۳ نفر
۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۰
پاییز سرنوشت در انتظار اسرائیل

درخواست رسمی آمریکا از اتحادیه اروپا برای قرار دادن حزب‌ا... لبنان در لیست سازمان‌های تروریستی، بازگشایی مجدد پرونده انفجار مرکز یهودیان در آرژانتین و اتهام زنی علیه ایران و حزب‌ا... لبنان و مقاله تحریک‌آمیز یک ژنرال جنگ‌طلب اسرائیلی برای نابودی حزب‌ا... نشان می‌دهد که آمریکا و رژیم صهیونیستی درصدد تجربه مجدد جنگ 33 روزه 2006 برآمده‌اند.

اتحادیه اروپا از سال 2007 و یکسال پس از شکست ارتش اسرائیل در جنگ 33 روزه لبنان شاخه نظامی حزب‌ا... را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داد اما از قرار دادن شاخه سیاسی آن در لیست تروریستی خودداری کرد. از سوی دیگر ژنرال احتیاط ارتش و رئیس سابق شورای‌عالی امنیت ملی رژیم اسرائیل در مقاله‌ای که در روزنامه‌های این رژیم چاپ شده از مقامات رژیم صهیونیستی خواسته تا خود را برای یک جنگ سرنوشت‌ساز در پاییز سالجاری آماده کنند.

ژنرال «عامید رور» در مقاله خود به سخنان اخیر سیدحسن نصرا...، دبیرکل حزب‌ا... لبنان استناد کرده که گفته بود اگر اسرائیل از چاه‌های گاز آب‌های دریای مدیترانه که در محدوده آب‌های اقلیمی لبنان احداث شده‌اند بهره برداری کند حزب‌ا... دست بسته باقی نخواهد ماند. با توجه به وجود بیش از 180 میلیارد مترمکعب گاز در این منطقه اسرائیل در آینده به صادرکننده گاز تبدیل خواهد شد. ژنرال عامید رور مدعی شد که جنگ تبلیغاتی میان حزب‌ا... و اسرائیل آغاز شده و این جنگ مقدمه‌ای برای آغاز یک جنگ فراگیر نظامی درماه نوامبر (آبان) خواهد بود زیرا سیدحسن نصرا... حتما تهدید خود را برای حمله به چاه‌های گاز اسرائیل عملی خواهد کرد. وی که یکی از ژنرال‌های جنگ‌طلب رژیم صهیونیستی به‌شمار می‌رود تاکید کرد که نزدیک به 4 دهه است که حزب‌ا... زمان و مکان جنگ‌ها را تعیین می‌کرده و اکنون باید اسرائیل ابتکار عمل را در دست بگیرد، هرچند که جنگ آینده برای اسرائیل تعیین کننده و سرنوشت‌ساز خواهد بود اما تجزیه و تحلیل واقعی جنگ احتمالی آینده میان حزب‌ا... و ارتش رژیم صهیونیستی ثابت می‌کند که این جنگ با جنگ‌های گذشته کاملا تفاوت خواهد بود و اسرائیل بیش از حزب‌ا... آسیب خواهد دید.

یکی از مولفه‌های جنگ آینده که ضریب آسیب پذیری اسرائیل را به‌شدت افزایش خواهد داد وجود انسجام و هماهنگی میان نیروهای محور مقاومت است که درصورت وقوع جنگ 5 جبهه در داخل و خارج اراضی اشغالی در سوریه، لبنان و عراق و یمن علیه رژیم صهیونیستی گشوده خواهد شد.

مولفه دیگر آمادگی رزمی حماس، جهاد اسلامی، جبهه خلق برای آزادی فلسطین و گردان‌های الاقصی است که شمار نیروهای این جنبش‌ها به یکصد هزار نفر بالغ می‌شود و نیز نیروهای حزب‌ا... لبنان، سوریه و عراق که شمار تقریبی آنها به بیش از دویست هزار نفر می‌رسد به‌صورت هماهنگ و با یک اتاق جنگ مشترک اما به‌صورت خوشه‌ای علیه اسرائیل عمل خواهند کرد.

مولفه سوم افزایش کمی و کیفی توان جنگی همه جنبش‌های منطقه‌ای محور مقاومت است زیرا برایند گزارش‌ها نشان می‌دهد که نقاط هدف و مراکز راهبردی فلسطین اشغالی به دقت شناسایی شده و در صورت وقوع جنگ به دلیل محدودیت جغرافیایی اراضی اشغالی به‌شدت آسیب خواهند دید. تجربه جنگ 33 روزه لبنان در سال 2006 میلادی و شکست ارتش اسرائیل در برابر نیروهای حزب‌ا... که به تنهایی 33 روز بار این جنگ را بر دوش کشید و علاوه بر ارتش اسرائیل با ستون پنجم داخلی این رژیم در لبنان نیز مقابله کرد، به خوبی ثابت کرد اراده مقاومت در میان ملت‌های منطقه بسیار بالاست.

اگر جنگی در پاییز آینده در منطقه شکل بگیرد به‌طور قطع منحصر به اراضی اشغالی نخواهد بود و کنترل آن برای قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بسیار دشوار خواهد بود. یکی از اهداف استراتژیک در جنگ احتمالی آینده، نیروگاه دیمونا اسرائیل است که اکنون به پاشنه آشیل این رژیم تبدیل شده است. از این رو در آستانه بهره‌برداری رسمی از چاه گاز «کاریش» توسط اسرائیل و تهدید سیدحسن نصرا...، دبیرکل حزب‌ا... لبنان مبنی بر حمله به این چاه، آمریکا هیات‌هایی را برای مذاکره با دولت لبنان به بیروت اعزام کرده تا مانع درگیری احتمالی بین اسرائیل و لبنان شود اما پاسخ مقامات لبنانی و موضع گیری نزدیک آنان به دیدگاه حزب‌ا... لبنان درخصوص دفاع از منافع ملی این کشور مقامات آمریکایی را غافلگیر کرد.

در چنین فضایی وقوع یک جنگ فراگیر منطقه‌ای در پاییز آینده محتمل به نظر می‌رسد اما تفاوتی که در سپهر سیاسی لبنان به‌وقوع پیوسته این است که اکنون دیدگاه همه احزاب و جریان‌های سیاسی لبنان حتی مخالفان حزب‌ا... برای تشکیل یک جبهه مشترک علیه اسرائیل به همدیگر نزدیک‌تر شده است. از آنجا که تجاوز آشکار رژیم صهیونیستی به منافع ملی لبنان در آب‌های اقلیمی مدیترانه جنبه کاملا ملی دارد لذا سیدحسن نصرا... با سخنرانی اخیر خود و تهدید اسرائیل در حقیقت هوشمندانه توپ را در زمین احزاب مخالف خود پرتاب کرد.

* منتشر شده در روزنامه آرمان ملی/ یکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1657126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهر آب IR ۱۵:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  1 0
  فدایی داری جناب سید حسن نصرالله. خدا قوت افتخار اسلام وقدرت لبنان..
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
  1 0
  ما ایران را باید حفظ کنیم نه حزب الله