ایسنا نوشت:

 مشاور و روانشناس شورای حل اختلاف همدان، یکی از عوامل بسیار مهم رضایت زن و مرد از زندگی خانوداگی را، رضایت از روابط جنسی برشمرد.

 "نرگس غلامی" ، عنوان کرد: یکی از نخستین عواملی که انسان را به سمت ازدواج و جنس مخالف سوق می‌دهد، نیاز جنسی است چرا که در قرآن تاکید شده، مرد و زن برای رسیدن به آرامش یکدیگر خلق شده‌اند.

 وی ادامه داد: در ازدواج، فرد علاوه بر ارضاء میل جنسی می‌تواند به آرامش روحی، روانی و فکری دست یابد و عشقی که خداوند در نهاد زوجین قرار داده، به فعلیت می‌رسد.

 وی عنوان کرد: با بررسیهای انجام شده به اثبات رسیده که ارضاء میل جنسی در خانواده موجب افزایش ارتباطات و صمیمیت فکری بین اعضای خانوداه می‌شود در حالی‌که در برخی خانوده‌ها، زوجین به دلیل شرم و حیا، نارضایتی خود را ابراز نمی‌کنند در حالی که در زندگی آنها تاثیرگذار است.

 وی اضافه کرد: در صورتی که فردی در چارچوب خانواده ارضاء نشود به صورت رفتارهای پرخاشگرانه و بهانه‌جویی بروز داده می‌شود که در برخی موارد به دلیل ارضاء نشدن در این چارچوب فرد دچار انحرافات جنسی می‌شود.

 غلامی اظهار کرد: آموزشهای قبل از ازدواج و آموزش مهارتهای زندگی موجب حل بسیاری از مشکلات در حین زندگی می‌شود که با آموزش مدیریت خشم، تصمیم‌گیری، خودآگاهی،‌ مهارت حل مسئله، مهارت همدردی، مهارت مقابله با هیجان و استرس و مهارت فکر انتقادی بسیاری از این‌گونه مشکلات برطرف می‌شود.

 وی هم‌کفو بودن را یکی دیگر از عوامل سازگاری بین زن و مرد خواند و گفت: هم‌کفو بودن از نظر خانواده، ثروت، سن، تحصیلات،علایق و نوع زندگی خانوادگی در سازگاری بین زن و مرد بسیار موثر است.

 این روانشناس اضافه کرد: در صورتی که هر یک از افراد خانواده وظایف خود را در زندگی بدانند بسیاری از مشکلات آن خانواده برطرف می‌شود.

 وی اظهار کرد: مدیریت خانواده، ‌تامین نیازهای جنسی و تامین هزینه‌ها برعهده مرد بوده و زن وظیفه تمکین جنسی، اطاعت از شوهر و انجام کارهای خانه به عنوان یک وظیفه اخلاقی را دارد که در صورت قرار گرفتن هریک از مسئولیتها در جای خود، بسیاری از مشکلات آنها برطرف می‌شود.

 غلامی افزود: اساس زندگی زناشویی محبت و دوستی است که رعایت اخلاق و خوش‌رفتاری نسبت به یکدیگر یکی از مهمترین شرایط سازگاری زوجین است.

 وی به وجود تقوا در میان خانوده‌ها تاکید کرد و گفت: خانواده در صورت رعایت عفاف و پاکدامنی مثل نگاه نکردن به نامحرم، رعایت حجاب، حس اطمینان به همسر و وفاداری، زندگی زناشویی خوب را تداوم می‌بخشد.

 وی گفت: زن و مرد باید روحیات، علایق و طرز تفکر یکدیگر را بشناسند و تفاوتهای یکدیگر را به راحتی بپذیرند و در صورت داشتن تفاوتها، دامنه تحمل خود را گسترش دهند تا بتوانند روابط زناشویی خود را حفظ کنند.

 غلامی اظهار کرد: زن و مرد علاوه بر تفاوتهای فیزیکی از لحاظ روانی هم با یکدیگر متفاوت هستند به عنوان مثال زنان نسبت به مردان هیجان‌پذیرترند و حالات عاطفی در زنان قویتر است در حالی‌که مردان این گونه نیستند.

 وی افزود: مردان بیشتر جذب ارزشهای نظری، سیاسی و اقتصادی می‌شوند در حالی‌که زنان بیشتر جذب ارزشهای زیبایی، اجتماعی و مذهبی می‌شوند.

 وی با بیان اینکه احساسات زنان و مردان در هنگام ناراحتی متفاوت است، بیان کرد: اکثر مردان در هنگام ناراحتی تمایل دارند ساکت باشند در حالی‌که زنان در هنگام ناراحتی تمایل دارند در آن لحظه با همسرشان صحبت کنند.

 غلامی عنوان کرد: همکاری عملی مانند خرید یا انجام کارهای خانه و رسیدگی به امور فرزندان یکی دیگر از مسائل مهمی است که موجب افزایش رضایت زوجین از یکدیگر می‌شود.

 این روانشناس عنوان کرد: در ارتباطات کلامی زن و شوهر باید به گونه‌ای ارتباط برقرار کنند که به دور از توهین،‌ فحاشی، طرفداری، انتقاد و سرزنش باشد و مثبت‌اندیشی موجب افزایش ارتباط و صمیمیت بین زوجین می‌شود چرا که بسیاری از مشکلات از طریق ارتباطات کلامی از بین می‌رود.

 وی گفت: عشق مظهر انسانیت بوده و تنها عشق است که می‌تواند در مقابل شر بایستد. اما متاسفانه در دنیایی زندگی می‌کنیم که هدف انسانها مرتفع ساختن نیازهای مادی است و به این مسائل کمتر توجه می‌شود.

4545 

 

کد خبر 164856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ehsan IR ۰۵:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۷
  2 0
  وی افزود: مردان بیشتر جذب ارزشهای نظری، سیاسی و اقتصادی می‌شوند در حالی‌که زنان بیشتر جذب ارزشهای زیبایی، اجتماعی و مذهبی می‌شوند.این جمله خیلی کامل و به جا و زیبا بود
 • بدون نام IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۷
  1 7
  چقدر پررو هستن چه چیزهایی مینویسن
 • نرگس IR ۰۷:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۷
  2 0
  آموزنده بود
 • بدون نام IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۷
  6 3
  حالا کو شوهر؟ کو ازدواج؟
 • بدون نام IR ۰۴:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۸
  12 1
  من 23 سال دارم یک پسر پیدا نمی شه که با من ازدواج کنه حتی یک خواستگار هم تا حالا نداشتم.
 • بيژن IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۸
  6 1
  بااين مهريه هايي كه الان مد شده كمتر پسري مي تونه خواستگار يك دختر بره يكمي بايد توقعاتتون را پايين بياريد.
 • مسعود IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۰۸
  4 2
  مدیریت خانواده، ‌تامین نیازهای جنسی و تامین هزینه‌ها برعهده مرد بوده و زن وظیفه تمکین جنسی، اطاعت از شوهر و انجام کارهای خانه به عنوان یک وظیفه اخلاقی را دارد که در صورت قرار گرفتن هریک از مسئولیتها در جای خود، بسیاری از مشکلات آنها برطرف می‌شود. اینکه مردان تامین کننده و زنان تمکین کننده نیزهای جنسی هستند خیلی سطحی به نظر میرسه این نیاز دو سویه است و هردو از این مسئله بهره می برند
 • رضا IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۹
  2 1
  کاملا" کارشناسانه است