط طراحی می‌کشید، اما وقتی 17 ساله بود یکی از پرتره‌هایی که از چهره خودش کشیده بود در مجله «هاریزون» (افق) منتشر شد و این هنرمند به کشیدن پرتره ادامه داد.

این نقاش خیلی زود موردتوجه قرار گرفت و پس گذراندن دوران کوتاهی در نیروی دریایی بریتانیا اولین نمایشگاه تک‌نفره خود را در سال 1944 در 21 سالگی بر پا کرد.

نشان لیاقت
پس از جنگ جهانی دوم فروید به فرانسه و یونان رفت و نقاشی را پیشه خود کرد، او سال 1948 به بریتانیا بازگشت و به بچه‌های 10 ساله در مدرسه هنر «اسلید» نقاشی درس می‌داد.

او دو بار ازدواج کرد؛ همسر اول او کیتی اپستین (کتلین گارمن)، فرزند جیکاب اپستین مجسمه‌ساز مشهور بود و فروید براساس چهره او نقاشی معروف «دختری با سگ سفید» را کشید. همسر دوم او کارولین بلک‌وود نویسنده، فرزند مارکیز دافرین و آوا بود.

این نقاش بزرگ دارای نشان لیاقت، از بزرگترین افتخارات و نشان‌های شوالیه‌گری بریتانیا بود. این نشان از سوی ملکه بریتانیا به پاس دستاوردهای هنری، آموزشی، ادبی و علمی اهدا می‌شود.

این نشان در هر دوره فقط به 24 نفر می‌رسد، فلورانس نایتینگل، سر وینستن چرچیل، سر ادوارد الگار و مادر ترزا از جمله افرادی بودند که به این نشان رسیدند.

فروید در دهه 1970 حدود چهار هزار ساعت وقت صرف کشیدن چهره مادرش در تابلوهای مختلف کرد. او از چهره دو نقاش بزرگ معاصر خود یعنی فرانک آئرباخ و فرانسیس بیکن نیز پرتره‌هایی کشیده بود. همچنین یک بار از چهره ملکه الیزابت دوم پرتره‌ای کشید که این پرتره و کشیدن آن جنجال بسیار به پا کرد. فروید پرتره را به مجموعه آثار هنری ملکه اهدا کرد.

یکی از آثار مشهور این هنرمند «به سبک سزان» نام دارد که گالری ملی استرالیا آن را به قیمت 7.4 میلیون دلار خرید. اثر رکوردشکن او «Benefits Supervisor Sleeping» نام داشت که در سال 1995 کشیده شده بود و در حراجی ماه مه سال 2008 کریستی در نیویورک به قیمت 33.6 میلیون دلار فروخته شد.

سان فرانسیسکو کرونیکل / 22 ژوئیه / ترجمه: حسین عیدی‌زاده

58241

کد خبر 163674

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =