گدایی سالمندان موجه با روزی تا ۲۰۰هزار تومان درآمد/«فردا نوه‌هایم می‌آیند، از این سوپرمارکت برام روغن می‌خری؟»

در گذشته کودکان کار از مردم درخواست می‌کردند برایشان از سوپر مارکت کیک و شیر و بیسکوییت بخرند، اما حالا هم نوع درخواست‌ها تغییر کرده است، هم سن و سال‌ها، زنان و مردان مسن درخواست‌هایشان را مطرح می‌کنند و روغن و تن ماهی و ماکارونی می‌خرند...

اکرم احمدی: با حذف ارز ترجیحی و اصلاح نظام یارانه‌ای قیمت روغن خوراکی در یک ماه گذشته افزایش زیادی داشته تا جایی که به قول بعضی از فروشنده‌های مغازه‌های کوچک به دلیل کاهش توان خرید مردم، دیگر به جای ۴ کارتن روغن، ۲ تا یک کارتن در ماه خرید می‌کنند و حتی ممکن است چند عدد از این روغن‌ها در مغازه خاک بخورد.

به گفته این فروشنده‌ها بعضی از مردم دیگر از خرید روغن منصرف شده‌اند و خودشان دست به کار شده‌اند و از ماست کره می‌گیرند. محمود الف سوپر مارکت کوچکی دارد و معتقد است گرانی روغن خوراکی باعث شده بیشتر روغن‌ها در قفسه‌ها بمانند و مشتری نداشته باشند. محمود می‌گوید:« روغن خوراکی از ۱۴ هزار تومان به ۶۳ هزار تومان رسید. وقتی یک خانواده ۶ روغن در ماه مصرف می‌کرد، حالا با این قیمت‌ها خرید برایش خیلی سخت می‌شود. روغن همیشه جزو جنس‌های پرفروش بود. اما حالا روی یک یا دو عدد بیشتر نمی‌فروشیم. چند روز پیش یکی از مشتری‌های همیشگی‌ام می‌گفت در اینترنت سرچ کرده و طرز تهیه کره را یاد گرفته و می‌خواهد از این به بعد خودش شیر بخرد و ماست درست کند و از ماست کره بگیرد و با کره غذا درست کند. می‌گفت باید خودمان خودکفا بشویم. یکی دیگر از مشتری‌ها هم می‌گفت همه فامیل پول جمع کرده‌اند و از رودبار روغن زیتون فله‌ای خریده‌اند و بین هم تقسیم کرده‌اند. یکسری هم به دوران قدیم برگشته‌اند و دنبه می‌خرند و برای خودشان روغن دنبه درست می‌کنند.»

البته طبق گفته مالک این سوپر مارکت اینها کسانی هستند که دستشان به دهانشان می‌رسد و هنوز می‌توانند جایگزین ارزانتری برای روغن پیدا کنند،‌ اما کسانی هم هستند که نه تنها قدرت خرید روغن خوراکی را ندارند، ‌بلکه خرید خیلی از اقلام ضروری هم برایشان سخت است. یکی از آنها سمیه خانم است.

گدایی سالمندان موجه با روزی تا 200هزار تومان درآمد/«فردا نوه‌هایم می‌آیند، از این سوپرمارکت برام روغن می‌خری؟»

امیدوارم حلال باشد!

سمیه خانم شاید ۵۵ سال بیشتر نداشته باشد. ظاهر مرتبی دارد. روسری مشکی با گل‌های سفید سر کرده و با مانتوی کرپ مشکی و کیف ورنی کنار در ورودی سوپر مارکت ایستاده. در نگاه اول اصلا به افراد نیازمند کمک شبیه نیست، اما وقتی صدایش را می‌شنوی و درخواستش را که مطرح می‌کند، نمی‌توانی ردش کنی. او با صدای آرام و با شرمی که عرق را روی پیشانی‌اش نشانده، از کسانی که از سوپر مارکت بیرون می‌آیند در خواست می‌کند یک روغن خوراکی هم برای او بخرند. او در خواستش را اینگونه مطرح می‌کند:« فردا نوه‌هایم به خانه من می‌آیند می‌خواهم برایشان غذا درست کنم اما روغن ندارم،‌ برای من یک روغن مایع می‌خرید؟»

جوابی هم که می‌گیرد بیشتر اوقات مثبت است،‌ ظاهر آراسته و صورتی پر از شرم و خجالت جلوی هرگونه پیش داوری را می‌گیرد و بیشتر کسانی که از سوپر مارکت بیرون می‌آیند دوباره با او به فروشگاه بر می‌گردند و یک روغن دیگر هم می‌خرند. اما پایان داستان با لبخند خیرخواهانه و خوشحالی فردی که روغن را خریده تمام نمی‌شود، داستان وقتی تمام می‌شود که آن زن روغن را روی پیشخوان سوپر مارکت می‌گذارد و ۱۰ هزار تومان پول می‌گیرد و صاحب مغازه دوباره آن روغن را کنار بقیه روغن‌ها می‌چیند.

سمیه خانم از این کار روزی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان پول در می‌آورد. البته به قول خودش بعضی روزها کمتر می‌شود و انگار مردم نامهربان‌تر از روزهای دیگر هستند:« آخر ماه که می‌شود، رفت و آمد مردم کمتر است و البته کمتر به ما توجه می‌کنند. انگار پولشان ته کشیده. ولی پریروز( اول تیرماه) اوضاع خیلی بهتر بود. انگار خیلی‌ها حقوق گرفته بودند. حتی یک خانم و آقا برایم تن ماهی و ماکارونی هم خریدند که آنها را برای خودم برداشتم.»

سمیه خانم سرپرست خانوار است و دو فرزند دختر دارد، دو سال پیش و بعد از پاندمی کرونا و بعد از تعطیلی کسب و کارها او هم تعدیل شد و بعد از ۵ سال کار در یک تولیدی وسایل آشپزخانه بیکار شد و بعد از تمام شدن بیمه بیکاری مجبور شد کاری برای گذران زندگی پیدا کند. اما هیچ کاری پیدا نکرد تا مجبور شود حالا به قول خودش یکی از کاذب‌ترین شغل‌های دنیا را پیدا کند:« شغل من به معنای واقعی کاذب است. دروغ محض است. اما چاره‌ای ندارم. دلم را خوش می‌کنم به راضی بودن خود افرادی که برایم روغن می‌خرند. وقتی از آنها درخواست می‌کنم برایم خرید کنند از آنها می‌پرسم که راضی هستند یا نه. اگر راضی نباشند به هیچ وجه به زور از کسی چیزی نمی‌خواهم و التماس نمی‌کنم. این کار برای من هم خیلی سخت است ولی فعلا چاره‌ای ندارم. من یک عمر با آبرو زندگی کرده‌ام و نان حلال خورده‌ام، امیدوارم این نان هم حلال باشد. فعلا با این روش زندگی‌ام را سر می‌کنم تا ببینم خدا چه می‌خواهد.»

گدایی سالمندان موجه با روزی تا 200هزار تومان درآمد/«فردا نوه‌هایم می‌آیند، از این سوپرمارکت برام روغن می‌خری؟»

مردم هنوز مهربانی می‌کنند

کت و شلوار سرمه‌ای پوشیده، قد بلندی دارد، هر چند خمیده اما باابهت است. خودش را آقا منوچهر معرفی می‌کند. داستان او با سمیه خانم فرق می‌کند. او به غیر از روغن گاهی جنس‌های دیگری مثل ماکارونی، پنیر، تن ماهی و شکلات هم درخواست می‌کند. او یک موتورقدیمی با خورجین دارد و خریدهایش را آنجا پنهان می‌کند. آقا منوچهر می‌گوید:« قدرت خرید مردم خیلی پایین آمده است،‌ اما همین مردم هنوز مهربان هستند و گاهی دلشان برای هم‌نوع‌شان می‌سوزد.»

آقا منوچهر معتقد است از مهربانی آدم‌ها سواستفاده نمی‌کند، اما گاهی مجبور است:« خرج زندگی خیلی سنگین است. من مستمری بگیر هستم، اما همه حقوقم خرج دوا و درمان همسرم می‌شود و کمی هم برای خوردن و نمردن می‌ماند، برای همین مجبورم این کار را انجام بدهم. حالا هم که قیمت روغن و ماکارونی و تن ماهی و لبنیات بالا رفته از مردم کمک می‌خواهم.»

آقا منوچهر تعدادی از این اقلام را برای خودش نگه می‌دارد و شب به خانه می‌برد و بقیه را با نصف قیمت روی اجناس به سوپرمارکت‌ها می‌فروشد و دوباره صبح زود راهی یک سوپر مارکت جدید و مردم مهربان ناآشنا می‌شود که برایش روغن و تن ماهی می‌خرند.

در گذشته کودکان کار از مردم درخواست می‌کردند برایشان از سوپر مارکت کیک و شیر و بیسکوییت بخرند،‌ آنها هم خریدهای مردم را در بغل می‌گرفتند و دوباره روی پیشخوان می‌گذاشتند و پولشان را می‌گرفتند،‌ اما حالا هم نوع درخواست‌ها تغییر کرده است، هم سن و سال‌ها . زنان و مردان مسن درخواست‌هایشان را مطرح می‌کنند و روغن و تن ماهی و ماکارونی می‌خرند و دوباره آنها را روی پیشخوان می‌گذارند و پولشان را می‌گیرند و دوباره با یک نفر دیگر به مغازه بر می‌گردند و دوباره خرید می‌کنند و دوباره ...

بیشتر بخوانید:

هشدار درباره کمبود دارو در تیرماه؛ افزایش هزینه‌های تولید دارو از جیب مردم؟

۴۷۴۷

کد خبر 1645318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 53
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  223 7
  یعنی یه روغن که میخره 60 هزار تومان به سوپرمارکت برمیگردونه 10 هزار تومان میگیره ؟؟ یعنی 50 هزار تومان میره توی جیب سوپر مارکتیه ؟؟؟؟!!!
  • امیر IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   94 8
   به نظرم مستقیم افراد به خود این بنده خداها مستقیم کمک کنن بهتره.همون 10 تومن رو بهشون بدیم بهتره تا بیایم روغن بخریم تا 50 تومن سوپری با نامردی بزنه به جیب.حرام اندر حرامه
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   181 9
   باید مسولین مخصوصا این دولت بخوننن وازشرم بمیرن به‌خدا مردم دارن صورتشون با سیلی سرخ نگه میدارن
  • US ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   45 9
   فکر کنم اشتباه نوشته. احتمالا منظورش اینه طور مارکت ده تومنشو کم میکنه و مجدد برمیداره
 • احسان IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  خدا لعنت بکند جیمی کارتر
  • محمد رضا IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   32 68
   جرا فکر می کنی خیلی خوب بود اون قبلیه؟ به قول حضرت خیام راه نه آنست و نه این....
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  لعنت بر باعث و بانی این شرایط
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   78 20
   خودمونیم
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  کشوری با داشتن این مسعولان بهتر از این نمیشود خدا می‌دونه اگر درآمد نفت و ....نبود این مردم در چه وضعیتی بودن
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  کارحرام.شغل حرام
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  آقای رییسی که فقر را ریشه کن کرده... این حرفاچیه؟ چرا خوراک برای رسانه های معاند درست میکنید؟
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   122 6
   دوستان متن ایشون طنز بود
  • IR ۲۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   40 11
   شما حتما زیاد میخوری از آخور دولت
 • مسعود IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  عجب ادمهای رذلی پیدا می شوند از مهربانیهای مردم کاسبی می کنند دفعه دیگر ادم محتاج واقعی باید یا بمیرد یا گشنگی بکشد
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  بیچاره مردم
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  ملت فقیر شدن
 • محفوظ IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  186 5
  واقعاشرم بایدبکنداین دولت ببینیدسراین ملت مظلوم وسختذکارواز جان گذشته چه بلایی اوردیدچراحقوق این قشرمظلوم روعملی نمیکنیداز جیب شما نمیره سی سال زحمت کشیدیم
 • ممدلیوف IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  174 5
  یه پیرزن موجه و موقر هم به من گفت برام میوه بخر گفتم برو به حساب من بخر . نامردی نکرد وپاکتشو پراز البالو کرد
  • IR ۲۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   34 5
   دمش کرم🤣🤣🤣
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  افتخار کنید ملت رو به چه روزی انداختید. اینست شرافتی که می‌خواستید برگردانید؟؟
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  یک جوری نوشتی با روزی 200 هزار تومان درآمد که انگار داره با کلاه گذاشتن سر ما، کاخ خود شو میسازه! حالا شما فرض کن چهار تا شون هم این کار را کردند. مشخص نیست با در آمد ماهی 10 میلیون و این کرایه ها، تعداد افراد نیازمند به شدت افزایش پیدا کرده!؟ طرف عزت نفس شو زیر پا می ذاره. شما به جای این که مردم را توجیه کنی که ممکنه سر تون کلاه بذاره. به مردم بگو که چه کلاه ها سر شون دولت، و صدا و سیما و ... می ذارند. یک بار یک نفر ممکنه یک کمکی بکنه می خوای این را جلو شو بگیری!!
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  درود بر سید محرومان با این خرابکاری
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  الآن وضع همه خرابه
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  68 4
  ریشه اش تو فقر و نداری هستش شما دلایل اینکارو بنویسید لطفا
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  59 3
  ما,رکوردزدیم
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  70 6
  به چه روزی افتادیم.
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  77 5
  فقر زدایی😢😢😢😢😢آفرین به آقای رئیسی
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  98 6
  مگه قرار نبود فقر ریشه کن بشه؟! ببینید مردم رو به چه روزی انداختید دروغ گویی و بازی با احساسات بقیه هم شده شغل دولت کورِ یا خودشو زده به کوری وضعیت مردم روز به روز داره بدتر وبدتر میشه غیر از شعار ودروغ چیزی ما از این دولتهای سر کار اومده ندیدیم
  • حسن IR ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   47 7
   خدا کند رئیس جمهور وقت خواندن این مطلب را باشد شاید شرمنده بازنشستگان
 • ایضآ IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  81 3
  خاک برسر این اقتصاد بی درو پیکر .
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  105 6
  اینقدر گدایی را توجیه نکنید بر باعث و بانی گدایی لعنت بفرستید
  • ناشناس IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   58 5
   مگه با لعنت ونفرین کاری درست میشه اگر اینطور بود تا حالا نصف دنیا با مرگ بر گفتن ایرانی ها ازبین رفته بود
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  64 2
  کار این افراد باعث میشه در نیکوکاری بسته بشه کلاه میگذاره سر مردم بعد میگه نون حلال
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  86 5
  وای که چه دردناک هست وقتی مادری یا مادر بزرگ ویا پدر وپدر بزرگی برای حداقل ضروریات زندگی که مواد غذائیست آنهم با داشتن آبرو ونجابت دست نیاز دراز میکند.....واقعا چه باید گفت مسئولین بی مسئول را
  • IR ۲۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
   24 37
   یه کم بهاره رهنما می شم.ومی گم یه کم هم از بی عرضگی خود این افراده. واگرنه ماداریم تو این جامعه زندگی می کنیم.طرف تو جوونی پی خوشی وعیاشییه فکر روز مبادا وپیری وکوری نیست.وبعد از عالم وآدم انتظار داره ساپورتش کنن. البته باید از افرادی که به خاطر بیماری ویا حوادث غیر مترقبه ویا ناتوانی ورشکستگی وشبیه این حمایت کرد.واین وظیفه مستقیم دولته.که بیت المال دستشه.
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  42 9
  خبرنگار محترم ماهها قبل حذف ارز ترجیحی من خودم بارها و بارها در سوپر مارکت ها و میوه فروشی ها با این افراد برخورد داشتم و حتی برایشان خرید هم کردم تاز همه اشون مسن نبودند جوان هم بینشون بود قبلا تو فروشگاه های باما دیوار مهربانی بود و مردم خرید می کردند می گذاشتند تو سبدهای جلوی درب فروشگاه هر کس نیاز داشت بر می داشت الآن دیگه همه ی مردم ایران نیازمند دیوار مهربانی شدند
 • زنده باد روحانی IR ۱۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  31 42
  کاش روحانی برگرده با اصلاح طلبها زندگی شاد تری داشتیم
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  60 7
  فردا و پس فردا خواهیم دید که در سطل زباله دنبال غذا میگردیم ،کشوری که روی ثروت نفت خوابیده نباید به این روز بیفته ،البته خودمون هم مقصریم .
 • ناشناس IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  26 2
  خب روغن بگیر به مغازه دار نده همون روغن مثلا ده تا شد اگه قیمتش۶۰ تومن با قیمت پایینتر مثلا ۵۰ تومن بفروش اینجوری ۵۰۰ تومن سود میکنی بجای ۱۰۰ تومن
 • غریبالغربا IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  36 1
  به قول قدیمی ها دولتی ها یه کمی کلاهشان را بالا بگذارند که مردم روز به روز بد بخت تر می شوند . این خانم هنوز اول راه بدبختیه اگر مردم دستش را نگیرند بعدش دست به دزدی می زنه بعدش به فحشا کشیده میشه و آنوقت توقع داریم خدا به ما رحم کنه و باران رحمتش را نازل کنه . دم اونهایی گرم که هنوز یه قدری رحم و مروت توی قلبشان هست . و اگر بلایی بر سر این کشور کم نازل میشه به برکت وجود همین آدمهاست
 • گرفتار ۲۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  37 2
  ما این وسط موندیم چکار کنیم ، کمک بکنیم یک داستانه کمک هم نکنیم عذاب وجدان
 • جواد IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  32 2
  اون سوپر مارکتی حروم خوره تا اون بنده خدا
 • کارگر IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  23 2
  آقا مزمت نکنید مستمری بگیریکه روزی ۲۰۰ تومان حقوقشه ۱۵۰ تومان فقط دارو درمانشه بجز این چکارکنه مرد وزن هفتادساله مجبوره یه عمرکارکرده سی درصد ا حقوقش را تحویل بیمه کرده تا اخر عمری راحت باشه نه گدایی کنه
 • Binam، IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  11 0
  آلان این برگشت دادن جنس به مغازه دار به قیمت ناجیز در طرح سبد کالا دولت هم اتفاق می افتداگه اجرایی بشه،که امیدوارم اجرایی نشه
 • پری IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  18 0
  به کجا چنین شتابان ،وای بر این دولت ،روزگارمون دراومده با این همه گرونی😔😔😔
 • علی IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  24 0
  هم وطن عزیز بد یا خوب گدا یا دارا مسئولین که به داد ما نمیرسن بیاین هر جا و هر کسی را در شرایط مالی بد دیدیم به ظن خوب بهشون در حد توانمون حتی شده ۱۰۰۰ تومن کمک کنیم بدون اینکه به کسی بگیم یا پیام بدیم خدا خودش قاضی این مردم خوب باشه آمین
 • M.M IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  22 2
  خدایا پناه میبرم به تو از فقر... باید یک فکر اساسی کرد...اینطوری پیش برود همه غرق خواهیم شد...اینهمه اقتصاددان تو کشور داریم... خدایا یعنی روزی می‌رسد که سرزمینم ایران جان مشکل اقتصادی نداشته باشد.‌‌‌..یعنی می‌شود...
 • مصطفی IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  19 5
  واقعا خدا شکر که امثال خبر آنلاین و روزنامه های اصلاح طلب از حقوق بازنشستگان می نویسند.توی دوره آنقدر وضعیت مالی مردم خوب بود که مشکل ورزشگاه نرفتن خانم هابود .عجیب لال ها توی دوره رئیسی شفا پیدا می کنن
 • علیرضا IR ۲۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  14 2
  همینجا از دولت عزیز می خواهم بیشتر نظر به مردم کشورمان داشته باشد
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  10 2
  این طرح مردمی سازی خیلی خوب بود الان چندین کشور اروپایی دنبال سازوکار اجرای این طرح موفق هستن.خودم با این طرح کبد چرب و چاقی موضعی که داشتم به حداقل رسوندم واقعاً خدایا مرسی
 • akbar IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  9 21
  ما به این کار میگیم سر کیسه کردن مردم میگیم دزدی اقا و خانم نا محترم برو ناموست رو بفروش ولی این کار رو نکن از فردا اگه کسی ازم کمک بخواد هرچی فحش بلدم بهش میگم
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  31 1
  همه شرمنده خانواده شدیم ..البته مقصر خودمونیم خلایق هرچه لایق ...وجود اعتراض نداریم همین میشه دیگه ..
 • سید IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۶
  21 1
  دقیقا چند روز پیش یه خانم مسن هم از من خواست برای نوه هاش سه تا کیک پچ پچ بخرم تو دلم گفتم من دلمونمیاد برای یه دونه فرزندم بخرم