امروز تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان روشن می‌شود؟

ظاهرا ماراتن مطالبه بازنشستگان و کارگران برای اجرای مصوبات شورای عالی کار و مصوبه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی هم در خصوص افزایش مستمری بازنشستگان و هم در خصوص اجرای مصوبه حق مسکن کارگران در نقطه پایانی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در طول ۵ ماه گذشته یک فرآیند بسیار طولانی، نفس‌گیر و پرچالشی بین کارگران، بازنشستگان و دولت سپری شد؛ با وجود این‌که مسیر برای انعطاف دولت، قانون بود.

ماجرا از این قرار بود که هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی برای سال ۱۴۰۱ مستمری بازنشستگان این سازمان را مطابق با مصوبه دستمزدهای شورای عالی کار افزایش داد. بر این اساس، می‌بایست از ابتدای سال ۱۴۰۱ حداقل مستمری‌ها به میزان ۵۷ درصد و مستمری‌های سایر سطوح نیز به صورت پلکانی به میزان ۳۸ درصد زیاد می‌شد.

با این وجود، دولت برخلاف مصوبه شورای عالی کار و همچنین نظر هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، میزان مستمری بازنشستگان را کمتر از مقدار مصوب و در حدود ۱۰ درصد ابلاغ کرد.

 بیشتر بخوانید: 

                                     سخنان صریح معاون دبیرکل خانه کارگر درباره حقوق بازنشستگان/ موضع واقعی دولت درباره افزایش حقوق مستمری‌بگیران چیست؟

                                       تصمیم مهم دولت برای ترمیم قدرت خرید کارمندان و بازنشستگان

خواسته بازنشستگان از دولت

بر این اساس، طی مدت اخیر بازنشستگان بارها روی مصوبه شورای عالی کار تاکید کردند و خواستار اجرای مصوبات شورای عالی کار، یعنی اعمال ۳۸ درصد افزایش به اضافه ۵۱۵ هزار تومان مبلغ ثابت برای بازنشستگان سایر سطوح بودند.

روز دوشنبه حسن صادقی، دبیرکل خانه کارگر در گردهمایی اعضای اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: ۱۰ روز بعد از ابطال رای دولت توسط رییس مجلس بنابر قانون اساسی دولت موظف است به قانون عمل کند اما هنوز چنین اقدامی از سوی دولت رخ نداده و در این شرایط بازنشستگان نمی‌توانند سکوت خود را ادامه دهد.

وی متذکر شد: توصیه می‌کنیم طی این سه روز دولت موضع نهایی خود را درباره حقوق بازنشستگان اعلام کند.

عبدالحمید عبایی‌حسنی، رییس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی خوزستان نیز در نامه‌ای به سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار تعیین تکلیف صدور احکام حقوقی بازنشستگان شد.

عبایی‌حسنی عنوان کرد: تقاضا داریم هر چه سریع‌تر ترتیبی اتخاذ فرمایید تا مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نسبت به صدور احکام افزایش حقوق ۳۸ درصدی بعلاوه ۵۱۵ هزار تومان بر مبنای مصوبات شورای عالی کار و هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی اقدامات لازم را به عمل آورده و بازنشستگان را از این بلاتکلیفی نجات دهند.

خبر تازه در راه است؟

حال پس از گذشت حدود ۵ ماه به نظر می‌رسد بالاخره دولت تصمیم نهایی در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان را گرفت، تا جایی که سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از اتخاذ تصمیم برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد. براساس اظهارات محمدهادی زاهدی‌وفا، امروز باید جزییات و نحوه اجرای افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شود.

او درباره آخرین وضعیت افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی غیرحداقلی بگیر گفت: اختیارات هیات وزیران به وزرای عضو تفویض شد. ما هم درچارچوب مصوبه شورای عالی کار و طبق قوانین باید تصمیم می‌گرفتیم، اما محدودیت‌های منابع وجود داشت و دارد.

وی اضافه کرد: با نمایندگان بازنشستگان جلساتی داشتیم؛ تصمیم گرفتیم قانون اجرا و بر نحوه اجرا توافق کردیم و جلسه‌ای با نمایندگان بازنشسته ها داریم که خودشان نحوه افزایش را اعلام و اطلاع‌رسانی می‌کنند.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1662891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 76
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  27 0
  اسطور بابا منابع ميگي پول خودمون و داريم
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  16 0
  اسطور بابا منابع ميگي پول خودمون و داريم
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  9 1
  اسطور بابا منابع ميگي پول خودمون و داريم
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  6 1
  اسطور بابا منابع ميگي پول خودمون و داريم
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  6 0
  اسطور بابا منابع ميگي پول خودمون و داريم
 • IR ۰۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  6 2
  عجب
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  49 0
  واقعا كه بموقع از اجراي قاقون سر باز زده اند و هنوز بعد از ٥ ماه ميخواهند تصميم بگيرند انوقت انتظار دارند اين كشور درست بشود
 • بازنشسته IR ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  34 3
  اول همسان‌سازی چون حق خیلیا ضایع شده خواهشا اول همسان‌سازی
 • یا مهدی IR ۰۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  44 2
  کجای دنیا همچين بلایی رو سر بازنشسته هاشون میارن
 • سروش هاشمی IR ۰۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  23 1
  فقط حرف!
 • IR ۰۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  38 0
  درسته دولت خیلی اعشاب بازنشستگان خدشه دار کرد حاصه مخبر. اما اتحاد بازنشستگان ستودنی است
 • IR ۰۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  39 4
  درود بر شما بازنشستگان با این اتحاد موفق و والا مخبر خیلی کار کرد که نشود با لجاجت من شخصا او را آدمی مردمی میدانستم اما اشتباه
 • IR ۰۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  30 3
  هزار احسنت به صادقی بیات و نمایندگان مجلس آخر مخبر را شکست دادند
 • بازنشسته IR ۰۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  37 2
  آقای زاهدی وفا شماتصمیم گرفتید خودتان بافتیدودوختیدخودتان هم اعلام کنید به نظرمافعلأشمادولتی ها بازی را ادامه خواهیددادمی خواهی بازی کنید؟به چه چیزتامین اجتماعی چشم طمع دارید؟این صندوق راهم مثل بیمه های دیگر ورشکسته کنیدشماکه تابوتش راساختیدمیخ آخرراهم بزنید
 • فلاح نژاد IR ۰۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  37 1
  خدایی پدره بازنشستگان رو درآوردید
 • بازنشسته تامین اجتماعی GB ۰۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  31 6
  نمایندگان بایدعین مصوبه وهمسانسازی سال گذشته بامعوقاتش رادرنظربگیرند اگرمشکل مالی دارند این طلبها جزدیون ماباشه وبه تدریج پرداخت کنندوبهانه تراشی برای کم وزیادکردن طلب مانکنند بشرطی که مشخص شودهربازنشسته چقدرطلبکاراست ودرفیش حقوقی ما درشهریورقید شودتاحساب کاردست مون باشه بغیراین تصمیمی غیرقابل قبول است ودولت بایددراسرع وقت بدهی۹۰هزارمیلیاردی اش راکه سرمایه مااست فوراباکارمزدش پس بدهد ما نه کشوری هستیم نه لشکری کارمابخودمون ربط داره وازسال جدیدسازمان بایدمستقل عمل کنه وبرای دیگران سراغ مانیاید فرق ماباآنها اینست درروز۹.۴۵ساعت عمرمون هدررفته وبعضا۳ماه تعطیلی وعیدتعطیلی نداشتیم وازمرخصی سالیانه مان کسرمیشد فقط مصوبه وهمسانسازیها بامعوقاتش حق قانونی ماازسازمان است والسلام
 • مشهدی عمه قزی IR ۰۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  10 35
  با سلام حقیقت در این دولت محبوب که تعدادی از ورزاها جهت لطمه به شخصیت این سید خوبان ریاست محترم جمهور راهکار های خوبی مشاوره نمی دهند یحتمل قصد خراب کردن یا افت محبوبیت ریاست محترم جمهور را دارند که گویا در دوره بعدی میخوان کاندیدایی رییس جمهور شوند و اینگونه حقه سیاسی حدود ۱۴ تا ۱۵ میلیون از رای های ریاست محترم جمهور کم کنند تا شاید خود رای برآورند.نمیدانم بر چه. اساس ریاست جمهوری به. این شایعه هیچ اهمیتی نمی دهد. اما به نظر تعدادی ریاست محترم جمهور باید درصدی اینگونه شایعات را در نظر خود داشته باشد تا آسیب نبیند.
 • شمس اله IR ۰۴:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  8 4
  آقایان چرا پاداش باز نشستگان ناجا را پرداخت نمی کنید بعد از یک سال ارزش ریالی آن خیلی کم شده خر هم نمیشه با آن خرید از خدا بترسید حداقل پاداش هم بر اساس تورم حساب کنید
 • عامو مشتی ماشاءالله IR ۰۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  7 2
  با سلام بعضی اوقات گذشتگان کاری را به منفعت خود انجام داده که امروزه روز برخی آن شغلها را ناپسند حتی اولاد آنان نیز برخی از آن دسته اند.
 • نا شناس IR ۰۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  11 0
  تشویقشون کنید سر صف این دولتمردان زرنگ را ، دوستان لطفا کوتاه نطر بدید
 • بازنشسته تامین اجتماعی IR ۰۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  26 2
  با سلام اگر محدودیت منبع است چرا دولت بدهی خودش را به تامین اجتماع نمیدهد ، چرا حقوق کارمندها و معلمان رادوباره اضافه کرده است ، چرا و به چه دلیلی سازمان تامین اجتماعی 88000 میلیارد تومان به بانک رفاه بابت بدهی پول داده چرا با توجه به طلب 500000 میلیاردی سازمان از دولت این بدهی را تهاتر نکرده است جناب اقای زاهدی وفا برادر عزیز لطفا چوب لای چرخ معیشت بازنشستگان نگذارید به وظیفه شرعی و قانونی عمل کنید