۸ نفر
۱۴ تیر ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۰

تندروها پول می گیرند؟

محمدعلی ابطحی
تندروها پول می گیرند؟

تندروها حتی اگر گاهی از خظ قرمزهای نظام، بیرون می روند ، گاهی ، جرئی از سناریو است و در مواردی هم ، ناشی از رخدادهای غیر قابل پیش بینی است اما درنهایت ، یک جریان سیاسی خاص از تحرکات تندروها ، منتفع می شوند

جریان افراطی گری که به مجالس و محافل در گذشته و اخیرا حمله کردند و یا در آینده حمله خواهند کرد ،جریانی است که بیشتر یک ابزار است تا اینکه یک مبنای تفکری و ایدئولوژیک داشته باشد . معمولا این جریانات در طول تاریخ ۴۰ ساله انقلاب حضور داشته اند .بعضی اوقات این حرکت ها ایدئولوژیک و بر اساس مبانی اعتقادی بوده است و بعضی جاها بر اساس مبانی پشتیبانی قدرت بوده است،طبیعتا انگیزه های اینها متفاوت بوده ولی معمولا ، فعال بوده اند و حرکت هایی خارج از چارچوب قانون انجام داده اند که منتقدان ، آنان را خودسر و تندرو نامیده اند و حامیان شان ،آنان را جوانان پرشور انقلابی خوانده اند.

تحلیل برخی مبنی بر این که فعالان جریان های افراطی پول می گیرند، اشتباه است، زیرا اغلب آنان ، به ویژه در سطوح میدانی ، انگیزه های عقیدتی داشته و دارند و می پندارند در مسیر تحقق اهداف انقلابی شان تلاش می گیرند.

فعالیت اوایل انقلاب تندروها ، شاید به دلیل نبود و ضعف تدوین و اجرای قوانین بازدارنده لازم ، امکان مقابله موثر با آنان را کمرنگ کرده بود ، ولی بتدریج وضع و اجرای قوانین جدی شد و تندروها مجبور شدند در پوشش ابزار اعمال نظرات حاکمیت وارد میدان رقابت سیاسی شوند . حتی اگر گاهی از خظ قرمزهای نظام، بیرون می روند ، گاهی ، جرئی از سناریو است و در مواردی هم ، ناشی از رخدادهای غیر قابل پیش بینی است اما درنهایت ، یک جریان سیاسی خاص از تحرکات تندروها ، منتفع می شوند، به همین دلیل هم هیچ وقت با آنها برخورد جدی نشده و حتی از موضع گیری انتقادی فعالان سیاسی جناح همسوی شان نیز مصون بوده اند.

پس بیان این سوال که چرا با اینها مانند دیگران برخورد نمی کنند، پرسشی ، بی وجه و بلاموضوع است چون تندروها ، ابزارهایی هستند که از سوی بالاسری ها ، مدیریت شده و از تحرکات آنها ، بهره مند می شوند . بنابراین ، طبیعی است که با آنها برخوردی نکنند.

باوجود ظاهر فریبنده نقش تندروها در به حاشیه راندن رقبای سیاسی ، باید هشدار داد ، آنهایی که تصور می کنند با این روش ها ، می شود مبانی قدرت خود را در جامعه مستحکم تر کنند، سخت در اشتباه هستند، زیرا سرانجام تاوان نگرش منفی جامعه به تندروها را خواهند پرداخت و حتی دور از انتظار نیست ، بلای تندروها دامن خود آمران شان را نیز بگیرد و همچون بومرنگ به سوی هدایت گران پشت پرده شان بازگردند.

۲۱۲۱۲

کد خبر 1648243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ایران IR ۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  15 5
  به امید آن روز ....
 • معین الرعایا US ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  12 20
  خیال میکنی همه مثل خودت نون شان در اسلام است. یه ذره فکر نمی کنی که کسانی هم هستن که بدون هیچ چشمداشتی، فقط به وظیفه الهی خودشان عمل میکنن. نه پدر من با پول منبر مرا بزرگ کرد و نه خودم از این راه ارتزاق کردم. تو هر چه هم تلاش کنی نمی توانی سر سوزنی بفهمی که من دارم از چی حرف میزنم. یادت باشه که انبیا از راه منبر رفتن، نون نمی خوردن.
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  10 1
  مردم آگاهند
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  30 5
  همه حکومتها از این افراد که ای کیو بسیار پایینتر از حد نرمال دارن استفاده میکنن کسانیکه اعتقادشون زیاد ولی شعور و فهمشون کم
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  8 1
  چقدر شما از پول بدتان میاد ،بلا بدور....
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۴
  7 15
  چقدر کامل از نقشه های پیاده شده دوران روحانی پرده برداری میکنید به اسم انتقاد قبلا خودتان در دوران خاتمی و هاشمی و روحانی همینطور عمل میکردید مردم هنوز فراموش نکردند،دست پیش گرفتید پس نیفتین
 • بوم رنگ IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 1
  حرف حق
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  3 1
  بتازگی درمشهد وبوشهر توسط علم الناهدی واستاندار بوشهر شروع شده
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۱۵
  2 1
  شتر سواری دلا دلا نداره ، خوب اینهایی که می گویید ، پشتشان به کجا گرمه ، که اینچنین هر جا میخواهند می تازند و می زنند و می کوبند و به هیچکس هم‌ پاسخگو نیستند ، البته به همه حمله می کنند الی چین و روس
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۸
  0 0
  شکم گرسنه تندروی ندارد