یافته های بررسی توئیت های ۲ ماه اخیر / موافقان و مخالفان احیای برجام  چه کسانی هستند؟

جماران نوشت : مطالعه توییت‌های ۲ ماه اخیر در مورد مذاکرات احیای برجام، به شناسایی چهره‌های موافق و مخالف آن کمک می‌کند.

مذاکرات احیای برجام و اخبار آن این روزا بیشتر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. به دنبال افزایش خبرهای امیدوارکننده از مذاکرات در هفته‌های اخیر، واکنش‌ها به این موضوع نیز افزایش یافته است و چهره‌های حامی و مخالف احیای برجام بیش از پیش مشخص شده‌اند.

مطالعه توییت‌های ۲ ماه اخیر در مورد مذاکرات احیای برجام، به شناسایی چهره‌های موافق و مخالف آن کمک می‌کند. یافته‌های حاصل از این مطالعه را می‌تواند به این صورت شرح داد:

  1. نیروهای سیاسی نزدیک به دولت رئیسی و کاربران انقلابی و اصولگرا که در دولت قبلی مخالف سرسخت مذاکرات و احیای برجام بودند، حالا عمدتا در مورد مذاکرات احیای برجام ساکت هستند. آن‌ها همچنان از اصل برجام انتقاد می‌کنند و علیه محمد جواد ظریف می‌نویسند، اما له یا علیه مذاکرات فعلی در ۲ ماه اخیر چیزی ننوشته‌اند و ساکت بوده‌اند. به‌نظر می‌رسد که آن‌ها منتظر هستند تا نتیجه مذاکرات و واکنش نهادهای حاکمیتی به آن مشخص شود و پس از آن مواضعشان را بیان کنند.
  2. عمده موافقان احیای برجام ساکن ایران هستند. در این میان، نیروهای میانه‌رو و اصلاح‌طلب همچنان و در دولت رئیسی نیز از ضرورت احیای برجام می‌نویسند. امری که نشان می‌دهد مواضع نیروهای میانه‌رو و اصلاح‌طلب وابسته به دولت قبلی و دولت فعلی نبوده و احیای برجام را واقعا برای ایران مفید می‌دانند.

6bbe7367-4798-4a2d-b22c-f0f37939827a

۳.نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد در میان مخالفان احیای برجام است. اکثر کاربرانی که در ۲ ماه اخیر علیه مذاکرات احیای برجام نوشته‌اند، عمدتا در خارج از کشور زندگی می‌کنند؛ چه کاربرانی که حامی سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی هستند و مخالف احیای برجام هستند و چه کاربران براندازی که مخالف احیای برجام هستند. البته در میان کاربرانی که مخالف احیای برجام هستند، ساکنین ایران هم دیده می‌شوند؛ اما اکثر آن‌ها خارج‌نشین هستند. این در حالی است که بسیاری معتقدند زندگی در خارج از کشور باعث شده است که این افراد درکی از فشار تحریم‌ها بر زندگی مردم نداشته باشند و به همین دلیل به راحتی از تداوم تحریم‌ها چه برای رسیدن به بمب هسته‌ای و چه برای فشار بر جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند.

این داده‌ها تصویری روشن‌تر از موافقان و مخالفان احیای برجام به‌دست می‌دهد. البته جای نیروهای انقلابی همچنان در آن خالی است. هرچند گفته می‌شود نیروهای نزدیک به سعید جلیلی نیز منتقد مذاکرات فعلی هستند. در صورت احیای برجام و یا شکست مذاکرات، مواضع روشن‌تری از کاربران انقلابی خواهیم دید.

بیشتر ببینید :

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1666143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =