مرد 32 ساله به شدت سنتی ، با گرفتن جان 76 نفر (پیشتر 93 نفر اعلام شده بود) از 4.9 میلیون هم وطن خود در نروژ پیام صاف و ساده ای را منتشر کرد و آن این بود که فرهنگ نروژی را از بین نبرید.

تمام ماجرای انفجار در اسلو و تیراندازی به جمعیت جوانان حزب کارگر در جزیره یو.تو.یوآ و (جزیره مورد علاقه نخست وزیر نروژ از بچگی ) همین بوده و نه چیز دیگر!

اولین جلسه استماع آن.درس به.رینگ بری.ویک پشت دربهای بسته برگزار شد و بعد از جلسه قاضی کیم هگر اعلام کرد وی تا 8 هفته دیگر در بازداشت درجه 3 (custody) بدون اجازه ارتباط با رسانه ها خواهد بود و بعد اگر گناهکار شناخته شود باید 21 سال از عمر خود را پشت میله های زندان بگذراند.

رسانه ها چه از نوع غربی یا شرقی و یا حتی از نوع ایرانی، با موج گنده نویسی، خود را همراه کرده و از کاه کوه ساخته اند تا جایی که مسئله اکانت فیس بوک حمله کننده (رد عضویت این اکانت توسط نئو نازی ها در اینترنت) و 1500 صفحه منتشره نسبت داده شده به حمله کننده، همگی آن.درس را به موجودی مخوف و متفکر با افکار سیاه تبدیل کرده است در حالی که وی فاجعه ای را موجب شده که حداکثر 21 سال زندان پشت میله ها را خواهد داشت.

بگذارید کمی نروژ و نروژی ها را بشناسیم تا بهتر بتوانیم این حادثه را درک کنیم:

1-     اصطلاحی داریم تحت عنوان The unique Norwegian farm culture . تحت این فرهنگ که ریشه باستانی برای مردم این قوم دارد، هویت مستقلی از ادبیات، هنر و موسیقی بین این مردم نزج گرفته و رشد یافته و جنبه منحصر بفرد گرفته که جلوه های آنرا می توان در مدیا و رسانه های نروژ همچنان ببیینیم.

2-     79.2 درصد از نروژی ها نام خود را در کلیساهای منحصر به فرد نروژ (church of norway) ثبت کرده و از سرویسهای کلیسا به طور مرتب استفاده می کنند. رهبر کلیسا پادشاه نروژ (head of state) است و رییس کابینه نخست وزیر بوده و رییس حکومت (head of government) است.

3-     نروژ 4.9 میلیون نفر جمعیت دارد (معادل همین جمعیت تعداد نروژی های مقیم امریکا است که به این کشور مهاجرت کرده اند) که از این تعداد حدود 500 هزار نفر مهاجر هستند. حدود نیمی از مهاجرین نیز امریکایی و اروپایی و استرالیایی هستند و ما بقی از سایر کشورها. در این بین پاکستانی ها با 35 هزار نفر بیشترین جمعیت مهاجرین غیر اروپایی و امریکایی هستند. عراقی ها و سومالیایی ها دو ملت دیگری هستند که در این کشور زندگی می کنند. در واقع مهاجران نیروی تاثیر گذاری روی سیاست وحکومت نروژ نیستند. (این کشور 150 هزار مسلمان دارد)

4-     تنها 60 کشور از حدود 200 کشور دنیا در نروژ سفارتخانه دارند و این کشور بدلیل عضویت در ناتو در افغانستان نیز نیرو دارد.

 

 

در ادبیات سیاسی بین محافظه کار مذهبی (conservative) و راست گرای افراطی (right-wing) فرق هست و این فرق در نوع اطلاع رسانی از تیپیکال فردی و شخصی آن.درس رعایت نشده است.

ما از نگاه یک روزنامه نگار خارجی با دید بین المللی و بلوشوی سیاسی به حوادث دوقلوی نروژ نگاه می کنیم در حالی که نوع نگاه آن.درس جنبه محلی داشته و تعصب فرهنگی به فرهنگ منحصر بفرد نروژی که حتی در میان اروپایی ها نیز تمایز خود را نشان داده و می دهد؛ نیز کاملا در حمله دیده می شود.

آن.درس معتقد است حزب کارگر که حزب حاکم است فرهنگ سنتی و قدیمی نروژی ها را دارد به سمت deconstruction می برد. ساختار شکنی چیزی است که حمله کننده با آن به مخالفت برخاسته است. دقیقا شبیه یک روستایی پشت کوهی که چشم باز کرده و جوانان دختر و پسر را در جزیره ای دیده که در حال بروز فرهنگی غیر از فرهنگ سنتی نروژی هستند و این برایش قابل تحمل نبوده است و به همین خاطر در نوشته هایش آورده که آرزو دارد مردم نروژ مانند خانواده های دهه 1950 شده و مانند آن روزگار زندگی کنند و فرهنگ خود را مانند 50 سال قبل در بیاورند.

با تمام این حرفها قرار دادن کلماتی مانند تروریست در ابعاد بین المللی و مشابه آن، برای این مرد 32 ساله، مانند لباس گشادی است که به فرد نمی خورد و به همین دلیل تاکید می شود که با شناخت یک نروژی و افکار سنتی اش باید نوع نوشتن درباره این حادثه متفاوت شود.

فاجعه نروژ، واقعه ای بین المللی با انگیزه ملی- محلی

 

کد خبر 164500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =