فعالیت ۳۵ شرکت آسانسور غیرمجاز در استان کرمان

سرپرست اتحادیه آسانسور، پله برقی و خدمات وابسته کرمان گفت: «در حال حاضر ۳۵ شرکت صنعتی آسانسور در استان کرمان بدون پروانۀ بهره‌برداری، طراحی و مونتاژ آسانسور فعالیت می‌کنند که اتحادیه مسئولیتی در قبال خسارات این شرکت‌ها ندارد».

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ حمید عباسی افزود: «با ابراز تأسف این تعداد از شرکت‌ها در سایه به فعالیت خود ادامه می‌دهند، فارغ از اینکه مالیات، عوارض و یا هرگونه هزینۀ دیگری بپردازند و در مقابل کار خود به مشتری پاسخگو باشند».
وی با ابراز تأسف از اینکه خریداران به دلیل تفاوت قیمت ناچیز به شرکت‌های بدون مجوز مراجعه می‌کنند، ادامه داد: «بیشتر حوادثی که در آسانسورهای نصب شده رخ می‌دهد به دلیل بی‌دقتی در طراحی، نصب قطعات غیرایمن و رعایت نکردن استانداردهای لازم است و توجه به همین امر مهم‌ترین دلیل برای همکاری با شرکت‌های مجاز محسوب می‌شود».
عباسی با بیان اینکه همچنین ۳۱ شرکت زیر نظر اتحادیه استان کرمان تاکنون موفق به دریافت پروانۀ بهره‌برداری، طراحی و مونتاژ آسانسور شده‌اند، اظهار کرد: «بکارگیری یک مدیر فنی و ۲ تکنسین برای امتیازآور بودن شرکت متقاضی با سابقۀ سه سال بیمه زیر نظر شرکت‌های آسانسوری، ازجمله الزامات دریافت پروانه از سازمان صمت است و باید این پروانه هر سه سال یکبار تمدید شود».
سرپرست اتحادیه آسانسور، پله برقی و خدمات وابسته استان کرمان با اشاره به اینکه برخی شرکت‌ها علاوه بر کار در حیطۀ آسانسور در بخش تأسیسات، نصب آیفون، درب برقی، دوربین مداربسته، پکیج و ... نیز فعالیت می کنند، یادآور شد: «صاحبان طرح‌های ساختمانی و عموم مردم باید از انعقاد قرارداد با شرکت‌های بدون پروانۀ طراحی، مونتاژ و نصب آسانسور خودداری کنند در غیر این صورت اتحادیه هیچ مسئولیتی در قبال هرگونه تخلف، اهمال کاری و عواقب مالی و جانی ناشی از استفاده از این آسانسورهای غیرایمن ندارد».
وی با تأکید بر اینکه تبلیغات شرکت‌های بدون مجوز قانونی، جرم محسوب می‌شود، ادامه داد: «ما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا فرهنگ استفاده از آسانسورهای ایمن را در سطح جامعه نهادینه کنیم و در این راستا نیازمند همکاری مردم هستیم بر همین اساس می‌طلبد، آن‌ها نیز قبل از هرگونه همکاری با شرکت‌های آسانسور در مورد داشتن مجوزشان از اتحادیه استعلام بگیرند».
عباسی، آسانسورها را یکی از پرکاربردترین تجهیزات در سازه‌های جدید دانست و افزود:« با توجه به اینکه اکنون عصرِ ساختمان‌ها و آپارتمان‌های چندطبقه است و بالا رفتن از پله‌ها فرآیندی خسته‌کننده و کند است، استفاده از آسانسور تبدیل به یک الزام شده که صرفه‌جویی در زمان و انرژی را به دنبال دارد».
وی با تأکید بر اینکه ایمنی آسانسور در انتخاب آن نقش بسیار حیاتی دارد، بیان کرد: «سیستم ایمنی آسانسور باید هنگام نصب و ساخت آسانسور توسط مهندسان ناظر بررسی شود، زیرا یک آسانسور ناایمن ممکن است، موجب وقوع حوادث ناگوار در آینده و خسارت مالی و جانی به ساکنان ساختمان شود».
۴۶
کد خبر 1641497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =