برشی از خاطرات آیت الله هاشمی /  نگرانی کروبی و صدوقی از برخورد تُند رهبری

گفتم، بعید است رهبری حرف تُندی بزنند؛ بیشتر به فکر دلجویی  دانشجویان‌اند و درخواست امتیاز از رهبری، در شرایطی که این همه اهانت شده، بی جاست و در مقابل، من آنها را از تصاعد کارهای تُند، برحذر داشتم و گفتم، خطر درگیری با سپاه و بسیج در پیش است. 

به گزارش خبرآنلاین ، مرکز اسنادآیت الله هاشمی رفسنجانی با انتشار خاطرات دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۷۸ وی نوشت :

تا ساعت هشت و نیم صبح،گزارش‌ها را خواندم. با اعلان اساتید و کارکنان دانشگاه تهران، امروز در دانشگاه تهران مراسم است. از تمام دانشگاه‌های تهران، جمعی شرکت کرده‌اند و بین [دفتر] تحکیم وحدت و دانشجویان دیگر، اختلاف به وجود آمده است. [آقای سیدمحمد خاتمی]، رییس‌جمهور هم از آنها خواسته که کار خلاف قانون نکنند، ولی آنها می خواهند تظاهرات بی اجازه بکنند که با قانون و نیز ادعای حمایت از رییس‌جمهور نمی سازد. ساعت هشت و نیم، آقایان [مهدی] کروبی و [محمدعلی] صدوقی آمدند. جریان ملاقات و مذاکره با رهبری را گفتند و نگران از برخورد تُند رهبری بودند. می گفتند، می تواند مثل ریختن نفت بر آتش باشد. از من خواستند که برای جلوگیری از اظهارات تُند و نیز پذیرش خواسته‌های دانشجویان در مورد [رفع توقیف روزنامه] سلام و [عزل آقای هدایت] لطفیان، [فرمانده نیروی انتظامی]، کمک کنم.خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی، ۴ مرداد ۱۳۷۷: به ستاد نمازجمعه گفتم آنجا را  پایگاه یک جناح نکنند؛ بگذارند همه جناح‌ها نمازجمعه را از خودشان بدانند |  سایت انتخاب

بیشتر بخوانید :

گفتم، بعید است رهبری حرف تُندی بزنند؛ بیشتر به فکر دلجویی دانشجویان‌اند و درخواست امتیاز از رهبری، در شرایطی که این همه اهانت شده، بی جاست و در مقابل، من آنها را از تصاعد کارهای تُند، برحذر داشتم و گفتم، خطر درگیری با سپاه و بسیج در پیش است.

خواستند منکر نفوذ بر دانشجویان شوند که نپذیرفتم و گفتم، [دفتر] تحکیم وحدت از خودتان است. نکته‌ای آن‌قدر عیان و آشکار و بی‌نیاز از بیان که نمی‌تواند برای مسئولان مغفول مانده باشد. پس می‌ماند این فرض که جریانی در حاکمیت قصد دایر کردن امر را داشته باشد میان از سویی مدارا و بردباری و سازش و تحمل وضع بحرانی موجود، و از دیگر سو غلبه‌ی قهر و قهقرا و گزاف‌گویی‌های گفتمانی افراط و تفریطی. همان روشی که در بهار عرب در برخی سرزمین‌ها تجربه شد و به تخریب و فروپاشی سراسری این کشورها انجامید.

با دکتر روحانی درباره امور دانشگاه‌ها صحبت شد. گفت، بناست بسیج وارد معرکه شود و درباره رفع مشکلات مشاوره کردیم. امروز تا شب، در گوشه و کنار شهر، تظاهرات غیر قانونی بود و برخوردهای زیادی هم اتفاق افتاده است.

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1650485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =