قیمت نفت دربازارهای جهانی سیرنزولی در پیش گرفته است.تا آنجا که برآوردها نشان می دهد پس از ماه ها ایران امروز نفت خود را با قیمتی زیر 100 دلار معامله کرده است.

 آذرجزایری: در این بین اگرچه نفت صادراتی ایرانی به آسیا همچنان در مرز 102 دلار معامله می شود اما قیمت نفت صادراتی ما به شمال غربی اروپا،مدیترانه و آفریقای جنوبی  به زیر 98 دلار رسیده است.

برهمین اساس صادرات نفت سنگین  ایران به مدیترانه به 95 دلار در هر بشکه رسیده است.کارشناسان معتقدند، ارزیابی اخیر موسسه اعتبار سنجی اقتصادی استاندارد اند پورز که با کاهش رتبه اعتباری آمریکا به AA+ و دورنمای منفی همراه بود ، در روزهای آینده همچنان  بازارهای مالی جهان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

براین اساس در شرایطی که بودجه امسال ایران برروی نفت 81.5 بسته شده است این نگرانی ایجاد شده که با ادامه روند نزولی قیمت نفت ایران در تامین منابع مالی خود چار مشکل شود.

اگرچه در شرایط فعلی ایران نفت خود را 17دلار گران تر از رقم بودجه می فروشد اما پیش بینی می شود با ادامه روند نزولی قیمت جهانی نفت این قیمت به بودجه نزدیک شود که نتیجه آن کاهش درآمدهای ایران خواهد بود.

در حال حاضر براساس برآوردهای صورت گرفته نفت ایران به نسبت قیمت نفت خام برنت حدود 3 دلار ارزان تر به شمال غربی اروپا صادر می شود.

همچنین نفت صادراتی ایران به مدیترانه بیش از 4 دلار ارزان تر از نفت خام برنت است که البته این رقم در صادرات نفت خام سنگین به این منطقه به بیش از 6 دلار می رسد.

دراین بین در شرایطی که قیمت نفت خام ایران برای صادرات به آسیا برمبنای نفت خام دبی و عمان محاسبه می شود اما با این حال نفت خام ایران گرانتر از قیمت این بازار به این منطقه صادر می شود.

صادرات به آفریقای جنوبی تقریبا مشابه اروپای شرقی و مدیترانه است چرا که قیمت آن برمبنای قیمت نفت خام برنت محاسبه می شود و تفاوت قیمت صادرات نفت ایران به این منطقه با نفت برنت چیزی حدود 3تا 4 دلار است.که البته لازم به ذکر است که نفت ایران ارزان تر از نفت خام برنت به این منطقه صادر می شود.

براساس براوردهای صورت گرفته امروز هر بشکه نفت خام سبک ایران به مقصد شمال غربی اروپا 98 دلار و 92 سنت صادر شده است.

همچنین قیمت هربشکه نفت سبک ایران به مقصد مدیترانه 97 دلار و 54 سنت بوده است.به مقصد آفریقای جنوبی نیز نفت سبک ما با نرخ 98 دلار و 89 سنت صادر شده است.

در این بین قیمت نفت خام سنگین ایران  کاهش بیشتری را شاهد بوده است.تا جاییکه هر بشکه نفت خام سنگین ایران به مقصد مدیترانه حدود 95 دلار و 49 سنت معامله شده است.

این درحالی است که در حال حاضر 25.45 درصد نفت ایران به مقصد اروپا و68.90 درصد به مقصد آسیا صادر می شود.

براساس اخرین آمارهای ارائه شده روزانه دو میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام ایران صادرمی شود که یک میلیون و 320 هزار بشکه آن را نفت خام سبک تشکیل می دهد و مابقی آن شامل نفت سنگین می شود.

 

نفت

نفت

 

 

 /31221

کد خبر 166959

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۸
  0 0
  حالا هی بنشینیم و از سقوط اقتصاد امریکا و اروپا خوشحال باشیم.اقتصاد دنیا بهم پیوسته شده است.اگر در امریکا زلزله ای بیاید قطعا با یک تاخیر سونامی آن به اقتصاد ما هم خواهد رسید.
 • حبیبیان IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۸
  0 0
  زمانیکه بالای صد دلار میفروخت چی گیر ملت می آمد
 • بدون نام CZ ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۸
  0 0
  وضع ما اونموقع که 7 دلار بود خیلی بهتر بود.
 • بدون نام IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۸
  0 0
  خدا رحم کنه بهمون. موندم این درآمد های افسانه ای نفت تو این دولت به کجا رفته ؟ قرار بود یه زمانی پولش بیاد سر سفره هامون . . . نیومد که بماند ، همونایی هم که داشتیم رو سوزوند!
 • بدون نام IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۸
  0 0
  ایشالا به 20 دلار برسه بلکه از شر اقتصاد نفتی راحت شیم! امیدوارم مسوولین از سیاستهای ترکیه الگو بگیرن