«لیدی» ؛ از گرانبهاترین های موزه پول / تصویر اولین پادشاه زن ایران را روی سکه ببینید

همشهری آنلاین نوشت : یکی از قیمتی‌ترین و قدیمی‌ترین آثار در موزه‌ پول، سکه‌ای قدیمی بانام «لید» یا «لیدی» است. قدمت تاریخی این سکه به ۵۱۴ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد.

جنس سکه‌ لیدی تلفیقی از طلا و نقره از آلیاژی به نام الکتروم است. این سکه به دلیل ارزش بسیار بالا در یکی از محفظه‌های موزه با شرایط بسیار ویژه‌ از لحاظ میزان نور، رطوبت، گرما و ... نگهداری می‌شود. قدمت چند هزار ساله این سکه ارزش بسیار زیاد آن را نشان می‌دهد.

پوران‌ دخت ساسانی در موزه پول

علاوه براین، سکه اولین شاه‌بانوی ایرانی به نام پوران‌دخت ساسانی نیز جزو سکه‌های ایرانی است که در موزه پول پایتخت می‌توانید ببینید. پوران‌دخت دختر بزرگ‌تر خسروپرویز و مادر یزدگرد سوم بوده است. او پس از اردشیر، فرزند کوچک شیرویه، در اوج هرج‌ومرج‌های داخلی بر اریکه شاهی نشست. پوران‌دخت زنی خردمند و نیک‌کردار و دستگیر از مستمندان بود. مؤلفان غیراسلامی و فردوسی حکومت او را شش تا هفت ماه گفته‌اند و مورخان اسلامی یک سال و چهار ماه. او پس از بستن پیمان صلح دائمی با رومیان به مرگ طبیعی مرد. روی سکه شامل تصویر نیم‌تنه و نیمرخ او با صورتی زیبا، چهره‌ای کشیده و نگاهی گیراست.

«لیدی»؛ گرانبهاترین سکه ایرانی در پایتخت | تصویر اولین شاه‌بانوی ایرانی را ببینید

گردش در میان سکه‌ها و اسکناس‌ها

موزه پول روایتگر تاریخ از زبان سکه‌هاست. با هر گامی که به جلو برمی‌دارید، سال‌های تکامل این پول‌های فلزی و کاغذی را در ایران مشاهده خواهید کرد؛ از همان اولین سکه‌ای که چاو نام داشت تا سکه‌ای که هم‌اکنون داخل جیبتان قرار دارد. مسئولان موزه سعی کرده‌اند با استفاده از نورپردازی و البته استفاده از اشیای باستانی محیطی کاملاً متناسب با یک موزه در این مکان ایجاد کنند.

موزه پول در مجموعه فرهنگی- تفریحی ارم در کیلومتر ۴ اتوبان تهران- کرج قرار دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۴۴۱۴۳۰۸۸ – ۴۴۱۴۳۰۸۹ تماس بگیرید.

موزه پول

«لیدی»؛ گرانبهاترین سکه ایرانی در پایتخت | تصویر اولین شاه‌بانوی ایرانی را ببینید

بیشتر بخوانید :

  • هفت‌کچلون ، هشت برادر بودند! / رستوران داران نیکوکار و محبوب مردم

۲۲۰ ۴۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1652355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =