آمار مبنی بر روند گرایش جوانان به سمت مخدرها، نگرانی مسئولان و خانواده‌ها را در پی داشته است.

 نتایج یک تحقیق علمی نشان می‌دهد دوره نوجوانی بحرانی‌ترین زمان جهت شروع سوء‌مصرف مواد مخدر است و از این رو مدارس راهنمایی و دبیرستان محیط‌های طبیعی برای شروع استفاده از این مواد هستند. در همین زمینه مدیرکل امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر از توزیع خودآموزهای پیشگیری از اعتیاد در بین دانش‌آموزان کلیه مقاطع تحصیلی در سال تحصیلی جدید خبر داد.

هومان نارنجی‌ها اعلام کرد: برنامه‌هایی چون «مدارس مروج سلامت» و «رابطان پیشگیری» در راستای آموزش مهارت‌های زندگی و تحقق پیشگیری از اعتیاد در مدارس با آموزش‌های همگانی برای همه پایه‌های تحصیلی به ویژه راهنمایی و متوسطه به اجرا گذاشته می‌شود.

وی در ادامه تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین معیارهای تحقق پیشگیری از اعتیاد در سنین دانش‌آموزی، غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان و ارائه خدمات مشاوره‌ای مطلوب و اثربخش به دانش‌آموزان به ویژه دانش‌آموزان راهنمایی و دبیرستانی است. به گزارش ایسنا، این مسئول ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره طرح «رابطان پیشگیری از اعتیاد» در مدارس افزود: در راستای تقویت هرچه بیشتر رویکرد پیشگیری از اعتیاد در مدارس، توزیع کارت‌های پیشگیری از اعتیاد در بین دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید انجام می‌شود. وی توضیح داد: در قالب این طرح، به دانش‌آموزانی که داوطلب همکاری در حوزه پیشگیری از اعتیاد در مقاطع مختلف تحصیلی هستند، کارتی تحت عنوان رابط پیشگیری از اعتیاد داده می‌شود و در پی آن، این دانش‌آموزان در برنامه‌های مختلفی که برای آموزش پیشگیری از اعتیاد در مدارس در نظر گرفته خواهد شد، همکاری خواهند کرد.

مدیرکل امور فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین بیان کرد: اگر آموزش و پرورش همکاری لازم را در زمینه گنجانده ‌شدن اعتیاد در کتب درسی به عمل آورد، قطعاً سرعت و تأثیر پیشگیری از اعتیاد در کشور به چندین برابر کارکرد فعلی می‌رسد، زیرا جامعه هدف به طور مستقیم در معرض اقدامات پیشگیرانه از اعتیاد قرار خواهد گرفت. نارنجی‌ها همچنین با تأکید بر لزوم اطلاع‌رسانی دقیق و کامل به نوجوانان و جوانان درباره تأثیرات خطرناک و زودهنگام مواد مخدر و اعتیادآورهای جدید، تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر، مدارس را بهترین مکان برای ارائه آموزش‌های دقیق پیشگیرانه از اعتیاد می‌داند.

گفتنی است در حالی که برخی از صاحبنظران معتقدند بعضی از روش‌های آموزشی می‌توانند تأثیر معکوس نیز داشته باشند و منجر به افزایش مصرف مواد در برخی از نوجوانان آسیب‌پذیر شوند، نتایج یک تحقیق علمی نشان می‌دهد دوره نوجوانی بحرانی‌ترین زمان جهت شروع سوء‌مصرف مواد مخدر است و از این رو مدارس راهنمایی و دبیرستان محیط‌های طبیعی برای شروع استفاده از این مواد هستند. طبق این تحقیق، مسئله سوءمصرف مواد مخدر به عنوان یک مشکل بهداشتی سدی در راه پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان است و در برنامه‌های پیشگیری باید تمام اشکال سوءمصرف مواد شامل مصرف سیگار و تنباکو، ماری جوانا، ترکیب‌های تریاک، الکل و. . . قرار گیرد.

کد خبر 16715

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =