۱۲ نفر
۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۴

ریزش حامیان رئیسی

ابراهیم نکو
ریزش حامیان رئیسی

آقای رئیسی در زمان تبلیغات انتخاباتی خود اعتقاد آنچنانی به کارهای حزبی نداشت و دلیل آن هم بر می گردد به اینکه ایشان به معنای تعریف شده کار حزبی را مبتنی بر قواعد حزبی انجام نداده است، به عبارتی یا به آن اعتقاد نداشت و یا زیاد به این موضوع وارد نبود.

اما یک گروه و جناح خاصی پر رنگ از ایشان حمایت کردند که به نظر من این گروه به نوعی در تلاش مصادره ایشان بودند، این حرکت همه جناح ها را به نوعی مردد کرد که تعدادی از جناح ها مقابل هم از ایشان حمایت کردند اما بدنه جامعه با گرایش های جناحی و حزبی متعلق به جناحی که از ایشان حمایت کردند از آقای رئیسی حمایت آنچنانی نکردند و حمایت آن ها در سطح خیلی ضعیف بود. این مشخص بود که در نهایت آقای رئیسی در آینده با دو مسیر مواجه خواهد بود؛ یک مسیر این است که همان حزب و جناحی که از ایشان به شدت حمایت کرد در تلاش و سعی خواهد بود که ایشان را به مسیری که متناسب با علایق و سلایق خودشان است سوق دهند، یعنی می خواستند به نوعی خواسته های خودشان را تامین کنند از جمله در انتصابات و خواسته های سیاسی خودشان. الان می بینیم در مجلس صدای حامیان ایشان در آمده و تعدادی از اعضا مجلس به اقای رئیسی هشدار دادند مواظب باشید که شما درچنبره گروه های فکری دیگر مخالف ما قرار نگیرید. به عبارت دیگر هشدار دادند شما در مسیر و در جمعی هستید که برخی از آن ها مخالف شما هستند. این یعنی اینکه تعدادی می خواستند ایشان را در مصادره خود داشته باشند.

مسیر دیگری که آقای رئیسی می خواست در آن قرار بگیرد مسیر فراجناحی ایشان بود که ایشان تمایل داشتند در آن چارچوب عمل کنند و به نوعی خواست قلبی آقای رئیسی این بود که بتواند جمع کثیری از آحاد جامعه را به سمت خود بکشاند و با مردمی عمل کردن و سفرهای خود بتواند از همه جناح ها برای خود حامی درست کند، ولی چون این جناحی که از ایشان به شدت حمایت کردند، مخالف جذب افراد دیگر از جناح های دیگر هستند، این هم با مشکلاتی مواجه شد. یعنی آقای رئیسی با این که می توانست در این دو مسیر قرار گیرد، نتواسنت در هیچ کدام از این مسیرها به صورت کامل قرار گیرد. منظور این است که هم در جذب طرفداران سرسخت خود با چالش هایی مواجه شد که بتواند رضایتمندی جناح حامی را به دست بیاورد که به آن نرسید. و هم از اینکه از این سمت نتوانست سایر جناح ها را به سمت خود بکشاند و بر حامیان خود بیفزاید.

سفرهای استانی در این باره کفایت نخواهد کرد ، چون این سفرها خروجی قابل قبولی ندارد و رضایتمندی مردم را (با توجه به اقدامات اقتصادی انجام شده مثل جراحی اقتصادی که به مشکلات مردم اضافه کرد) در پی ندارد، لذا مردم همچنان منتظرند که اقدام عملی از سوی دولت صورت گیرد. نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که آقای رئیسی امروز با یک سرسختی هایی از سوی جناح حامی و مردمی که وی اعتقاد داشت به سمت وی خواهند آمد مواجه شده که این سرسختی ها و مشکلات یک تکالیفی را برای احزاب و جناح های دیگر و گروه های مدنی تکلیف می کند که اینها چگونه عمل کنند تا بتوانند خودشان را بازسازی کنند. برای مثال اصلاح طلبان باید با تعدیل هایی در رفتار های خود و اتخاذ رویکرد های نو، بتوانند از موانع تراشی برای دولت خودداری کرده و از سوی دیگر سعی کنند با یک بازسازی معمول و معتدل برای انتخابات آتی و مخصوصا مجلس پیش رو آمادگی داشته باشند که بتوانند با برنامه و با یک رویکرد مردم پسند پای به عرصه انتخابات بگذارند.

* نماینده ادوار مجلس

21212

کد خبر 1662484

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =