چه اشکالی دارد فرزندان تیزهوش اعضای کابینه به خارج بروند؟/ منطق دستور رئیسی را نمی فهمم

اگر بخواهند فرزندانشان را برای تحصیل به خارح از کشور بفرستند به فیلیپین می فرستند؟ نه به طور قطع به آلمان، فرانسه و یا کانادا و ایالات متحده می فرستند. هیچ وقت در این چهل و اندی سال کسی به جمهوری اسلامی ایران نگفته مرگ بر امریکا، به معنای مرگ بر دانشگاه ها و علم امریکا است.

جواد مرشدی: هفته گذشته که دبیر شورای اطلاع رسانی دولت در توئیتی از دستور اکید رئیسی در خصوص سفر فرزند یکی از معاونان وزیر خبر داد،آن هم با این مضمون که "اگر فرزند رفت، پدر هم برود” . زمانی از این توئیت نگذشته بود که شبکه های اجتماعی و رسانه ها از حضور پسر معاون معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در کانادا خبر دادند . انسیه خزعلی در واکنش به منتقدین نوشت: « امروز ، برخی با ذوق‌زدگی از مهاجرت فرزند اینجانب گفتند؛ درحالی که سفر موقت کاری وی جهت توسعه و پشتیبانی مجموعه دانش‌بنیانی است که در ایران با تعداد زیادی از دانشجویان کامپیوتر فعال است. خوشبختانه این پروژه کاری رو به اتمام بوده و وی در ماه‌های آینده به کشور باز می‌گردد. ‏ اگرچه ایشان متاهل و مستقل است، ولی هرگز قصد مهاجرت ندارند. بی شک بسترسازی برای تقویت فعالیت‌های دانش بنیان جاری در کشور، برخاسته از تعلق به وطن و مسئولیت‌پذیری است.»

این پاسخ ، به انتقادها دامن زد و برخی تا سر حد پایبندی رئیس جمهور به فرمان خود و برکناری انسیه خزعلی پیش رفتند . در این میان ، اغلب اصولگرایان که روزگاری ، اصلاح طلبانی مانند معصومه ابتکار را به اتهام مهاجرت فرزندش به خارج ، آماج حملات تند خود قرار داده بودند ، در قضیه مهاجرت فرزند انسیه خزعلی سکوت را ترجیح دادند و معدودی نیز به دفاع یا توجیه موضوع پرداختند .

خبر آنلاین در گفت و گو با ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا به بررسی موضوع پرداخته که با هم می خوانیم :

در جریان سفر فرزند خانم خزعلی به خارج از کشور هستید، در ادوار گذشته زمانی که فرزند یکی از اصلاح طلبان به خارج از کشور سفر می کرد به وی انگ جاسوسی و وابستگی و ... می زدند . نظرتان در این مورد چیست ،مگر بین فرزند مسئولان فرقی وجود دارد؟

من این موضع را قبول ندارم و این موضوع را از بُعد دیگری مطرح می کنم، ما می خواهیم یک سری افراد یا خودشان یا پدران و مادرانشان را از حقی محروم کنیم، که مسئولیت دارد. یا به فرزند مسئول می خواهیم بگوییم برای ادامه تحصیل نرود، یا می خواهیم بگوییم شما ادامه تحصیل بده ولی پدر یا مادرت باید از مسئولیت کنار بروند. پشت این حرف باید حتما یا یک منطق قانونی باشد یا یک منطق قابل قبول اجتماعی.

در این موضوع خاص ما پشتوانه قانونی نداریم و در هیچ جای قانون نداریم که فرزندان مسئولان برای تحصیل نمی توانند به خارج از کشور بروند. قانون محروم نکرده و تنها بر اساس منطق اجتماعی سیاسی باید چنین بحث هایی مطرح شده باشد.

با این وجود چرا دولت چنین موضعی دارد؟

علت این است که دولت فکر می کند فضای اجتماعی به گونه ای است که اگر فرزند فرد مسئولی خارج از کشور تحصیل کند، حتما از امکانات دولتی استفاده می کند، به همین دلیل چنین موضعی اتخاذ می کند.

چرا چنین منطقی بر افکار عمومی حاکم است؟

زمانی بود تعداد محدودی از فرزندان مردم قادر بودند به خارج از کشور برای تحصیل سفر کنند که عموما خانواده های مرفه و متمول بودند، الان واقعا چنین چیزی نیست؛ بسیاری از فرزندان و خویشاوندان مردم عادی هم به خارج از کشور رفته ، آنجا درس می خوانند و یا زندگی می کنند.فضا تغییر کرده است.

در اینجا باید بپرسیم آیا دولت قبل از اینکه این افراد مسئولیت بپذیرند به ایشان شرایط پذیرش مسئولیت را اعلام کرده بوده یا خبر؟ آیا فرقی بین فرزندانی که برای تحصیل ، امرار معاش یا کار به کشور های سلطه گر می روند وجود دارد؟ اگر فردی سه سال پیش فرزندش برای ادامه تحصیل به خارج رفته و واقعا در حال تحصیل است و پدر یا مادرش یک سال است که مسئولیت گرفته اند، چه حکمی دارند؟ آیا به آن پدر یا مادر از ابتدا گفته شده بود در صورتی می توانید عهده دار مسئولیت شوید که هیچ فرزندی در خارج از کشور برای تحصیل و ... نداشته باشید؟ آیا مسئله تحصیل علم با مسئله سفر به خاطر رفاه بیشتر به خارج از کشور متفاوت است؟ این حکمی که داریم صادر می کنیم، شامل چند درصد ازمسئولان حتی کابینه می شود؟

نمی خواهم در سطح مدیران کل بررسی کنم، کابینه حدود ۳۰ عضو دارد،چند نفر از فرزندان اعضا کابینه ، در خارج از کشور تحصیل کرده یا می کنند؟ ۲۹ یا ۲۵ یا دو نفر ...واقعیت موضوع این است که من منطق این حرف را خیلی متوجه نمی شوم چرا باید چنین حکمی صادر شود کسی که فرزندش دارد تحصیل می کند ولو این که قبل از مسئولیت پدرمادرش به آن جا رفته باشد، الان باید ادامه تحصیل را رها کند و برگردد، و یا پدر مادرش استعفا دهند. زمانی تعداد زیادی از اعضا هیات دولت فرزندان شان بعد از مسئولیت پدر و مادر برای تحصیل به خارج رفته اند، این جا تردیدهایی می توان روا داشت، ولی مساله بالا متفاوت است. من با این تصمیم دولت موافق نیستم و فکر می کنم پیشاپیش داریم مسئولان دولتی را متهم می کنیم که از امکانات دولتی دارند استفاده می کنند.

https://media.khabaronline.ir/d/2021/05/25/4/5566464.jpg

بیشتر بخوانید:

این جا یک تناقض وجود دارد و آن اینکه مسئولان ما همواره از غرب انتقاد می کنند و از بدی های آن ها می گویند و نگاه به شرق دارند ولی فرزندان خود را برای ادامه تحصیل به کشور های غربی می فرستند و این کشورها را برای ادامه تحصیل به ایران و روسیه و چین ترجیح می دهند؟

این مسئله دیگری است، ما می دانیم که اغلب دانشگاه های بزرگ جهان قابل اعتنا به لحاظ علمی ، در غرب، ایالات متحده آمریکا و کانادا هستند. در برزیل، روسیه و چین، دانشگاه معتبر جهانی وجود ندارد،و اعتبارشان خیلی پایین است. اساتید دانشگاه نیز به مراکز علمی غرب می روند. ما به غرب به لحاظ سیاسی حمله می کنیم و نه به لحاظ علمی. الان ما تجهیزات پیشرفته الکترونیکی، هواپیماها و تکنولوژی های از این دست را از غرب خریداری می کنیم، هیچگاه نمی گوییم چون مرگ برآمریکا می گوییم، از تکنولوژی اش استفاده نمی کنیم. ما هیچ موقع نمی گوییم همه چیز غرب مورد تنفر است، سیاست های دولت های آن ها ظالمانه است، اما ما با مردم غرب مشکل نداریم . به نظرمن مردم این ها را می فهمند. الان مردم عادی اگر بخواهند فرزندانشان را برا ی تحصیل به خارح از کشور بفرستند به فیلیپین می فرستند؟ نه به طور قطع به آلمان، فرانسه و یا کانادا و ایالات متحده می فرستند. هیچ وقت در این چهل و اندی سال کسی به جمهوری اسلامی ایران نگفته مرگ بر امریکا، به معنای مرگ بر دانشگاه ها و علم امریکا است.به نظر من این یک مقدار فضاسازی های رسانه ای و یک مقدار حرف در دهان مردم گذاشتن است .

الان یکی از آقایانی که در کابینه مسئولیت دارد فرزندان تیز هوشی دارد و این ها سال ها پیش برای تحصیل به خارج از کشور رفته اند، این چه اشکال دارد . الان این فرد تحت فشار قرار گرفته است. چرا باید اینها متهم شوند، من اصلا منطق این را نمی فهمم. این که رئیس جمهور چه به اشتباه و چه درست دستور بدهد، اگر اجرا نشود، حرف دیگری است.

۲۱۲۱۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1673840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 30
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • معین الرعایا US ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  5 2
  بیمارستان کسری بیمارستان گران قیمتی است. هر کسی بضاعت بستری شدن در آنجا را نداره. نیروهای امنیتی و انتظامی هم اگر کسی را بخوان به هر دلیلی به بیمارستان منتقل کنن، میبرن بیمارستان دولتی نه بیمارستانی مثل کسری.
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  8 0
  عجب....
 • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  17 0
  مسئولین گفتند غرب بد است ولی بچه هاشون رو برای ادامه تحصیل و زندگی به غرب فرستادند.
 • IR ۱۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  9 0
  همه بروند تحصیل و کار.
 • IR ۱۹:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  9 0
  یک کاری کردین اکثر یت مامردم در فقر سختی رنج زندگی می کنیم زندگیمون جهنم کردین شما شرایط زندگی مردم را درست کنید اصلا بچه هاتون بفرستید فضا بر پدر مادر بخیل لعنت
 • IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  18 0
  با افراد به درد نخور مصاحبه نکنید
 • ZA ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  6 0
  دانشگاه پکینگ و سینگوا در رتبه های 16 و 17 جهان هستن در صورتی که بهترین دانشگاه کانادا که دانشگاه تورنتو باشه رتبه 18 جهان رو داره. در ضمن دانشگاه ملی سنگاپور رتبه 21 جهان رو داره. برادر من در مورد چیزی که اطلاع نداری صحبت نکن لطفا.
 • احمد IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  15 0
  همه مردم ژن بد دارن فرزندان مسئولین ژن خوب هستند .مرگ بر امریکا گفتن برای مردم و فرزندانشون تحصیلات تو امریکا و کار و عشق و حال هم برای فرزندان مسئولین
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  18 0
  بله،، فرزندان تیز هوش مردم عادی هم در خیابان شعار مرگ بر آمریکا بدهند.. واقعا چه اشکال دارد
 • IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  13 0
  اینا که کلا هر چیزی را توجیه می کنند
 • ایرانی IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  6 0
  تیز هوشی هم فرق میکند.
 • ناشناس IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  10 0
  اگه فرزند یک اصلاح طلب بود خونش را مباح میکرید ولی الان که مشکل کارخودتون دراومده اشکالی ندارد.
 • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  5 0
  از اول انقلاب حاصل مسئولیت این آدمها هم وضع امروز مردم ثروتمندترین سرزمین خداست .
 • ... IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  5 0
  بعدم فیلتر اگه حرامه واسه جز ایرانی ها حلال میشه؟
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  7 0
  شماها پاشید برید پیش بچه هاتون
 • NL ۲۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  4 0
  !ذات نایافته از هستی بخش چون تواند که بود هستی بخش؟!
 • IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  3 0
  دانشگاه های شرق کجا جزء بهترین ها نیستند جناب
 • اسکندرزاده IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  6 0
  جناب ایمانی وقتی مسئولی میخواهد شعار مرگ بر آمریکا بدهد باید ذهنش آرامش داشته باشد چطور مسئولانی که فرزندانشان در آمریکا هستند واقعا میخواهند با سیاستهای آمریکا مبارزه کنند تمام فکر و ذهن مسئول درگیر فرزندانش میشود
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  15 0
  آنهایی که میگویند چه اشکال دارد فرزندان تیز هوشان به خارج از کشور بروند آیا فکر کرده اند که برای سفر به خارج از کشور و برای درس خواندن چقدر هزینه دارد؟من الان 46 سال دارم از دوازده سالگی بلانسبت دیگران مثل سگ کار کرده ام چرا نمیتوانم یه ماشین سواری بخرم؟
 • شهلا IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  7 0
  بله راست می گوید آنها هم مغز دارند باید فرار کنند.
 • مردم IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  5 0
  خدا وکیلی شماها چی می‌گویید؟؟؟
 • ناصر IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  10 0
  آزمایش ژنتیک نشون داده همه مسولین فرزندانشون نابغه هستن و باید برن غرب و آمریکا .
 • IR ۲۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  4 0
  نباید پا روی حق مردم بگذاریم
 • احمد IR ۲۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  7 0
  بعصی از کلیپ ها که در می اید نشان از زندگی بسیار مرفه فرزندان و اقازاده ها رو نشان می دهد به گفته یکی ۴۰۰۰ نفر از فرزندان مسیولین در خارج از ایران هستن
 • هنگامه صمصامی DE ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  10 0
  درک نمی کنید زیرا همه چیز را برای خود روا و حلال میدانید ولی برای مردم عادی معصیت و گناه .
 • هادی TR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  6 0
  چرا برای هر چیزی داستان میسازین توجیه میکنین
 • ناشناس IR ۲۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  4 1
  کسی بچه هاش زاده کانادا و امریکاس آیا عرق ملی داره ؟
 • ایرانی IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  9 0
  این رفتن به آمریکا وکانادا را برای همه فراهم کنید وتکلیف مردم مشخص بشه ما بخاطر دشمن نامیدن آمریکا وکانادا داریم هر روز با فقر وبیچارگی دستوپنجه نرم میکنیم
 • ناشناس IR ۲۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  7 0
  نابغه پدر و مادر اون بچه ها هستند که به قدرت رسیدند
 • نادر IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۳
  9 0
  ببیند چه ضربه ای به علم و دانشگاههای زدند که حتی حاضر نیستند در دانشگاه های ایران درس بخواند