کاهش سطح آب دریای خزر لایروبی خلیج گرگان را بی‌تأثیر می‌کند

تسنیم نوشت: تراز آب دریای خزر به دلیل تغییر اقلیم و تبخیر بسیار زیاد در حال کاهش است و بر اساس مطالعات انجام شده تا سال ۲۰۵۰, ۳ متر کاهش پیدا می‌کند و این کاهش ادامه‌دار خواهد بود لذا لایروبی خلیجی به این وسعت بی‌نتیجه خواهد بود.

به منظور نجات "خلیج گرگان" از خشک شدن کامل، مقرر شده است تا سازمان بنادر و کشتیرانی ۲ کانال آشوراده و چوپوقلی که ارتباط‌دهنده خلیج گرگان هستند را با تخصیص اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان، لایروبی کند تا ارتباط آب خزر با خلیج گرگان بیشتر شود اما این طرح با مخالفت بسیاری از کارشناسان محیط زیست شده و متخصصان این طرح را علاج کار خلیج گرگان نمی‌دانند!

در رابطه با این موضوع محسن موسوی خوانساری, کارشناس محیط زیست اظهار کرد: خلیج گرگان یک تورفتگی آب در داخل ساحل است و به جز یک آبراهه کوچک که در مسیری کوتاه, آن را به دریا متصل می‌کند راه به جایی ندارد. در رابطه با احیای این خلیج باید ۲ نکته را در نظر گرفت, اول اینکه تراز آب دریای خزر به دلیل تغییر اقلیم و تبخیر بسیار زیاد در حال کاهش است و بر اساس مطالعات انجام شده تا سال ۲۰۵۰, ۳ متر کاهش پیدا می‌کند و این کاهش ادامه‌دار خواهد بود لذا لایروبی خلیجی به این وسعت بی‌نتیجه است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ساحل دریای خزر در محدوده کشور ما در منطقه عمیق واقع شده است ما کمترین آسیب را از کاهش تراز آب خزر می‌بینیم و خسارت ما نسبت به کشوری مانند روسیه که خودش ۹۰ درصد آب خزر را از طریق ولگا تأمین می‌کند, بسیار کم است اما متأسفانه کشور ما در یک نقطه از این موضوع آسیب می‌بیند که آن هم خلیج گرگان است. لذا لایروبی چه در جهت گردشگری و چه در جهت احیای خلیج اشتباه است چرا که آب خزر در حال پایین رفتن است و نمی‌توان در مقابل این کاهش سطح آب مقاومت کرد.

این کارشناس محیط زیست مصالح و دورریزهای به وجود آمده به دنبال لایروبی را دومین چالش پیشروی این طرح دانست و گفت: حتی اگر لایروبی هم درست باشد, باید مشخص شود که این مصالح قرار است در کجا ریخته شود. این مصالح در هر نقطه‌ای که وارد شوند, موجب آلودگی محیط زیست آن منطقه می‌شوند. خلیج گرگان منطقه‌ای بسیار بکر و طبیعی است و این مصالح و آلودگی‌ها می‌تواند آن را نابود کند.

موسوی خاطرنشان کرد: هر گونه اقدامی که قرار است برای احیای خلیج گرگان انجام شود, باید پدیده تغییر اقلیم در کنار آن دیده شود.

بیشتر بخوانید:

لایروبی، چاره خشکیدن خلیج گرگان است؟

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1640846

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =