پایان جدال شوراها و شهرداران ؟ / جزئیات طرح مجلس برای «انتخاب مستقیم شهردارها با رای مردم»

فارس نوشت: عضو کمیسیون شوراهای مجلس جزئیاتی از طرح «اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور» را تشریح کرد.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراهای مجلس در توضیح طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور (بررسی نهایی الگوی انتخاب شهردار) گفت: درباره این طرح هنوز جمع بندی صورت نگرفته و چند نظر وجود دارد؛ یک نظر این است که شهردار مستقیما با انتخاب مردم معین شود و در نظر دیگر تفاوت زیادی با شرایط فعلی ایجاد نمی شود و فقط قانون شوراها مقداری تغییر می‌کند. اکنون نمی‌توان به طور دقیق گفت که چه اتفاقی می‌افتد و باید دید در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، کدام نظر رای می‌آورد.

وی در توضیح نظر اول درباره اصلاح قانون انتخابات شوراها اظهار کرد: برای انتخاب شهردار، مکانیزمی وجود دارد که اصطلاحا آن را «شهردار قوی، شورا قوی» می نامیم. در این مکانیزم، شوراها محله ای می شود و مردم هر محل فقط به همان شورا رای می دهند.

عضو کمیسیون شوراها ادامه داد: با لحاظ تغییرات این طرح، اولا مردم به صورت محله‌ای رای می دهند، ثانیا دیگر رای به صورت لیستی داده نمی‌شود و مردم به یک نفر در محل خود رای می دهند، ثالثا تعداد اعضای شورا بیشتر می شود تا اراده تمام اقشار در شورا باشد؛ شورا پارلمان محلی است و باید در آن نماینده همه تفکرات باشد. تغییر چهارم نیز این است که کاندیدای شورا باید شهردار مدنظر خود را مشخص کرده و شهردار نیز تایید صلاحیت شود، بنابراین مردم به شهردار نیز رای می‌دهند.

ابوترابی با بیان اینکه با لحاظ این تغییرات به محض پایان انتخابات، شهردار مشخص می شود و مطابق با برنامه وی کار شهرداری شروع می شود، تأکید کرد: بنابراین در این طرح مردم به شهردار و شورا رای می دهند و شهرداری که اکثریت رای را آورده، بعد از انتخابات کار خود را شروع می کند و نمایندگانی که اکثریت رای را آوردند، به این دلیل که حلقه وصل شان شهردار می شود، به صورت ائتلافی خواهند شد ولی همواره مخالفان شهردار نیز در شورا هستند تا شرایط متعادل شود و تنها یک صدا وجود نداشته باشد؛ این نکته بسیار مهمی است که حتما شورا به صورت چند صدایی باشد.

پایان جدال شوراها و شهرداران ؟ / جزئیات طرح مجلس برای «انتخاب مستقیم شهردارها با رای مردم»

بیشتر بخوانید:

وی افزود: با لحاظ این طرح دیگر مشکلی از بابت اتلاف زمان برای انتخاب شهردار وجود ندارد؛ در بعضی از شهرها ۶ ماه تا یک سال طول می کشد تا شهردار انتخاب شود؛ همچنین مطابق تحقیقات، متاسفانه میانگین طول عمر شهرداران یک سال است و این نشان می دهد که ما به لحاظ عدم ثبات شهردار با یک بحران مواجه هستیم که با اعمال طرح مذکور، بخشی از این مشکلات مرتفع می شود.

عضو کمیسیون شوراها درمورد نظر دوم طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور گفت: نوع دوم این طرح، مانند وضع موجود است ولی هیئت نظارت بر انتخابات شوراها ترکیبی می‌شود و افرادی از قضات و نمایندگان دستگاه‌های دیگر وارد این هیئت می‌شوند؛ عمده تغییر نظر دوم طرح مذکور همین است و تغییرات دیگر بسیار جزئی خواهند بود.

۲۱۲۳۱

کد خبر 1654191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =