برگزاری مراسم سالگرد شهدای گرانقدر مزارشریف در وزارت خارجه

مراسم بیست و چهارمین سالگرد شهادت دیپلمات ها و خبرنگار جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف افغانستان، روز چهارشنبه ۱۹ مردادماه به میزبانی وزارت امور خارجه برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان در این مراسم و در فضایی صمیمی با خانواده های شهدای والامقام مزار شریف دیدار و گفتگو کرد.

این مراسم با سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و پس از صحبت های آغازین مسعودیان دستیار وزیر امورخارجه در امور ایثارگران، خانواده های محترم شهدای مزارشریف به بیان نظرات، دیدگاهها و برخی انتظارات خود از وزارت امور خارجه پرداختند.

برگزاری مراسم سالگرد شهدای گرانقدر مزارشریف در وزارت خارجه

درخواست نامگذاری یک روز به عنوان روز دیپلمات در تقویم جمهوری اسلامی ایران، از جمله درخواست های مهم خانواده های معزز شهدای مزارشریف بود.

ضرورت مشخص تر شدن ابعاد مختلف این فاجعه و مسئولیت آمران، عاملان و مسببان این حادثه ناگوار در دولت افغانستان درخواست دیگر خانواده محترم شهدا در این مراسم بود.

برگزاری مراسم سالگرد شهدای گرانقدر مزارشریف در وزارت خارجه

پس از صحبت ها و طرح درخواست های خانواده های محترم شهدا، وزیر امور خارجه کشورمان طی سخنانی، با اشاره به تقارن این مراسم با ایام سوگواری محرم و عاشورای حسینی و عرض تسلیت و تعزیت به این‌مناسبت، بر اهمیت صیانت و پاسداشت پیام خون شهدای مزارشریف اعم از ۸ دیپلمات و نیز یک خبرنگار کشورمان که مظلومانه در محل نمایندگی کشورمان در مزارشریف به شهادت رسیدند، تأکید کرد.

امیرعبداللهیان ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده شهدای حادثه مزارشریف، از خانواده شهید صارمی خبرنگار شهید ایرنا نیز که در مراسم حضور داشت، تکریم و طی اظهاراتی از جامعه خبرنگاران کشور تجلیل کرد.

برگزاری مراسم سالگرد شهدای گرانقدر مزارشریف در وزارت خارجه

وزیر امور خارجه کشورمان پیگیری روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه با مسئولین حکومت سرپرستی افغانستان را مسؤلیت دستگاه دیپلماسی کشور اعلام داشت و تاکید کرد که همواره در مذاکرات مختلف با مقامات مذکور، موضوع شهادت دیپلماتها در مزارشریف مطرح شده و روشن شدن ابعاد این حادثه و مسئولیت پذیری آنان به عنوان یک مطالبه جدی مطرح شده است.

وزیر امور خارجه با بیان این موضوع که همزمان با برگزاری این مراسم در تهران، وزیر نیروی کشورمان برای مذاکرات مربوط به حقابه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه هیرمند در کابل حضور دارد، اظهار داشت که این همزمانی، حاکی از جدیت و مداومت تلاش های دستگاه دیپلماسی در پیگیری‌ مطالبات و حقوق مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران است و وزارت امور خارجه به نمایندگی از شما خانواده های محترم شهدا، این موضوع را پیگیری خواهد نمود.

در پایان این مراسم، لوح تقدیر وزارت امورخارجه به خانواده های معزز شهدا تقدیم شد.

پیش از سخنان وزیر امور خارجه، آقایان فتحعلی معاون اداری و مالی، بیکدلی معاون کنسولی و امور مجلس و موسوی مدیرکل آسیای جنوبی هم طی سخنانی، ضمن تشریح جایگاه والای شهدا، به تبیین ابعاد مختلف حادثه مزار شریف پرداختند.

311311

کد خبر 1660967

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =