استان یزد، قطب تولید صنایع بزرگ ایران است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: این استان در تولید محصولات فولاد، کاشی و نساجی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، محمدرضا علمدار گفت: ۱۵ درصد از تولید و سرمایه گذاری فولاد کشور در استان یزد است. همچنین در تولید کاشی ، ۶۰ درصد تولیدات کاشی به استان یزد تعلق دارد و در نساجی نیز با سهم ۲۷ درصدی تولیدات کشور رتبه دوم را به خود اختصاص داده ایم.

وی با اشاره به اینکه استان یزد در ۵ گروه صنعتی فعالیت دارد، افزود: صنایع معدنی ، صنایع شیمیایی و سلولزی ، نساجی و پوشاک ، صنایع غذایی و دارویی و صنایع فلزی و برقی از گروه‌های صنعتی فعال در استان یزد هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: با فعالیت سه هزار و ۲۱۶ کارخانه فعال صنعتی، هم اکنون اشتغال مستقیم ۱۰۳ هزار نفر در بخش صنعت فراهم شده است.

علمدار با اشاره به اینکه استان یزد هشتمین استان صادرکننده کشور در محصولات غیرنفتی است، گفت: سالانه بیش از هزار و ۴۰۰ قلم کالا از استان یزد به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه یزد بعنوان بهشت سرمایه گذاری کشور معروف شده است، گفت: این شهرت به دلیل صدور جوازهای تاسیس و فروش زمین‌های شهرک‌های صنعتی در استان یزد است که در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است.

رئیس سازمان صمت استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود به وجود بیش از یکهزار طرح نیمه تمام صنعتی در استان یزد اشاره کرد و گفت: این طرح‌ها با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در دست اجراست که با تکمیل آن ۳۵ درصد به ظرفیت اشتغال صنعتی استان اضافه می‌شود.

وی همچنین به رتبه برتر استان یزد در زمینه استخراج مواد معدنی در کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۷۰۹ معدن دارای پروانه بهره برداری با ظرفیت ۷۶ میلیون تن مواد معدنی در حال فعالیت هستند و زمینه اشتغال ۱۴ هزار نفر را فراهم کرده اند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد به اجرای طرح سیستم جامع تجارت اشاره کرد و گفت: با اجرای این سیستم، موجودی همه کالاهای تولید داخل و وارداتی در سامانه ثبت می‌شود.

به گفته علمدار، با این کار بازار را کنترل می‌کنیم و بازرسی‌ها نیز بر اساس گزاش‌های سامانه انجام می‌شود.

48

کد خبر 1646304

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =