۰ نفر
۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵

ایسنا نوشت: یک پژوهشگر اسرائیلی اعلام کرد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی از جنگ اخیر علیه غزه پنج هدف اصلی داشت.

به گزارش سایت روزنامه عربی۲۱، لیراز مارگالیت، پژوهشگر اسرائیلی دانشگاه رایخمان گفت: اولین هدف یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل این بود که جایگاهش را در بین کسانی که از رأی دادن به او می‌ترسند بالا ببرد چراکه مهارتی در اداره حملات نظامی ندارد. نظرسنجی‌هایی که بعد از جنگ انجام شد نشان داد که موضع وی قوی‌تر از دشمنانش بود.

دوم تغییر چهره چپ گرایانی بود که در طول زندگی سیاسی‌اش همراه او بودند. در واقع بدون ورود به این جنگ این اتفاق نمی‌افتاد و تمام چیزی که از وی خواسته می‌شد موافقت با این عملیات بود.

وی گفت: هدف سوم این بود که لاپید برای خدمت به منافع سیاسی و حزبی خود وارد این جنگ شود و از طریق ایجاد آشوب در غزه و قرار دادن اسرائیلی‌ها در پناهگاه‌ها ثابت کند که او یک شخصیت امنیتی است.

هدف چهارم اینکه لاپید می‌خواست نشان دهد می‌تواند به صورت فعال در عرصه بین المللی فعالیت کند. او از عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر و معاونان ارشدش به خاطر میانجیگری‌شان قدردانی کرد و برای خانواده‌های اسرای اسرائیلی که در دست حماس هستند پیام فرستاد.

هدف نهایی و پنجم لاپید از دیدگاه این کارشناس اسرائیلی، قدردانی از مخالفان و رهبر آن‌ها بنیامین نتانیاهو که از دولت در طول جنگ حمایت کردند است؛برعکس رفقایش در حزب آبی-سفید که دشمنی‌شان را با نتانیاهو نشان دادند.

در عین حال اسرائیلی‌ها توجه زیادی به عکس دیدار لاپید و نتانیاهو در مقر وزارت جنگ در تل‌آویو نشان دادند. دفتر دو طرف دو عکس متفاوت را منتشر کردند. دفتر لاپید عکسی از هر دو را درحالی که خیلی جدی و عبوس بودند منتشر کرد اما دفتر نتانیاهو عکسی را منتشر کرد که هر دو لبخند می‌زدند. انتخاب این دو عکس نشان دهنده پیام‌هایی است که دو طرف قصد دارند به مردم برسانند تا در انتخابات آتی به آن‌ها کمک شود.

عکس جدی که دفتر لاپید منتشر کرده نشان می‌دهد که وی با جنگ با روشی جدی برخورد می‌کند اما نتانیاهو می‌خواهد نشان دهد که با اطمینان به این عملیات توجه دارد.

در عکس به نظر می‌رسد لاپید راحت نیست و می‌خواهد نشان دهد که بر اوضاع کنترل دارد و پست نخست وزیری مناسب او است اما زمانی که با نتانیاهو مواجه می‌شود به نظر دیگر راحت نیست و مثل کسی است که می‌خواهد به موافقت او دست یابد.

311311

کد خبر 1661847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =