۶۵ نفر
۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵
آمریکا و کارت اعتباری خالی

مذاکرات دوحه نشان داد که تا این ساعت ایالات متحده علی رغم جدیت ایران، فاقد توان برای تقویت عنصر تصمیم گیر ایجابی در جهت ایفای نقش غیر وسترن و متمدنانه است و به جای برداشتن دیوار بی اعتمادی به تزلزل و بلندتر کردن این دیوار مبادرت می ورزد. 

با پایان یافتن دور اول گفتگوهای غیر مستقیم ایران و آمریکا در قطر که با وساطت جوزف بورل و عاملیت انریکه مورا و پیرو طرح ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، مورا در توئیتی تاکید کرد که مذاکرات دوحه، پیشرفتی نداشته اما فوریتی برای تسریع کار احساس می کند. در این زمینه یادآوری نکاتی لازم است:

۱. جمهوری اسلامی ایران هنوز در برنامه جامع اقدام مشترک عضو است و این ایران است که خواستار بازگشت فوری ایالات متحده به برجام است.

۲. ایالات متحده به دلیل سابقه‌ی نقض و خروج یکجانبه از برجام جهت بازگشت به این توافق می بایست تضمینات عینی به ایران و جامعه‌ی جهانی مبنی بر عدم تکرار رفتار غیرمسئولانه‌ی خود بدهد.

۳. تروئیکای اروپایی در مذاکرات جدید برجامی می بایست نقش سازنده‌تری داشته باشد و ایالات متحده را تشویق کند تا به برجام بازگردد و از رفتارهای ایذایی به نفع ایالات متحده دست بکشد و سود جمعی توافق را به سود شخصی آن ترجیح دهد.

۴. در تمام مدت به قدرت رسیدن بایدن در ایالات متحده، آمریکا با سکوت، تناقض و ابهام در میدان سیاست و با توسعه دادن فشارهای ترامپیستی در عمل علیه ایران نشان داده است هم به لحاظ سیاسی دچار ضعف تصمیم گیری است و هم به لحاظ استراتژیک و در صحنه‌ی عمل علیه منافع خود و ایران در منطقه و جهان عمل می کند.

۵. ایالات متحده مانند فردی است که در گذشته سابقه‌ی به هم ریختن فروشگاه را دارد اما اکنون با کارت اعتباری خالی به در همان فروشگاه آمده و خواستار خرید کالا و نیز گرفتن انواع جوایز و اشانتیون‌های مختلف است.


۶. جمهوری اسلامی هیچگاه، درخواستی اضافه تر از اقدامات مثبت، معتبر، قابل راستی آزمایی و تضمین شده که مبتنی بر حسن نیت و حقوق بین الملل باشد را از هیچ طرفی مطالبه نکرده است.

۷. فشارهای تبلیغاتی تصنعی و فضاسازی های روانی که در جهت مقصر نشان دادن ایران توام با برخی اقدامات نسنجیده‌ی EU۳ به فرماندهی آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت می گیرد هیچگاه نافی مسئولیت های حقوقی و بین المللی سه کشور اروپایی و آمریکا در رعایت مفاد برجام ۲۰۱۵ نیست و با این حربه نمی توان جای شاکی و متشاکی را عوض کرد.

۸. ایالات متحده به شکلی آماتور و ناشیانه در ازای درخواست تضامین معقول ایران درخواست های غیرمعقول و مانع زایی را روی میز گذاشته که هیچ گونه تناسبی با روح برنامه جامع اقدام مشترک نداشته و صرفا برای فرار از مسئولیت و توجیه زیاده خواهی های بلامحل است.

۹. ایران هیچگاه مذاکره برای ارشاد تروئیکای اروپایی و ایالات متحده و احقاق حقوق بین الملل را کنار نگذاشته و مساعی خود را به کار می برد تا منطق زورگویی، دروغ‌گویی، مشاطه گری و جادوگری این چهار کشور را به منطق احترام، مدارا، رعایت حقوق بین الملل و تناسب داد و ستد در سیاست‌های‌شان تبدیل کند.

۱۰. ایران کاملا مشخص کرده است که در ازای برداشتن گام های مثبت و سازنده‌ی طرف های مذاکراتی مبتنی بر تضامین عقلانی، آماده‌ی توافق مجدد است و این ایالات متحده است که ظاهرا دولتی ضعیف دارد که نمی تواند بین منافع خود و منافع رژیم صهیونیستی دست به انتخاب بزند.

مذاکرات دوحه نشان داد که تا این ساعت ایالات متحده علی رغم جدیت ایران، فاقد توان برای تقویت عنصر تصمیم گیر ایجابی در جهت ایفای نقش غیر وسترن و متمدنانه است و به جای برداشتن دیوار بی اعتمادی به تزلزل و بلندتر کردن این دیوار مبادرت می ورزد.

پرسش بنیادینی که اکنون به ذهن متبادر می شود این است که آیا دموکرات ها به تصمیم مثبت می رسند و به حقوق بین الملل احترام می گذارند و فورا به برجام باز می گردند یا باید منتظر تعویض دولت در آمریکا و روی کار آمدن دولت مسئولیت پذیر و توانایی در این کشور بود که قدرت ایستادن در برابر امیال نامشروع رژیم صهیونیستی را داشته باشد، چیزی که با توجه به شرایط بی ثبات داخلی آمریکا و ضعف روز افزون سیاست خارجی این کشور بعید به نظر می رسد.

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1646537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  0 0
  اخییی ایران کاملا حق به جانب است
 • فرهاد IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  0 1
  دلار 45 تومن سلام
 • بیژن IR ۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  149 8
  عوض این حرفا، یه نفر از تیم مذاکره کننده بعنوان سخنگو با مردم صحبت کنه و موارد رو اعلام کنه.
  • IR ۰۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   3 3
   چشم؛ فقط زمانش رو نفرمودید
  • IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   7 2
   چین وروسیه باید اجازه توافق بدن وگرنه توافقی درکارنیست
  • ولی IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
   3 1
   تیم؟
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  8 12
  آمریکا ذاتش دروغ و فریب ا ست
 • خسرو IR ۱۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  8 7
  بی دلیل نیست که غربی ها مذاکرات را محرمانه اعلام کرده اند و در مصاحبه ها فقط از جملات مکرر استفاده میشود لطفا گول آنها را نخورید و تبلیغات آنها خیلی قوی است و همه چیز را به عهده ایران می اندازند پس همه خواسته های نامشروع غرب را با مردم درمیان بگذارید با توجه به تبلیغات اصلاح طلبان و هم آهنگی آنها با آمریکا مردم دارند به دولت و حکومت که صادقانه پای کار و بنفع مردم تلاش میکنند بدبین شده اند
 • علی حیدری CA ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  5 5
  نه مذاکره میکنیم نه جنگ میشه
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  14 4
  چرا دلایل شکست گفتگوها بطور کامل و دقیق توسط سخنگو به ملت اعلام نمی شه. فکر کردید کی هستید شماها. سرنوشت و زندگی همه به این توافق وابسته است.
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  12 3
  یعنی همین خبر رو بخونید میفهمید چی به چیه. یعنی هیچی به هیچی نیست. عمرمون فنا شد. ایران هم که دیگه دارید میبینید دیگه
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۹
  16 3
  بی خیال مذاکرات هسته ای شما زیاد خدتون اذیت نکنید! فقط لطف کنید ارتفاع سطل های زباله را کمتر کنید که کودکان گرسنه زباله گرد امکان دسترسی آسان به زباله ها را برای سیر کردن شکمشان را داشته باشند
 • معتمدی IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  14 2
  توجیه ،توجیه وتوجیه .چرا نشد ؟ .مردم دارن زیر بار گرانی وتورم له میشن بسه دیگه .بجنبین تا دیر نشده .
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  4 3
  شمارا به پیر و پیغمبر قسم کسی را به مذاکره بفرستید بتونه در مقابل طرف هار مقابل ارض اندامی بکنه و چند کلمه ای صحبت کنه مردم دیگه بیش از این تاب و توان تورم و نداری را ندارن
 • IR ۰۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  8 3
  لغو تحریم توسط آمریکا ، سرابی بیشتر نیست . صابون به دلتان نمالید .
 • IR ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  0 1
  دلایل گفته میشود ، نتایج هم گفته شود
 • ناشناس US ۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  4 3
  بدبخت آمریکا تو تحریم گیر کرده و فشار شدید اقتصادی بر مردم آمریکا وارد شده
 • جمال IR ۰۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  3 0
  یک مسئول بیاد و به ملت بگه آمریکا چی گفت و ما چی گفتیم ؟؟؟تا اینقدر شایعه درست نشه . ما هم بفهمیم چی شد ..
 • ابالحسن ربانی IR ۰۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  1 8
  امریکا هیچکاری نمیتونه انجام بده اگر میتونستن الان شده ۱۴ سال واقعا از واکنش ایران میترسن ما نباید کوتاه بیاییم چون دوسال دیگه جمهوری خواها میان با ز همون کار ترامپ رو انجام میدن تنها راه سالم و برون رفتن از مشکل بنظر من خراج شدن ما از پیمان منع گسترش سلاحای هسته ایه
 • سجاد IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  5 4
  جلوی دزدی داخل رو بگیرید تحریم ها ما رو قوی تر و استقامت رو بالاتر میبره لبیک یا مهدی.
 • احمد IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  6 1
  امریکا با ایران مذاکره نمی کند اینها همه بهانه است تحریم ها را مردم بیچاره بدوش می کشند سنگی که در چاه انداخته اید باید خود تان در بیارین
 • مهیار IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  7 0
  من که نفهمیدم حرف اینارو باور کنم یا اونارو فقط اینو میفهمم که زیر بار مشکلات اقتصادی داریم له میشیم
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  3 0
  ما نامحرمان خلوت انسیم غم مخور/ پیشاپیش، با این سبک مرموز و مخفی مذاکرات، قیل از حصول هر نتیجه ای مشخص شده که احیای بی کم و کاست برجام نیز توفیری برای مردم نخواهد داشت.
 • RU ۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  3 0
  مردم به حرفهای مسولان و رسانه های خودشان اطمینان ندارند متاسفانه البته حق دارند اطمینان نکنند
 • S.kh US ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  3 2
  آمریکا با ایران توافق نمیکند مگر اینکه به ضرر ایران تموم بشه توافق میکند آمریکا یک ابرقدرت هست وبا تحریم ایران صدمه ای نمیبیند
 • آریا IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  3 0
  بعد از ده سال مذاکره هنوز مردم نمیدانند اختاف بر سر چه موضوعاتی وجود دارد و تاکنون هیچگونه شفاف سازی در خصوص مذاکرات صورت نگرفته . چرا هیچ مسئولی حاضر نیست در رسانه ملی با مردم به صورت شفاف گفتگو کند؟چرا همیشه مردم نامحرم تلقی میشوند؟ چرا اسرائیل همیشه از ریز مذاکرات خبر دارد ؟ چرا مرم ایران نباید از مسائل مربوط به کشورشان بی اطلاع باشند ؟ آیا واقعا مردم ایران نا محرمند ؟
 • سردار IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  2 7
  مرگ بر امریکای دزدو یاغی مرگ بر روباه مکارو پیر انگلیس
 • ایرانی IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۰
  4 0
  فقط کلیات رو گفتین و هیچ دلیل خاص با جزییات ذکر نشد.
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۱
  0 0
  فقط شما راست میگید تا صدسال دیگه مذاکره .حالم بهم خورد بسه دیگه