۸ نفر
۱۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۵

درمان با این روش وسوسه و ولع فرد را نسبت به مصرف موادمخدر کاهش می‌دهد و در دراز مدت احتمال عود و بازگشت را پایین می‌آورد.

یک پژوهشگر حوزه اعتیاد با بیان اینکه نوروفیدبک، راهکاری نوین در بهبود نتایج درمان بیماران وابسته به شیشه است، گفت: درمان با این روش وسوسه و ولع فرد را نسبت به مصرف موادمخدر کاهش می‌دهد و در دراز مدت احتمال عود و بازگشت را پایین می‌آورد.

فاطمه دهقانی روز چهارشنبه در نشست علمی پژوهشی که با عنوان «نوروفیدبک؛ راهکاری نوین در بهبود نتایج درمان در بیماران وابسته به شیشه» در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، در تعریف نوروفیدبک گفت: نوروفیدبک یک فرایند آموزشی است که در آن مغز «خودتنظیمی» را فرا می‌گیرد، در واقع هدف نوروفیدبک آموزش خودتنظیمی به مغز است و سعی دارد به مغز یاد دهد که چگونه خود را تنظیم کند.

وی تصریح کرد: در نوروفیدبک سنسورهایی که الکترود نامیده می‌شوند بر روی پوست سر بیمار قرار می‌گیرند، این سنسورها فعالیت ها و کارکردهای مغز را بررسی می‌کنند و آنها را در قالب تصاویر رنگی به ما نشان می‌دهند، به این ترتیب مناطقی از مغز که مشکل دارند مشخص می‌شوند.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد با بیان اینکه تحقیقی در این زمینه میان 100 نفر از بیماران وابسته به ماده شیشه مراجعه‌کننده به مراکز ترک اعتیاد انجام شد،‌ افزود: بررسی اثربخشی کاربرد روش درمانی نوروفیدبک همراه با دارودرمانی، در مقایسه با دارو درمانی تنها هدف این پژوهش به شمار می‌رفت.

دهقانی با اشاره به یافته‌های این تحقیق گفت: در مقایسه با درمان‌های موجود برای ترک اعتیاد، درمان با نوروفیدبک از بسیاری از روش‌های دیگر موفق‌تر بوده است و علاوه براین، درمان با این روش وسوسه و ولع فرد را کاهش می‌دهد و در دراز مدت احتمال عود و بازگشت را پایین می‌آورد.

وی در ادامه کاهش ولع مصرف مجدد مواد، بهبود متغیرهای شخصیت و رفتار بیمار و کاهش اضطراب و افسردگی را از جمله تاثیرات نوروفیدبک بر اختلال سوء مصرف مواد برشمرد.

دهقانی افزود: نوروفیدبک در بلند مدت، به عنوان یک مکانیزم خود تنظیمی مغز، در ارتقاء سلامت روان موثرتر از دارو درمانی تنها عمل می‌کند.

4545

کد خبر 167199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • هومن صادقی A1 ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۲/۰۴/۱۵
    0 0
    سلام.اطلاعات دریافتی به روز بودولی ایکاش کمی مشروح تروتخصصی تر به پرسش ما پاسخ میدادید.