بریتانیا پیشگام برای مقابله با اومیکرون؛ واکسن اختصاصی شرکت مدرنا در این کشور تایید شد

بریتانیا، روز دوشنبه ۱۵ اوت، از تأیید نسخه جدیدی از واکسن مدرنا که سویه اومیکرون را هدف قرار می‌دهد، خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، بریتانیا، به عنوان اولین کشور، این نسل جدید واکسن مدرنا را تأیید کرده است. این نسخه از واکسن کووید به عنوان دوز یادآور تا پاییز در دسترس خواهد بود و گفته شده که ایمنی بالاتری در برابر سویه‌های مختلف ویروس کرونا ایجاد می‌کند.

بیشتر همه‌گیری‌های اخیر در کشورهای مختلف به‌واسطه‌ی سویه جدیدتر کرونا یعنی اومیکرون بوده است. اکنون واکسن مدرنا هم سویه اصلی و هم اولین زیرسویه اومیکرون (BA.۱) را که زمستان گذشته ظاهر شد، هدف قرار می‌دهد؛ از این رو به عنوان یک واکسن دوگانه شناخته می‌شود زیرا دو سویه کووید را هدف قرار می‌دهد. این واکسن دوگانه، معروف به "Spikevax bivalent Original/Omicron"، حاوی ۲۵ میکروگرم واکسن اومیکرون و ۲۵ میکروگرم واکسن اصلی کرونا است.

آژانس تنظیم مقررات دارو و محصولات بهداشتی بریتانیا (MHRA) با بررسی استانداردهای ایمنی، کیفیت و اثربخشی این واکسن، تزریق آن را در بزرگسالان تأیید کرده است.

این واکسن همچنین برای تأیید بین‌المللی به استرالیا، کانادا و اتحادیه اروپا ارسال شده است. انتظار می‌رود که اتحادیه اروپا این دوز را تا ماه سپتامبر تصویب کند.

کارآزمایی و آزمایش این واکسن روی ۴۳۷ نفر نشان داده که دریافت آن بی‌خطر است و مصونیت قابل‌قبولی در برابر سویه‌های جدیدتر ویروس کرونا می‌دهد. سویه‌های شایع در بریتانیا اکنون بیشتر BA.۴ و BA.۵ هستند و واکسن جدید در مقابل آنها نیز ایمنی بهتری ایجاد کرده است.

بریتانیا پیشگام برای مقابله با اومیکرون؛ واکسن اختصاصی شرکت مدرنا در این کشور تایید شد

ابزاری کارآمدتر برای مقابله با کرونا

دکتر جون راین، مدیر اجرایی MHRA، ضمن ابراز خوشحالی در راستای تأیید واکسن دو ظرفیتی مدرنا گفت: «نسل اول واکسن‌های کووید-۱۹ که در بریتانیا استفاده می‌شود، همچنان نقش مهمی در محافظت از این بیماری و نجات جان انسان‌ها دارد».

او ادامه داد: «این واکسن دوگانه ابزاری کارآمدتر برای محافظت در برابر این بیماریست، زیرا ویروس همچنان در حال تحول و دگرگونی است».

استفان بانسل، مدیر اجرایی مدرنا، این واکسن را به‌عنوان «نسل بعدی واکسن کووید-۱۹» توصیف نمود که نقش چشمگیری در حفاظت از مردم بریتانیا در برابر کووید-۱۹، بخصوص در فصل زمستان، ایفا خواهد کرد.

دریافت دوز یادآورِ واکسن در بریتانیا به این گروه‌ها توصیه می‌شود:

  • کارکنان سازمان بهداشت و درمان یا مددکاران اجتماعی
  • افراد ۵۰ ساله و بالاتر
  • پرستاران خانگی و خصوصی که مراقبت از بیمار یا سالمند را به عهده دارند (از ۱۶ سال به بالا)
  • کودکان بالای پنج سال که بیشتر در معرض خطر بیماری قرار دارند
  • زنان باردار

ابتدا تصمیم بر این نبود که به افراد ۵۰ تا ۶۵ سال، این دوز از واکسن تزریق شود اما شیوع سریع سویه‌های جدید و اینکه معلوم نیست ویروس در پاییز و زمستان امسال چه تغییراتی بکند، باعث شده واکسن یادآور به صورت همگانی توصیه شود.

افزون بر این، به نظر می‌رسد محدودیت‌های اجتماعی طی زمستان امسال کمتر باشد که همین موضوع باعث انتشار حداکثری ویروس می‌شود.

علاوه بر مدرنا، فایزر هم در حال ساخت واکسنی برای اومیکرون است اما واکسن آکسفورد/استرازنکا چنین برنامه‌ای ندارد.

منابع: sky ، bbc

مترجم: الهه جعفرزاده

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1662591

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =