۲ نفر
۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۳
عراق چگونه «فاو» را پس گرفت؟

ایسنا نوشت: مسئول وقت محور لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب (ع) گفت: ایستادگی نیروهای این لشکر به‌گونه‌ای بود که هنگامی‌که آن‌ها در خط اول در " فاو" در برابر عراقی‌ها مبارزه می‌کردند؛ ارتش بعثی با رخنه و دور زدن نیروها، به پشت آن‌ها در خطوط بعدی رسیده و قرارگاه تاکتیکی شهید صادقی را تصرف می‌کند.

ششمین جلسه شورای مطالعات راهبردی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سال ۱۴۰۱ با حضور سردار علی‌محمد نائینی؛ رئیس مرکز، مشاورین، برخی از راویان، فرماندهان قرارگاه‌ها و لشکرهای عملیاتی در دوران دفاع مقدس برگزار شد.

در این جلسه که در تداوم سلسله جلسات بررسی تحولات مقطع پایانی جنگ در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد؛ سردار ابوالفضل شکارچی؛ مسئول وقت محور لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب (ع) که اکنون سخنگوی ارشد نیروهای مسلح است، به تشریح عملکرد یگان دریایی این لشکر در ماجرای بازپس‌گیری فاو توسط عراق پرداخت.

وی با اشاره به درگیر بودن بخش اعظمی از نیروهای این لشکر در مقطع سقوط فاو در غرب و در چارچوب عملیات «والفجر ۱۰» بیان کرد:یگان دریایی لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب (ع) در این مقطع در فاو و بین جاده البحار و رودخانه اروند مستقر بود که در سمت راست آن تیپ ۴۴ قمر بنی‌هاشم (ع) و در سمت چپ آن نیز لشکر ۸ نجف اشرف به فرماندهی سردار شهید احمد کاظمی مستقر بودند.

با مغز متفکر عملیات «والفجر ۸» آشنا شوید

بیشتر بخوانید:

سردار شکارچی ضمن تشریح حمله همه‌جانبه و ناجوانمردانه ارتش بعثی به فاو که با بکار گیری میزان فراوانی از بمب‌ها و سلاح‌های شیمیایی همراه بود؛ گفت: یگان دریایی این لشکر از یگان‌هایی بود که مقاومت جانانه‌ای در برابر ارتش بعثی در فاو از خود نشان داد و علی‌رغم درخواست‌های مکرر فرماندهان مبنی بر عقب‌نشینی، تا دقایق آخر سقوط فاو به دفاع در برابر بعثی‌ها پرداخت.

شکارچی خاطرنشان کرد: ایستادگی نیروهای این لشکر به‌گونه‌ای بود که هنگامی‌که آن‌ها در خط اول در فاو در برابر عراقی‌ها مبارزه می‌کردند؛ ارتش بعثی با رخنه و دور زدن نیروها، به پشت آن‌ها در خطوط بعدی رسیده و قرارگاه تاکتیکی شهید صادقی را تصرف می‌کند.

وی در پایان با اشاره به رشادت‌های یکی از فرمانده گردان‌های لشکر ۱۷ علی بن ابیطالب (ع)؛ بیان کرد: شهید نظام فتحی در جریان عقب‌نشینی، نیروهای گردان خود را یک‌به‌یک به عقب فرستاده و خود به‌عنوان آخرین نفر تصمیم به عقب‌نشینی می‌گیرد که در همان‌جا نیز به فیض شهادت نائل می‌آید.

۲۱۲۳۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1639595

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =