ببینید | «سایه» سیاست!

امیر هوشنگ ابتهاج متخلص به سایه؛ شاعر و پژوهشگر توانمند و سترگ ایرانی است؛ از آن دست از عاشقان ایران زمین که برای شناخت درون آن، باید بر شانه های غولی چون سایه قرار گرفت تا افق های درنوردیده ادبیات فارسی را در رخساره میهن به تماشا نشست.

به گزارش خبرآنلاین؛ هوشنگ ابتهاج ( ۱۴۰۱-۱۳۰۶ ) حافظه زنده ی قرن گذشته محسوب می شد. او شاهد رویدادهای بزرگ و کوچک بود . چه امیدها داشت ، چه کامیابی ها که چشید و مشاهده کرد و چه ناکامی ها که درگیر و نظاره گرش شد.

ابتهاج، شاهد دستگیری ۵۳ نقر (۱۳۱۶) ، ناظر اشغال ایران (۱۳۲۵-۱۳۲۰)، غائله آذربایجان و کردستان (۱۳۲۵-۱۳۲۴)، نهضت ملی و کودتا (۱۳۳۲-۱۳۲۹) ، اختناق پس از کودتا و از دست دادن عزیزترین یاران، قیام پانزده خرداد (۱۳۴۲)، مبارزات مسلحانه (۱۳۵۵-۱۳۴۹) ، انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، وقایع خرداد ۱۳۶۰، جنگ تحمیلی ، پدیده دوم خرداد ۱۳۷۶، رخدادهای ۱۳۸۸ و ... بود.

این تحولات سیاسی ، اندیشه او را همانند هر هنرمند مسئولیت شناس و حساسی، تحت تاثیر کم یا زیادی قرار داد و با نگاه دقیق ، می توان ، سایه های آشکار و نهان این فراز و نشیب های ملی را در اشعار «سایه» یافت ، «سایه» ای که از واپسین پلان های سیاسی باقی مانده از او در افکارعمومی ، مشارکتش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ است.

264 69

کد خبر 1661934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =