فلاحت پیشه : طرح مسائلی مثل بمب اتم کمکی به دیپلماسی نمی‌کند / تیم مذاکره رئیسی ، بازی روس ها را خورد

منبیان نوشت :عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم اظهار کرد: تیم رئیسی راهبردی برای توافق نداشت و در مواردی به نظر من تیم به شدت بازی روس ها را خورد ولی اگر ایران بخواهد توافق کند با یک دستورالعمل می تواند توافق را انجام دهد.

حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم، در رابطه با اینکه چقدر احتمال دارد دکترین ایران و مشی کشورمان در تولید بمب اتم تغییر پیدا کند، اظهار کرد: این مباحثی است که آقای لاریجانی و خرازی مطرح کرده اند اما هیچ نهاد نظامی در ایران تا به حال چنین چیزی نگفته است که ما می خواهیم بمب اتم تولید کنیم. سیاست کشور یک سیاست دفاع متعارف بوده نه دفاع غیرمتعارف. اما این که آیا یک کشور نمی تواند راهبردش را عوض کند؟ بله هر کشوری می تواند راهبرد نظامی خود را عوض کند و ایران هم کشوری است که دشمنان زیادی دارد. ضمن اینکه دو دشمن دور و نزدیک ما دارای بمب اتمی هستند. دشمنانی که معمولاً صحبت از گزینه نظامی می کنند و یا بعضا مثل رژیم صهیونیستی اقدامات نظامی، بر علیه ایران انجام داده اند پس به طور طبیعی ایران می تواند راهبرد نظامی خود را عوض کند. حالا این که به چه شکلی و تحت چه شرایطی صورت بگیرد تابع مقررات و قوانین داخل کشور است تا این لحظه ایران به سمت بمب هسته‌ ای نرفته است.

او افزود: من معتقدم که اگر ایران و دیگر اعضای برجام بتوانند بر سر گزینه های جدیدی به اسم نفت در مقابل نظارت به توافق برسند، می توانند از این بن ‌بست خارج شوند. چون در شرایط کنونی طرف آمریکایی حاضر نیست یک تضمین قابل اتکایی به ایران بدهد. بنابراین طرفین نمی توانند بر اساس قاعده همه یا هیچ، با هم توافق کنند. لذا انتظارات دو طرف می تواند کاهش پیدا کند و آن زمان می توانند بر اساس قاعده نظارت و نفت توافق کنند و ایران می تواند نفت خود را بفروشد و به هر حال طرف مقابل نظارت‌ را بپذیرد. این به هر حال دغدغه‌های نزدیک دو طرف را مرتفع می کند.

فلاحت پیشه تاکید کرد: طرح مباحثی تحت عنوان نظامی شدن ایران یا رفتن به سمت بمب اتمی به نظر من کمکی به دیپلماسی نمی کند، چون هنوز خیلی زود است که ما مرگ دیپلماسی هسته ای را اعلام کنیم.

او با اشاره به اینکه آمریکا باید نسبت به رژیم صهیونیستی حساسیت بیشتری به خرج بدهد، گفت: تا زمانی که تهدید نظامی ایران متعارف است ایران می تواند سیاست دفاع متعارف را در پیش بگیرد، ولی اگر تهدید به گونه ای غیر متعارف پیش برود، معتقدم ایران حق دارد به سمت آمادگی هسته ‌ای حرکت کند. دغدغه اصلی طرف هایی مثل آمریکا باید رژیم صهیونیستی باشد که روز به روز، بنزین در این آتش می ریزد. صهیونیست ها سیاست امنیتی دارند و به دنبال دشمن هستند یعنی بدون دشمن نمی توانند زندگی کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم خاطرنشان کرد: من معتقدم اگر آمریکایی ‌ها تضمینی به ایران ندهند برجام به پایان رسیده ولی اگر تضمین داده شود امکان احیای کامل برجام وجود دارد. با این حال حتی اگر هم برجام به پایان رسیده باشد این به معنی پایان دیپلماسی هسته ای نیست. گزینه نفت در برابر نظارت گزینه برون رفت در شرایط کنونی است.

آخرین اخبار از مذاکرات برجام/ توافق نهایی در راه است؟ - تجارت‌نیوز

بیشتر بخوانید :

او با بیان اینکه بایدن فرصت خود را برای بازگشت به برجام از دست داده است، ادامه داد: به نظرم بایدن زمان داشت برای این که تضمین بدهد و حتی اگر در سال اول دولت بایدن این توافق صورت می گرفت، بدون تضمین چهار سال زمان مناسبی بود که برجام به حدی ریشه بدواند و قراردادهای بعد از برجام به حدی مستحکم شوند که شخص جدیدی مثل ترامپ هم نتواند، برجام را پاره کند به نظر من طرفین این زمان را از دست دادند. ایران می توانست در همان سال اول بر اساس قاعده زمان در دولت گذشته، با دولت تازه بایدن توافق کند و دولت جدید ادامه می داد و چنین توافقی می توانست در چهارسال مستحکم شود که نشد.

فلاحت پیشه اضافه کرد: در طرف آمریکایی ها هم به نظر من بایدن مقصر اصلی شکست است. ضربه اول به برجام را بایدن وارد کرد چون از ابتدا سعی کرد سیاست فشار حداکثری ترامپ را در دستور کار قرار بدهد و وارد مذاکره شود غافل از این که ایرانی ها در برابر فشار نتیجه عکس می دهند. زمانی که بایدن چراغ سبزهایی را نشان داد به اندازه ای نبود که تضمین معاملاتی به ایران بدهد و اکنون شرایط به جایی رسید که طرفین باید بر سر یک حد محدود که نفت در برابر نظارت است، به توافق برسند.

او با تاکید براینکه تیم دیپلماسی دولت رئیسی در عملکرد ضعیف است، گفت: این تیم از اساس تیمی نبود که در مسیر احیای توافق باشد. راهبردی برای توافق نداشتند و بیشتر تلاششان برای طرح مواضع بود. تیم رئیسی راهبردی هم برای تمام توافق نداشت و در مواردی به نظر من تیم به شدت، بازی روس ها را خورد ولی اگر ایران بخواهد توافق کند با یک دستورالعمل می تواند توافق را انجام بدهد.

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1659416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 27
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  4 1
  فلاحت پیشه کی داره تو.را بازی میده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  4 0
  ...... کره شمالی با وجود داشتن بمب اتم روزگار مردمش به چه صورت و اقتصادی نا بود شده دارد ........
 • ناشناس IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  6 0
  قرار بود نه شرقی نه غربی باشیم .......
 • اشکبوس IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  1 0
  ..........
 • ایرانی با غیرت IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 5
  جناب فلاحت تیشه ! از اف.ای.تی.اف چه خبر ؟ .....
 • مرادعلی نجفی IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 3
  ..........
 • همت IR ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 11
  جناب فلاحت پیشه عزیز شما حتی قدرت اقناع دانشجویان خودتون رو هم نداری از چی حرف میزنی برادر چون دست شما از قدرت کوتاست دیکته ننوشته میخانی ؟؟
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 1
  ...........
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  7 0
  پوتین شکست خورده مثل کسی که داره غرق میشه برای نجاتش چنگ به هر کسی یا چیزی میزنه
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  1 0
  ..........
 • اشنا IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 11
  اینهمه سالیان درازحرص غربزدگی رابه سینه می زنی وادعای همه چیزدانی باتحلیل های توهمی بدون سندومدرک می کنی چه نتیجه ای گرفتی؟.........
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 2
  ..........
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 6
  بابا ولمون کنید غرب گداها
 • سینا IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 5
  نه اینکه آزادی کشتی انگلیسی و کره ای زمان روحانی خیلی به برجام کمک کرد. .........
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  4 0
  فکر نکنم ........ بزارن کار برجام به جایی برسه انها اصلا دوست ندارن ایران وارد تجا ت منطقه ایی وصادرات بشه
 • بازنشسته IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  3 0
  روس‌ها ........قابل اعتماد نیستند متاسفانه مسئولان ...... روس‌ها را می پذیرند
 • علی بابا IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 11
  ........تا در قدرت بودند کشور را در دام برجام اسیر کردند و به دشمن گرا دادند سند ۲۰۳۰ را مخفیانه به اجرا گذاشتند تا ثابت کنند که در باطن با کفار و دشمنان اسلام هم هدف هستند ........
 • بختیاروند IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  1 9
  این دلواپس پیشه ی غربگدای کاسب برجام ، چرا یک هفته حلقش رو نمی بنده؟؟؟
 • الاغ شناس IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  1 1
  ...........
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  3 0
  شهدای جنگ تحمیلی باگلوله های روسی بشهادت رسیدندعهدنامه های گلستان وترکمنچای لکه ننگی است برتارک تاریخ ایران توسط روسها تحمیل شده
 • رضادشتابی IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  1 0
  ...............
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 2
  اصلاح طلب یعنی خائن ،اصلاح طلب یعنی مزدور و عمله غرب ،تمام اصلاح طلبان باید محاکمه شوند
 • من IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 2
  مسببان بلایای امروز حق اظهار نظر در مورد این مسائل را ندارند
 • محمد IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 2
  آقای فلاحت پیشه که میفرمایید ایران دشمنان زیادی دارد ، بخدا قسم ایران دشمن و یا حداقل دشمنان زیادی نداشت و خودمان این دشمنان را ساختیم ، یک روزی اعراب علیه اسرائیل بودند در حالیکه از ترس ایران همه با اسرائیل در حال متحد شدن هستند و ما باعث اتحاد اینها شدیم و دشمنانمان با هم یکی شدند !
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  1 2
  تو اگرحرف نزنی ومزخرف سرهم نکنی مردم فکرمی کنندلالی ؟؟؟
 • IR ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  5 0
  ببین ما .......برای خودمان مشکلاتی درست کردیم بنام پروژه هسته ای که بعد از ۳۰ سال وبا از دست رفتن ثروت ملی هنوز در نقطه صفر قرار داریم
 • اسکندرزاده IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۶
  0 4
  اینقدر نظرات اصلاحطلبان را بزرگ نکنید و به خورد ملت ندهید این آقایون اگر زرنگ و وارد بودند که حال و روز برجام اینجوری نمیشد تمام گرفتاریهای امروز کشور بخاطر نظرات آبکی و پشمکی اصلاح‌طلبانه که با وعده رفع تحریمهایی که خودشون به سر کشور آوردند از مردم رای گرفتند و غیر از خسارت و گرفتاری و فساد خاصیت دیگه ای برای مردم و کشور نداشتند ..........