سکوت پایان یافت / سیمایی متفاوت از روحانی پساریاست جمهوری

قرن نو نوشت : به نظر می رسد روحانی حتی تن به افشای برخی ناگفته ها بدهد تا برخی ابهامات درباره دوران ریاست جمهوری اش را شفاف سازی کند، آنچنان که طی روزهای اخیر نیز برخی ناگفته از دوران ریاست جمهوری او در قالب کتابی منتشر شد.

سکوت حسن روحانی مدتی‌ست شکسته شده، یا گاه و بیگاه با وزرا و مدیران دوران ریاست جمهوری اش جلسه می گذارد، یا سری به فضای مجازی زده و توئیتی را منتشر می کند یا با رفقای سیاسی اش از زبان ناطق نوری گرفته تا سید محمد خاتمی و سید حسن خمینی گعده های شبه انتخاباتی برگزار می کند.

طی روزهای اخیر اما دو وجهه جدید از ظهور و بروز رئیس جمهور سابق را شاهد بودیم. او از یک سو دست به تلفن برد و در تماسی تلفنی با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور مستقر در پاستور هفته دولت را به او تبریک گفت و اینبار مستقیما به او پیشنهاد همکاری و کمک داد، آنهم درست زمانی که ابراهیم رئیسی چند ساعت قبلتر از این تماس تلفنی دولت روحانی و شخص او را در یک نشست خبری مورد نقد و کنایه های خود قرار داده بود.

اما انتشار برخی از ناگفته های روحانی نیز طی دو روز اخیر خبرساز شده است، ناگفته هایی از حضورش در نیویورک و دلیل عدم دیدارش با ترامپ از یک سو و ناگفته هایی از ماجرای افزایش قیمت بنزین و ناآرامی های بعد از آن از سوی دیگر.

اما اکت های رئیس جمهور سابق چه پیامی را می رساند؟

سکوت، سکوت و سکوت...

حسن روحانی طی یک سالی که از عمر دولت رئیسی گذشته است چند رویکرد متفاوت در مقابل این دولت داشته است. او روزهای ابتدایی حضور رئیسی در پاستور که با حملات و انتقادات تند و تیز به دولت های یازدهم و دوازدهم همراه بود مشی سکوت را پیش گرفت و تا چند ماه بر همین سبک و سیاق پیش رفت.

گعده ها به راه افتاد

بعد از چند ماه اما او کم کم در فضای مجازی فعال شد و گاه و بیگاه توئیتی هایی معنادار را منتشر می کند. او در گام بعدی جلساتی را با برخی وزرا و معاونانش برگزار کرد و براساس روایت هایی که منتشر می شد در جلسات مذکور که هنوز هم ادامه دارد مسائل روز کشور خصوصا مسائل اقتصادی و دیپلماسی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

براساس روایت های درز کرده از همین جلسات هم روحانی به دولت رئیسی پیشنهاد همکاری و کمک داده است. پیشنهادی که با وجود طرح چندین باره آن با واکنش مثبتی از سوی دولتمردان مستقر در پاستور روبرو نشده است.

 سکوت پایان یافت / سیمایی متفاوت از روحانی پساریاست جمهوری

بیشتر بخوانید:

صبر استراتژیک روحانی

او در تازه ترین اقدام در گفتگویی تلفنی با رئیس جمهور فعلی هفته دولت را به او تبریک گفت و پیشنهاد کمک خود را تکرار کرد تا نشان دهد قرار نیست تندروها علیه خود و دولتش را با زبانی تند پاسخ دهد و فعلا بر مدار مماشات و صبر پیش خواهد رفت.

سکوت کنار زده شد، روحانی در صحنه است

اما رفتارهای سیاسی حسن روحانی نشان می دهد او تمایلی ندارد مانند روسای جمهور سابق از عرصه سیاسی فاصله بگیرد و در این میان بیشتر نگاهش به بازی کردن نقشی همچون هاشمی رفسنجانی است.

بیرون آمدن او از فاز سکوت و گوشه نشینی و برگزاری جلسات مداوم با مدیران دوره خود و با چهره های شاخص جریان اصولگرا ،اعتدالی و اصلاح طلب این گمانه را تقویت می کند که حسن روحانی برای آینده سیاسی خود برنامه هایی دارد.

به نظر می رسد در این مسیر حتی تن به افشای برخی ناگفته بدهد تا برخی ابهامات درباره دوران ریاست جمهوری اش را شفاف سازی کند، آنچنان که طی روزهای اخیر نیز برخی ناگفته از دوران ریاست جمهوری او در قالب کتابی منتشر شد.

روایت های جنجال برانگیز از دو مقطع مهم ریاست جمهوری روحانی

بنا به روایت منتشر شده در کتاب «جنگ بدون آتش و دود» که سایت انتخاب منتشر کرده، او در جلسه‌ای محدود که در اواخر دوران ریاست جمهوری اش در ساختمان «همراهان» سعد آباد برگزار شده بود، گفته بود: «واقعیت این است که همیشه یک نفر باید مخالف حرف بزند که من تحریک شوم و حرف بزنم.» و شاید مقطع فعلی با توجه به اوج گرفتن انتقادات از دولت روحانی همان مقطعی باشد که رئیس جمهور سابق سکوت را شکسته و ناگفته ها را بیان کند.

در کتاب منتشر شده، نویسنده روایت می‌کند که روحانی در آن جلسه به سه مقطعی که پرونده احیای برجام در حال حل شدن بود، اشاره کرده و گفته بود: «ما سه مقطع در میانه جنگ اقتصادی داشتیم که کار به سمت صلح می‌رفت. مقطع اول اروپایی‌ها با محوریت مکرون واسطه شدند. مقطع دوم میانجیگری ژاپن بود و مقطع سوم مربوط به سفر نیویورک است.»

روحانی در مورد سفر مهرماه ۹۸ به نیویورک و دقایق پایانی سفر را که همه منتظر دیدار او و ترامپ بودند، اینگونه نقل می‌کند: «اینجا واسطه گری رخ میداد که موضوع میان ایران و امریکا حل شود. همه چیز آماده مذاکرات مستقیم بود. طرف امریکایی ابراز می‌کرد که ترامپ بی صبرانه علاقه‌مند به دیدار است. اما احساس کردم که یک جای کار به شدت لنگ می‌زند. ترامپ تاکید داشت که او باید خبر دیدار را اعلام کند و بعد دیدار انجام شود. برای من روشن بود که ترامپ بازیگر است. او آدم عادی نبود. هر لحظه بازی می‌کرد. یک هنرپیشه قابل بود. نگران بودم که خبر دیدار را منتشر کند و بعد بازی را به هم بزند.»

بنا به روایت منتشر شده در این کتاب، حسن روحانی حتی حاضر می‌شود بپذیرید که خبر دیدار در میانه دیدار دو رئیس جمهور پخش شود، اما این اتفاق هم رخ نمی‌دهد. روحانی می‌گوید: «ما می‌گفتیم که اول دیدار انجام شود و بعد خبرش منتشر شود و خلاصه کار به جایی رسید که گفتند دیدار انجام شود و وسط جلسه خبرش هم اعلام شود. اما پیش از جلسه بازهم تیم ما به گفتگو و مشورت مشغول شدند و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که با ترامپ امکان گفت وگوی برابر و صادقانه وجود ندارد. طرف‌های خارجی هم این را می‌دانستند.»

رازهای آبان ۹۸ فاش می شود؟

گران شدن بنزین هم از مقاطع مهم ریاست جمهوری حسن روحانی بود که با حواشی زیادی روبرو شد و هنوز هم پس لرزه های آن گاه و بیگاه دامن او را می گیرد، شاید از همین روست که او تن به بیان ناگفته ها از این اتفاق سخت داده است.

روحانی درباره سخت ترین چالش سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دوران ریاست جمهوری اش روایت می‌کند که «قصد داشتیم بنزین و گازوئیل را در بازار بفروشیم و برای دولت تأمین مالی کنیم. اما بدون اینکه به مردم فشار مضائف وارد شود. ما سه قوه در مورد اجرای این طرح توافق کردیم، ولی وقتی زمان اجرا رسید، در کاسه ما گذاشتند.»

او می‌گوید: «برای سفر استانی به کرمانشاه رفته بودم. به من خبر دادند که خبرگزاری فارس اعلام کرده که آخر هفته قرار است بنزین گران شود. مردم به خیابان ریختند، صف تشکیل شد، پمپ بنزین آتش زدند. در حالی که در آن مقطع اصلا قصد این کار را نداشتیم. با این حال گفتم که برای چند ماه آینده را هم لغو کنید. هر روز یک داستان جدید پیش می‌آمد.»

نکته مهم اینجاست که روحانی خبر از دستگیری و بازجویی برخی افراد را می‌دهد؛«غروب جمعه عده‌ای تصمیم گرفتند، دولت را زمین بزنند. بعدها افراد اصلی دستگیر شدند. بازجویی‌های آن‌ها موجود است که می‌گویند از چه کسانی دستور گرفته بودند.»

روحانی افشاگری می کند؟

روحانی چندین بار گفته است که سینه او مخزن الاسرار است، مخزن الاسراری که بعید به نظر نمی رسد در آستانه انتخاباتی مهم باز شود و برخی ناگفته درباره برخی چهره های شاخص گفته شود، مانند آنچه در مناظرات انتخاباتی درباره قالیباف فاش شد، همان زمان که رو به سرهنگ کرد و گفت؛ «مجبورم به مردم شریف ایران اعلام کنم که پرونده سال ۸۴ آقای قالیباف در اختیار من بود و نگذاشتم منتشر شود و با برخی‌ها در دبیرخانه دعوا کردم که نباید در آستانه انتخابات هیچکس از این پرونده مطلع شود که اگر من آن مردانگی را نکرده بودم شما آقای قالیباف الان اینجا ننشسته بودید. آقای قالیباف شما که طرحت همیشه لوله کردن بود و هر وقت به دبیرخانه می‌آمدید می‌گفتید بگذارید من ظرف دو ساعت دانشجویان را لوله می‌کنم. ما اگر جلوی شما نایستاده بودیم که الان همه دانشگاه‌های ما پر از لوله بود. »

۲۱۲۱۷

کد خبر 1669433

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 13
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  23 20
  بابا جون بگم بگم راه نندازید
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  8 21
  خوب گوه خوری اش الان به شما چرا اومده شما که مادرانتان ....بیش نبود نه اصلی دارید نه ریشه ای خودتون هم از ۱۰ نفر ۹ نظرتون....هستین
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  44 10
  منافع کدخدا به خطر افتاده.
 • ابراهیمی IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  24 8
  حنایتان رنگی ندارد پس بنشینین
 • بشیر IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  34 11
  آخه اون هست سال که دولت دست شما بود هر کاری می خواستید کردید دیگه چی مونده؟ حالا میخواهید چه کمکی کنید که در اون هست سال که همه کاره بودید نتونستید؟
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  26 8
  امثال روحانی مردم را چی حساب میکنند که هنوز یکسال از زخمهایی که بر اقتصاد کشور و خانواده ها زده، نگذشته و هنوز تازه است ،دوباره وارد مسایل سیاسی شده و نظر میدهد.آقای روحانی ،ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان.
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  17 2
  سکوت روحانی برایش مفدتر است
 • علی کرمیان IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  8 15
  اگر برجام به این زودیها به نتیجه نرسد، روحانی پیروزمیدان خواهدبود
 • کدخدا IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  6 19
  دلیلش اینه چون دیده رییسی گند زده و مملکت داغونتر شده برای دوره بعدی طمع کرده.
 • پارسا IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  7 17
  روحانی یک روانشناس است.
 • .محمد IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  11 36
  درود خدا بر روحانی. روحانی خیلی مرده
 • مهدی IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  12 22
  با سلام.... فقط روابط با تمام دنیا اقتصاد ایران را خوب میکند مدیر با کفایت مدیری است که دین را قاطی بازیهای سیاسی نکند خواسته ۸۵ میلیون ایرانی این است... باتشکر
 • IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  12 30
  زنده بادحسن روحانی
 • ناشناس IR ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  9 21
  کاش حرف بزنه.. کاش
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  12 38
  دمت‌ گرم شیخ حسن تشت رسواییشان را بر زمین بینداز
 • رضا IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  20 15
  خدا لعنت کنه اصلاحات رو
 • علی IR ۲۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۲
  18 7
  پسری از دیار رفسنجان هم همین ها را میگفت خدابیامرز
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  9 30
  دم روحانی گرم.خدا حفظش کنه.
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  0 5
  لطفا خلاصه کنید ممنون
 • افرا IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  7 3
  بالاخره طرح افزایش قیمت بنزین و سوخت ،طرح دولت بود ،یا قوای دیگر ،یا همه قوا ?! که قوای دیگر هم در این مورد به تصمیم گیری در ان .....?! جناب روحانی ،در مورد همان برجام و تعهدات پیش پیش قبول و اجرا مرده اش هم بپردازد و ابهام زدایی از این مسیله که در زمان دولتش اتفاق افتادهد،بپردازد ،موضوع مبهم مهمی برای افکار عمومی و ورایی ان ،و اینکه چرا بدون بودن نوعی الزام و تضمین بر روی تعهدات طرف مقابل ،تعدات ایران را پیش پیش قبول و اجرا نموده و ......! و تبعاتی که چنین توافقی در نوع خود بوجود اورد ،و نیز معطل چنین توافقی بودن و کره زدن اقتصاد کشور به ان و مناظر ....چه عواملی در سهم خود برای کشور ببار اورد و .....هم شفاف زایی و ابهام زدایی کنند ،بنظر بهتر است تا .....
 • ناشناس IR ۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  9 28
  درود به شرفت اقای روحانی تا ابد دوست دعریم
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  12 21
  خدا پدر روحانی را بیامورزد رعیسی تو سال اول دولتش که انشا۶ الله خدا به مردم رحم کند ... فقط برای حقوق بازنشسته شش ماه است که جگر کارگر بازنشسته و کارمند بد بخت را خون کرده
 • IR ۰۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  15 10
  خبر انلاین یک اصلاح طلب فاسد و سرمایه اسرائیل در ایران هست‌. این درخت ریشه باید خشکانده بشه
 • عزیزی IR ۰۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  2 12
  آقای روحانی چرا مردم را نامحرم می دانید وفقط می گویید سینه من پر از اسرار است به چه دردی می‌خورد وقتیکه مانند آقای هاشمی رفسنجانی با اسرارش دفن شد خدا ی نکرده شما هم با اسرار تان دفن شوید
 • IR ۰۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  4 32
  درود بر دکتر روحانی عزیز ومحبوب دلهای ملت شریف ایران زمین
 • ماهان IR ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  7 16
  آقای روحانی افشاگری کند بهتر است چون دست کسانی که در زمان ریاست او کارشکنی می‌کردند رو می‌شود مثل مناظره انتخاباتی قالیباف ،چرا روحانی متحمل این همه فشار در دوره ریاستش بود
 • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  12 0
  خبرآنلاین دست بردارازاین شیطنتت.
 • موسی IR ۰۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  3 0
  خداروشکرشروع شد
 • IR ۰۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  19 3
  خبرگذاری آنلاین نیست خبرگذاری حسن روحانی و اصلاح طلبان است که ذهن مردم را مخدوش می کنید
 • قلی پلنگ IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۳
  7 8
  اگر واقعا چیزی هست باید به مردم اطلاع بده و از کسی هم نترسه