اولین آسمانخراش تهران که با ۴۰ هزار تومان ساخته شد / خودنمایی هدیه ملکه بریتانیا در قلب پایتخت

همشهری آنلاین نوشت :شاید برایتان جالب باشد که بدانید نخستین آسمانخراش و ساختمان بلندمرتبه تهران صد سال پیش به سبک و سیاق ساختمان‌های مدرن اروپایی ساخته شده است.

بی دلیل ذهنتان را خسته نکنید! نخستین آسمانخراش و قدیمی‌ترین ساختمان بلند مرتبه تهران، همان «کاخ شمس العماره» در مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ گلستان است که بخشی از آن به همت شهرداری مرمت شده و خوشبختانه این عمارت تاریخی تهران، در سازمان یونسکو به‌عنوان یکی از آثار و میراث فرهنگی ایرانی، در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده است.

این بنای تاریخی و ارزشمند که ۳۵‌متر طول و ۵ طبقه دارد، به جز سبک طراحی منحصربه‌فرد دارای ویژگی‌های دیگری نیز بوده است. مثلاً اگر در آن دوران که رنگ و روی شهر مثل حالا تغییر نکرده بود، بالای آن قرار می‌گرفتید می‌توانستید دشت‌های گسترده تهران را از محدوده شمیران تا شهرری را به تماشا بنشینید و لذت ببرید، اما اکنون از این خبرها نیست.

شمس العماره

بیشتر بخوانید :


کاخ «شمس العماره» بنایی است که برای نخستین بار از فلز در ساخت آن استفاده شد. این ساختمان مشرف بر تمام شهر تهران بود و ساعتی که بر بالای این عمارت نصب شده، هدیه ویکتوریا، پادشاه بریتانیا به ناصرالدین‌شاه قاجار است. طبق برخی اسناد تاریخی، ساخت کاخ شمس‌العماره آن زمان ۴۰ هزار تومان خرج روی دست شاه گذاشته است.

۲۲۰ ۲۵۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1652731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =