یکه تازی سفیر روسیه در تهران ؛ دولت و وزارت خارحه کجایند؟

ادامه و تشدید روند دخالت ها و توهین های سفیر روسیه در تهران از سویی و انفعال و سکوت دولت رئیسی از سوی دیگر ، افکارعمومی را به شدت جریحه دار کرده و مطالبه برای دفاع از استقلال و غرورملی ایرانیان از طریق سرجای خود نشاندن این سفیر گستاخ را تقویت کرده است .

داود محمدی : درحالی که روابط ایران و روسیه ، به دلایل مختلف با حساسیت خاصی از سوی افکارعمومی ، پیگیری و رصد می شود و برخی منتقدان ، به روا یا ناروا ، گسترش نفوذ روس ها به ویژه در حوزه دیپلماسی و برجام را مورد اعتراض های تند قرار داده اند، سفیر روسیه در تهران ، با دخالتی آشکار و اقدامات تحریک کننده و سخنان توهین آمیز خود ، بنزین بر آتش خشم ایرانیان منتقد می پاشد.

ایرانی ها ضرب المثلی دارند که می گوید «اول جلو خانه خودت را جارو کن بعد خانه همسایه». حالا حکایت دخالت های سفیر روسیه در امور داخلی ایران است که به امری عادی برای دولت رئیسی تبدیل شده است. هر از چندگاهی تصویر، نطق یا نوشته یا مصاحبه ای از حضرت جنابشان برای ملت ایران صادر شده و سکوت دیپلماتیک، فضای پاستور را در بر می گیرد تا مبادا ، رنجش احتمالی روس ها ، اتحاد راهبردی تهران _ واشنگتن را خدشه دار کند اما در این میان ، تکلیف غرور ملی ایرانیان چیست ؟

یکه تازی سفیر گستاخ روس ها
استقبال رئیسی از سفیر روسیه در حضور سرگئی لاوروف

در تازه ترین مورد از دخالت های سفیر روسیه در ایران به روزنامه شرق گفته بود «غربی ها می خواهند همجنس‌بازی و چیزهای کثیف را به ایران بیاورند ولی ما مخالفت می‌کنیم». این در حالی است که لوان جاگاریان، قبلا گفته بود حجاب و مشروب مانع توسعه گردشگری در ایران است.

مشروب، حجاب و جاذبه های گردشگری ایرانیان

لوان جاگاریان، پیش‌تر در مصاحبه‌ای با روزنامه ایزوستیا روسیه ضمن تعریف از جاذبه‌های گردشگری و باستانی ایران، در توضیح دلیل اینکه چرا روس‌ها سفر به امارات، ترکیه، تایلند و ... را ترجیح می‌دهند، گفته بود: «من بارها و با صراحت به ایرانی‌ها گفته‌ام که دو مسئله عمده مانع ورود شهروندان روس و گردشگران به ایران می‌شود.

یکی مسئله دستورالعمل پوشش زنان است که امروزه حجاب حتی در گرما در همه جای این کشور، اجباری است و دیگری اینکه مشروبات الکلی ممنوع است.» او در این مصاحبه تلویحا به نبود آزادی‌های اجتماعی در ایران انتقاد کرد و ابراز امیدواری کرد که «گردشگران روسی به کشورهای غیردوست سفر نکنند و در آنجا ارز خرج نکنند و به جای آن این کار را منحصرا در کشورهای دوست روسیه انجام دهند». این موضع با واکنش تند علی مطهری رو به رو شد.

پیام تبریک نوروزی بایدن به ایرانیان هم که بازتاب های مثبت و منفی داخلی داشت ، از دایره دخالت های جاگاریان ، بیرون نماند و صفحه رسمی اینستاگرام سفارت در اقدامی مداخله جویانه و غیردیپلماتیک ضمن عکسی از بایدن و همسرش در کنار سفره هفت سین نوشت:«کسانی که در طول مدت طولانی تحریم های یکجانبه غیرقانونی علیه ایران اعمال می کنند و به این کشور فشار اقتصادی وارد می آورند، عید نوروز را تبریک عرض می کنند. دوروی سنتی امریکا!».

یکه تازی سفیر گستاخ روس ها

این مداخله آشکار در امور داخلی ایران با انتقادهای گسترده ای به خصوص در فضای مجازی مواجه شد و ازجمله ، یکی از خبرنگاران مطرح حوزه سیاست خارجی نوشت : «سفارت فخیمه روسیه در تهران پیام نوروزی رئیس‌جمهور آمریکا به مردم ایران را اوج نفاق نامیده‌اند. حضرات روس، ما خودمان زبان داریم و لازم باشد پاسخ می‌دهیم. وکیل و وصی نمی‌خواهیم».

صدور دستورالعمل برای رسانه های ایران درباره جنگ اوکراین

جاگاریان، قبل از این سخن مداخله‌جویانه، در جریان تجاوز نظامی روسیه به اوکراین تلاش کرد برای رسانه‌های ایرانی بویژه صداوسیما خط‌مشی تعیین کند بطوری که به آنها توصیه کرد در مورد جنگ اوکراین از واژه حمله نظامی استفاده نکنند و به جای آن عنوان «عملیات ویژه» را بکار ببرند!

سفیر روسیه در ایران در یک نشست خبری در تهران با شماری از خبرنگاران ایرانی درباره مذاکرات برجامی وین و حمله نظامی کشورش به اوکراین، خواستار استفاده رسانه‌های ایران از عبارت «عملیات ویژه نظامی» به جای حمله روسیه به اوکراین شد. اگرچه صداوسیما در روزهای نخست از این دستورالعمل پیروی کرده بود اما این موضوع، با اعتراض شدید اصحاب رسانه و افکارعمومی مواجه شد و او را وادار به عقب‌نشینی کرد.

دهن‌کجی به ایرانیان با انتشار تصویر ادای احترام به گری‌بایدوف

قبل از آن نیز جاگاریان، همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به کنار بنای یادبود «الکساندر گری‌بایدوف» سفیر منفور روسیه در تهران، که به دلیل مفاسد و مداخلات گستاخانه‌اش در سال ۱۲۰۷ هجری شمسی توسط مردم تهران به قتل رسید، رفت و فیلم و خبر آن را در فضای مجازی منتشر کرد که نوعی دهن‌کجی به مردم ایران بود.

یکه تازی سفیر گستاخ روس ها
مقبره گریبایدوف سفیر روسیه تزاری در زمان تدوین عهدنامه ترکمانچای

بیشتر بخوانید :

این اقدام خلاف سفیر روسیه نیز با اعتراض شدید رسانه‌های کشورمان مواجه شد و البته وزارت امور خارجه نیز به وی تذکر داد. در جریان مذاکرات برجامی طی ماه‌های گذشته نیز روس‌ها و از جمله سفیرشان در تهران دخالت‌هائی کردند که نشان‌دهنده تمایلشان به دخالت در امور کشورمان است.

در آخرین مورد، روسیه بعد از آغاز جنگ اوکراین و تحریم های امریکا علیه روسیه، احیای برجام را منوط به تضمین غرب برای تامین منافع حاصل از رابطه با ایران کرده بود.

یادآوری تحقیر ایرانی ها در جنگ جهانی

در اقدامی دیگر، سفیر روسیه در اقدامی ناشایست و غیر دیپلماتیک با انتشار تصویری از خود و سفیر جدید انگلیس و یک صندلی خالی، خواسته یا ناخواسته روزهای اشغال و تحقیر ملت ایران را یادآوری کرده بود. این عکس معنادار درست در روزی گرفته و منتشر شد که جواد ظریف جای خود را به حسین امیرعبداللهیان در دولت رئیسی داد.

یکه تازی سفیر گستاخ روس ها

انتشار این عکس در توئیتر سفیر روسیه، از نظر تاریخی و همچنین مکان و زمان دقیق آن و همچنین وجود صندلی خالی وسطی بین دو سفیر بسیار معنادار است. در توییت سفارت روسیه آمده است که این عکس از دو سفیر بریتانیا و روسیه دقیقا بر روی پله های تاریخی گرفته شده است که در سال ١٩٤۳ میلادی (آذر ماه ١۳٢٢) عکس معروف “کنفرانس تاریخی تهران” (از وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا، فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا و ژوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق) گرفته شده بود.

در آن عکس تاریخی ء دوران اشغال نظامی ایران توسط متفقین، وینستون چرچیل بر روی صندلی دست راست، ژوزف استالین روی صندلی دست چپ، و فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا بر روی صندلی وسط نشسته بودند.

عکس جدید روز چهارشنبه ٢٠ مرداد از سفیر بریتانیا (نشسته در صندلی دست راست) و سفیر روسیه (نشسته در صندلی دست چپ) دقیقا بر روی همان پله های تاریخی گرفته شده. اما علیرغم اینکه فقط دو سفیر در عکس هستند، ولی با دقت معناداری صندلی خالی در بین دو صندلی اشغال شده وجود دارد که حکایت از جای خالی آمریکاست. در عکس تاریخی دوران اشغال کشور، فرانکلین روزولت رئیس جمهور آمریکا بر روی صندلی وسطی نشسته بود.

پس از آنکه این اقدام با واکنش گسترده افکار عمومی، رسانه‌ها و مقامات رسمی کشورمان مواجه شد، حساب توئیتری سفارت روسیه در تهران با انتشار مطلبی مدعی شده که از این عکس سوء برداشت شده و به نوعی این خبط بزرگ را توجیه کرد.

خطابه وزیر نفت دولت رئیسی مقابل سفیر روسیه در تهران

در اتفاقی شگفت انگیز که به باور کاربران شبکه های اجتماعی نمونه آن را در دوره قاجار هم مشاهده نمی کنیم، مراسم روز ملی روسیه (۱۷ خرداد ۱۴۰۱) به میزبانی «لوان جاگاریان» سفیر روسیه در تهران و با حضور «جواد اوجی» وزیر نفت دولت رئیسی و سفرای برخی کشورها در سفارت روسیه در تهران برگزار شد.

یکه تازی سفیر گستاخ روس ها
وزیر نفت دولت رئیسی در سفارت روسیه

تصاویر جواد اوجی و نحوه ایستادن او در برابر سفیر روسیه به سوژه رسانه ها و کاربران در شبکه های اجتماعی تبدیل شد و مورد انتقاد قرار گرفت. در این مراسم جواد اوجی خطابه ای را قرائت می کند در حالی که سفیر روسیه لباس نظامی به تن دارد و وزیر دولت سیزدهم در حالت ایستاده، متن خطابه را قرائت می کند.

ایران بدهکار است ، پرداخت هم نمی‌کند!

جاگاریان با چشم بستن به هزینه های گزاف تحمیلی به ایران بابت همسویی دیپلماتیک با روسیه ، با انتخاب لحنی غیردیپلماتیک و کلماتی توهین آمیز مدعی است : «بعضی چیزهاست که من نمی‌خواهم افشایش کنم ولی آنچه واضح و روشن است، این است که ایران چند صد میلیون یورو بدهکار ماست و پرداخت هم نمی‌کند. چطور می‌شود شما اطلاع نداشته باشید؟» او سپس به نیروگاه اتمی بوشهر اشاره می کند که بیشتر روزها با تعطیلی و خاموشی روبه رو است و می گوید «با وجود این اتفاق‌ها و طبق قرارداد، ما می‌توانستیم از ایران برویم ولی نرفتیم و ماندیم.» (مشروح مصاحبه را بخوانید)

یکه تازی سفیر گستاخ روس ها
ادای احترام رئیسی به سه سرباز ایرانی که مقابل ارتش متجاوز شوروی در سال ۱۳۲۰ مقاومت کردند

ادامه و تشدید روند دخالت ها و توهین های سفیر روسیه در تهران از سویی و انفعال و سکوت دولت رئیسی از سوی دیگر ، افکارعمومی را به شدت جریحه دار کرده و مطالبه برای دفاع از استقلال و غرورملی ایرانیان از طریق سرجای خود نشاندن این سفیر گستاخ را تقویت کرده است . حال باید دید دولت رئیسی بازهم نظاره گر اقدامات و سخنان ضدایرانی جاگاریان خواهد بود یا اقدامی جدی برای اعتراض به نماینده روسیه در کشرمان انجام خواهد داد؟

۲۱۲۱۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1651996

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 17
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  99 13
  روسها چشم طمع به ایران دارند
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  72 11
  مسئولین وزارت خارجه عرضه ندارن که این اجنبی هرکاری دلش میخواد میکنه از عکس با سفیر انگلیس تا سخنان یامفت/ متاسفم واسه مسئولین
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  32 21
  می‌فهمم چرا تا این حد ناراحتید !!!!!!
 • رسول آواره IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  126 9
  چرا سفیر روسیه را بدلیل دخالتهای بیجا و توهین به ملت ایران اخراج نمی کنید تا سفیر دیگری جایگزین این ...... شود؟ جناب سفیر ما تاو ان مبارزه با غرب را پرداخت می کنیم که تو گستاخ جرات دخالت به خودت ندهی
 • ستار احمدیان IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  70 12
  اگر کشور ما وابسته نیست باید جواب دندان شکن به سفیر گستاخ روسیه داده شود اینگونه به ملت ثابت میشه که ما به شرق و غرب وابسته نیستیم .با شعار نمیشه مستقل بود .
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  53 7
  یکی از شیر مردان ایران در دولت بلند نمیشه بزنه توی دهن این گیریبایدوف زاده ،نه جسمی بلکه با سخن و دیپلماسی این خرسه ها هنوز چشم طمع به ایران دارند ،شعار نه شرقی و نه غربی را احیا کنید.
 • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  19 43
  بازم تحریف، دست بردارین از این دروغها
 • Avat DE ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  59 16
  روسیه بزرگترین ظلم در حق ملت ایران کرده و میکنه دیکاتوره
 • قباد IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  90 13
  باید قبول کرد ایران در حال حاضر یکی از ایالت های روسیه است و اظهار نظر ایشان هم در مستمره خودش انجام گرفته و اینرا مسئولین ما خودشان میخواهند . پس گستاخی نیست
 • منصور IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  23 88
  این شما غرب گدایان هستید که رابطه ی ایران روسیه را بر نمی‌تابید و اذهان عمومی را تشویش میکنید ،،بنده خود مصاحبه سفیر روسیه با شرق را شنیده ام ، جز احترام و یک سری واقعیت رابطه دو طرف چیزی نشنیدم،،
 • سیرنگ IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  34 7
  من می گویم این سفیر شیرینی زیاد دلشو زده یا اینکه پیش فعال هستند .
 • محمد IR ۱۲:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  15 8
  کاملا راست‌گفته‌حرف حساب اینه
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  19 60
  کاملا مشخصه که این مطلب رو یک اصلاح طلب نوشته - گندی که اصلاح طلبان تو این 8 سال زدن سخته جمع کردنش نمونه : برجام که کلاه بزرگی بود سر ایران گذاشتن
 • محمد IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  67 16
  جای دکتر ظریف وطن پرست خالیه جواب دندان شکنی به این سفیر گستاخ بدهد
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  38 6
  نتیجه دلخوش کردن به وتو های دشمن پنهان یعنی روسیه تزاری و اعتراض نکردن به گستاخی های آنها بهتر از این نمی شود.
 • ایرانی IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  50 8
  چه‌شد‌شعار‌نه‌شرقی‌نه‌غربی‌روسیه‌فکر‌کرده‌ایران‌مستمره‌اش‌می‌باشد‌کور‌خوانده
 • بابک IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  18 46
  من فکر میکنم اگه سفیر آمریکا میگفت به این دلیل هواپیمای مسافربری شمارو زدیم یابه این دلیل شمارو تحریم کردیم ،شما وامثال ناراحت نمیشدید، حرفهایکه زده بود رو گوش دادیم اصلا چیز بدی نگفته، بیخود با احساسات مردم بازی نکن ،مردم هم آمریکا رو خوب میشناسند
 • امیر IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  47 7
  لعنت به روسیه .... همیشه به ملت ما نارو زدن
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  39 6
  زمانی حضرت امام می گفت ما وابسته به غرب و شرق نیستیم چی شده
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  13 58
  درود به سفیر روسیه که حال غرب گدا ها رو اینطوری گرفته
 • محمد IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  31 6
  تاریخ معلم بی رحمی است از روی هر چیزی یاد نگرفتی دوباره همان را باید چندبار جریمه یاد آوری ببینی تا یاد بگیری خدا لعنت کنه باعث و بانی نفوذ و منحرفین روسی
 • محمد مایلی جدید IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  21 2
  لوان جاگاریان، پیش‌تر در مصاحبه‌ای با روزنامه ایزوستیا روسیه ضمن تعریف از جاذبه‌های گردشگری و باستانی ایران، در توضیح دلیل اینکه چرا روس‌ها سفر به امارات، ترکیه، تایلند و ... را ترجیح می‌دهند، گفته بود: «من بارها و با صراحت به ایرانی‌ها گفته‌ام که دو مسئله عمده مانع ورود شهروندان روس و گردشگران به ایران می‌شود. این یک مورد راست میگه خوب
 • مسعود IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  47 10
  مرگ بر روسیه و نوکران جیره خوار و ضد ایرانی
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  14 8
  درباره پیام نوروزی بایدن درست گفته شما چرا ناراحتی
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  33 6
  هشت سال جنگیدیم زیر بار هیچ مرد و نامردی چه غر ب نه شرق نرفتیم حال منت کسانی را می کشیم که نه دین دارند نه مروت ونه انسانیت . صدام با سلاح شوروی غرب کشور را ویران کرد . شیر مردان غیور هشت سال دفاع مقدس کجایید که صورت یاوه گویان بی دین کمونیست را به خاک بمالید جایتان خالی شهدای عزیز روحشان شاد مردا ن بی ادعا دلمان برای اخلاصها وپاکدستی وشجاعت و مردانگی تان تنگ شده است راست گفت شهید بزرگوار که بعد از پایان جنگ عدهای از غصه دق خواهند کرد
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  24 8
  روسیه ما شدیم نوکر و استعمار شده روسیه تزار . هنوز از گذشته و حال درس نگرفتند می خواهند با این کارهای نسنجیده آینده مملکتمون را خراب کنند. پس چی شد اون افکار عالمانه و شجاعانه ای که می گویید داشتید و دارید چرا این روسیه خائن را پس نمی زنید
 • خسرو IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  13 4
  خود گویی و خود خندی ، عجب مرد هنرمندی؟!!! حداقل کامنتها رو پخش کن ، ببینم مردم با شما هم نظر هستند یا نه؟
 • KW ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۴/۲۶
  42 7
  از خواب بیدارشید. سفیر که این حرفها را میزنه مطمئنه کسی نمی تونه جوابشو بده.