۱۴ نفر
۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۵
سه فرمانده طالبان کشته شدند

ایسنا نوشت: چندین مقام پاکستانی و چهره‌های شبه‌نظامی امروز (دوشنبه) گفتند که خودروی حامل اعضای گروه طالبان پاکستان در جریان برخورد با یک بمب کنار جاده‌ای در شرق افغانستان منفجر شد که در جریان آن سه فرمانده «تحریک طالبان پاکستان» (تی‌تی‌پی) کشته شدند.

به گزارش شبکه خبری سی.بی.اس، هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را که یکشنبه شب باعث کشته شدن "عبدالوالی" موسوم به عمر خالد خراسانی در ولایت پکتیا در شرق افغانستان شد، برعهده نگرفته است؛ مرگ او ضربه‌ای سهمگین بر پیکرده طالبان پاکستان یا همان تحریک طالبان پاکستان برجای گذاشته است.

این گروه شبه نظامی جاسوس‌های اطلاعات پاکستان را مقصر این انفجار می‌داند اما هیچ دلیل و مدرکی برای اثبات حرف خود نیاورده است.

همچنین در جریان انفجار سه تن دیگر شامل راننده و دو تن از معاون‌های نزدیک خراسانی نیز کشته شدند.

افراد کشته‌شده به جز عبدالولی مشهور به عمر خالد خراسانی، حافظ دولت، مولوی حسن و داماد عمر خالد خراسانی هستند.

طالبان پاکستان در ۱۴ سال گذشته حملاتی را در پاکستان انجام داده است. خراسانی یکی از رهبران ارشد تحریک طالبان پاکستان در سال ۲۰۱۴ از این گروه جدا شد تا گروه شبه نظامی خود به نام "جماعت الاحرار" را که بعدا به طالبان پاکستان ملحق شد، تشکیل دهد.

جماعت الاحرار از سوی آمریکا در سال ۲۰۱۶ یک گروه تروریستی اعلام شد. این گروه شبه نظامی به انجام چندین مورد حمله علیه نیروهای پاکستانی و اقلیت‌های مذهبی متهم است.

خراسانی همچنین بخشی از مذاکره کنندگان تحریک طالبان پاکستان بود که با مقام‌های پاکستانی از مه ۲۰۲۲ مذاکراتی را برگزار کرد.

311311

کد خبر 1659858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =