دردسر بزرگ دولت سیزدهم در صورت عملی شدن توئیت جنجالی ایلان ماسک!

ایلان ماسک با یک توئیت درباره ایران خبرساز شد. او از این گفته بود که می خواهد اینترنت ماهواره ای اش را بر فراز ایران فعال کند. اما این اقدام عملیاتی است؟ اجرایی شدن این طرح چه تبعاتی برای ایران خواهد داشت؟ آیا فیلترینگ حریف خواهد شد؟ با پارازیت می توان به جنگ استارلینک رفت؟ این ها پرسش هایی ست که در ادامه درباره شان می نویسیم.

به گزارش خبرآنلاین، ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس شب گذشته در پاسخ به این سوال که آیا امکان ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به مردم ایران وجود دارد، اعلام کرد شرکت برای معافیت از تحریم‌های مرتبط با ایران در این زمینه اقدام خواهد کرد.

پاسخی که مدیرعامل شرکت تسلا به کاربران داد، دوباره موج جدیدی از سوالات را ایجاد کرد. اینکه آیا این اینترنت به ایران می‌رسد؟ آیا تجهیزات آن قابل دسترسی است؟ آیا قابل فیلتر است؟ آیا کار سیاستگذاران حوزه فضای مجازی را سخت می‌کند؟ اینها سوالاتی بودند که از شب گذشته دوباره بین کاربران فضای مجازی دست به دست شد.

بیشتر بخوانید:

استارلینک پروژه‌ای است که توسط شرکت اسپیس ایکس و هدف دسترسی به اینترنت در تمام کره زمین و حتی فضا، دنبال می‌شود. این شرکت به کمک منظومه ماهواره‌ای قصد دارد تمامی زمین را به اینترنت متصل کند.

هدف پروژه استارلینک ایلان ماسک این است که هزاران ماهواره کوچکی که به فضا پرتاب شده، در مدار پایینی زمین جای بگیرند تا بتوانند سیگنال‌های سریع اینترنتی را به زمین مخابره کنند.

آیا این سرویس در ایران قابل‌دسترسی است؟

پاسخ بله است. این ماهواره ها در مدار زمین درحالا گردشند. از قطب جنوب تا ایران ، دسترسی به اینترنت ماهواره ای اصلا محدودیتی ندارد اما آنچه سبب شده گستره ارائه خدمات اینترنت جهانی در ایران فعال نباشد ، تحریم های آمریکا علیه ایران است. در حال حاضر ضوابط رد و بدل مالی از مبداء ایران دلیلی ست که باعث شده تا این محصول تجاری به ایران نرسد. حالا ایلان ماسک اعلام کرده برای رفع تحریم ها با اوفک مذاکره می کند. اگر معافیت‌ از تحریم‌های مرتبط با ایران در این زمینه از سوی آمریکا مورد موافقت قرار بگیرد، اینترنت استارلینک در کشور قابل دسترسی است. برآوردن کارشناسان این است که احتمالا امریکا به دلایل مختلف با این مسئله موافقت کند.

اینترنت ماهواره‌ای گران است؟

پاسخ به این سوال با کمی اغماض بله است. اینترنت ماهواره‌ای حتما اینترنت گرانی است؛ اما اگر ایلان ماسک در پی تلاش برای معافیت ایران از تحریم‌ها است، به‌احتمال فراوان دولت آمریکا این خدمت را رایگان ارائه می‌دهد. این پروژه ای است که پیشتر در اوکراین و روسیه در حین جنگ اجرا شده و تبعات این اقدام برای روسیه به حدی بود که وزیر روسی اخیرا تهدید کرد ماهواره های استارلینک را با موشک های بالستیک بیرون از جو مورد هدف قرار خواهد داد.

دسترسی به تجهیزات ممکن است؟

پاسخ به این سؤال هم بله است. ازآنجایی‌که تجهیزات اتصال به اینترنت ماهواره‌ای خیلی تجهیزات بزرگی نیست احتمالا در قالب کالای قاچاق ، به ایران می رسد. مثل همه کالا های قاچاق قبلی از ویدئو تا واکسن خارجی. شاید در ابتدا مانند هر دستگاه دیگری دسترسی و تعداد آن محدود باشد، اما تجربه تهیه دستگاه‌های ماهواره نشان می‌دهد پس از مدتی دسترسی به تجهیزات مورد نیاز سخت نخواهد بود.

آیا این اینترنت، جغرافیای ایران را پوشش می‌دهد؟

پاسخ به این سؤال نیز بله است. پوشش برای ایران وجود دارد، چون اینترنت استارلینک از طریق منظومه‌های ماهواره‌ای که در مدار پایین زمین قرار دارند به مخابره و نقل‌وانتقال داده می‌پردازند. این ماهواره‌ها دور زمین می‌چرخند و به محض اینکه یکی از آن‌ها از آسمان ایران عبور کند، ماهواره بعدی وارد مدار می‌شود و دسترسی به اینترنت به صورت دائم را مهیا می‌کند.

رازگشایی از چالش‌های عملی دولت با توئیت جنجالی ایلان ماسک!

امکان از دسترس خارج کردن این ماهواره‌ها وجود دارد؟

پاسخ به این سوال بله است، اما این کار از سوی دولت‌ها انجام نمی‌شود. راه از دسترس خارج کردن این ماهواره ها احتمالا همان تهدید روسیه برای حمله موشکی خارج از جو باشد. ولی این اقدام چنان هزینه ای به همراه خواهد داشت که احتمالا حتی روسیه به دنبال انجامش نخواهد رفت. چون با توقف و از دسترس خارج کردن یک ماهواره ضمن زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی به دارایی یک کشور نیز تعرض می‌شود و در چرحه دسترسی دیگر کشورها هم اختلال ایجاد می کند. نکته دیگر تعداد زیاد این ماهواره هاست که برای نابودی این چرخه به طور کامل ، خارج کردن همه این ماهواره ها از مدار است. کاری پر هزینه و البته با تبعات بالا. معمولا دولت‌ها به دلیل هزینه های گزاف مالی و دیپلماتیک تن به این مسئله نمی‌دهند. ضمن اینکه این منظومه ماهواره‌ها برای ارائه خدمت به کشورهای دیگر نیز به فضا پرتاب شده‌اند و حذف کردن آن‌ها مشکلاتی را رقم می‌زند.

می‌توان روی این اینترنت اختلال ایجاد کرد؟

پاسخ به کمی اغماض خیر است. این کار شدنی است اما برای ایجاد اختلا و پارازیت روی این امواج ماهواره ای در حال حاضر روش هایی وجود دارد که انجام شان می تواند حتی بیشتر از هشدار های این امواج بر روی سلامت عمومی جامعه خطرساز باشد و ریسک انجامش بسیار بالاست . با این شرایط ، ایجاد اختلال و فیلترینگ بر روی این سیستم تقریبا نشدنی است.

سیاست درست برای مدیران دولت چیست؟

هر روز این تهدید ها جدی تر می شود. حالا اگر ایلان ماسک مجوزهای لازم را بگیرد و مدل بیزنسی این بیزنسمن در تعامل با وزارت خارجه و خزانه داری آمریکا به نتیجه برسد ، آن وقت چالش بزرگی که کشور با آن روبرو خواهد بود ، همان چالش ابتدای دهه ۸۰ با رواج لحظه به لحظه ماهواره ها خواهد بود. اتفاقی که ضربه مالی بزرگی را به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت و از همه مهمتر سیاست گذاری برای بهره گیری از اینترنت و شبکه های اجتماعی وارد خواهد کرد. اگرچه این فراگیری اینترنت رایگان ماهواره ای در کوتاه مدت فقط اتفاق می افتد اما حتی با گرانی دسترسی به خدمات عادی چنین سیستم های اینترنتی هم باز جمعیت قابل توجهی به سراغ استفاده از این شبکه خواهند رفت و این جمعیت عملا از دایره بازار اینترنت داخلی خارج خواهند شد. و نکته دیگر اینکه امکان نظارت و مدیریت بر محتوا به طور کلی از تصمیم‌سازان فرهنگی سلب می شود . تمام سخت گیری ها برای اعمال محدودیت بر شبکه اینترنت ، فیلترینگ و طرح های محدود سازی چون صیانت ، با این پروژه همان طور که پیشتر بسیاری از کارشناسان از جمله محمد جواد آذری جهرمی مطرح کرده بودند ، قابلیت خود را از دست می دهند.

در چنین شرایطی اما مدیران تصمیم ساز با راهکارهای کم هزینه تر به جای محدودسازی و سخت گیری های پیش رونده شاید بهتر باشد به راهکارهایی فکر کنند که به جای دیوار کشی بی اثر برابر پیشرفت تکنولوژی به دنبال برنامه ای باشند که مدل نظارتی هوشمند غیر محدودیت زا را اعمال کنند اما نگذارند دامنه اینترنت ماهواره ای به چالش بزرگ و سخت قابل کنترل برای شان بدل شود.

۵۸۵۸

کد خبر 1676145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 170
 • IR ۰۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  جلوی پیشرفت تکنولوژی و علم رو نمیشه گرفت
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  دو روزه نت رو کند قطع کردن پول هم گرفتن بسته نباید انحصاری باشه
 • IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  یک سری راست و دروغ رو به هم چسبوندین و به خورد ملت میدین. استارلینک بدون اخذ مجوز از سازمانهای داخلی مربوطه در هر کشور، خدمات نخواهد داد. این سیاستی هست که بارها خود ایلان ماسک هم تاکید کرده. حالا اگر در آینده سیاست این شرکت تغییر کند، یک بحث دیگر است اما در حال حاضر هیچ نشانه ای از آن نیست و هیچ کشوری را سراغ ندارید که استارلینک بدون اخذ مجوزها به آن خدمات دهد! البته تهدیدهای چین و روسیه هم دقیقا به همین خاطر است که استارلینک این سیاست را تغییر ندهد و گرنه استارلینک در حال حاضر مجوز حضور در این کشورها را اخذ نکرده و فعالیتی ندارد.
 • poya IT ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  فقط نویسنده محترم یک مورد فراموش کردند قانون مقرارت رادیویی دست دولت را برای اعمال قانون باز گذاشته (این قوانین تحت پیمان های بین الملی نیز هستند و اتفاقا روسیه تحت همین قوانین سرویس دهی داخل کشور را محدود کرده است به صورت مشابهه چین ) و حتی استفاده از اینترنت ماهواره ایی کلاسیک هم مجازات سنگینی دارد و مورد که اشاره نشد شناسایی این ریسور بسیار آسان است در نهایت دولت ها در صورت خطر ریسک نمی کنند
 • محمود IR ۰۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  حرف مردم را بشنوید با مردم صادقانه مشکلات را در میان بگذارید مردم اهل ایثار و فداکاری هستند و دشمن شناس کمی به داخل توجه کنید از دروغگویی یا نگفتن حقیقت پرهیز کنید
 • کوروش IR ۰۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  گربه برای رضای خدا موش نمیگیره. چطور تجاوز فرهنگی نوسط یک کسور صاحب تکنولوژی ایرادی ندارد دفاع از کشور مورد هدف تعرض به امول و دارایی کسور متخاصم است. غرب گرایی ضد میخنی محکوم است
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  مبارزه با " فن آوری های جدید " همانند کوبیدن آب در هاونگه
 • گرفتار IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  مسئولان ما بیدارند و با هوش سرشار!
 • حسن IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  انشاالله که بیاد و ازدست این اپراتورها که هر لحظه پاشونو میزارن رو اینترنت راحت شیم. به امید خدا
 • عماد IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  هر چه سریعتر باید حکومت راه اشتی با مردم را در پیش بگیرد
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  حتی اگر رایگان باشد نهایت 20 درصد وارد می شوند. حداقل تا زمانیکه تکنولوژی آن روی گوشی های موبایل جوب دهد
 • یک ایرانی IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  بهتر حداقل پول این اینترنت بی کیفیت و گران را نمی دهیم
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  انشاالا
 • ناشناس IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  وای که دیگه از سر همراه اول و ایرانسل راحت میشیم
 • FR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  داروی بیماران پروانه ای و ام اس تحریم...اینترنت ماهواره ای آزاد و رایگان...دست دولت امریکا درد نکنه که انقدر به فکر ماست....در اخرالزمان دجال سولر بر مرکبی است که هر قدمش فرسنگ‌هاست و دنیا را چنان پر زرق و برق نشان می دهد که مردم فریب می خورند...
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  دمت گرم ایلان ماسک
 • علی IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  عوضش فرصت میکنن بجا صیانت از اینترنت ، از خانواده هاشئن صیانت کنن بی اجازه ترکیه نرن و موارد مشابه
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  مقابله با دانش و پیشرفت دانش محکوم به شکست است
 • همایون IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  با شنیدن این خبر اصلاح طلبان افسادگرا با دمشان گردو میشکنند ! اما زهی خیال باطل !!!
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  83 13
  درد سر نیست دولت هم استفاده میکنه
 • IR ۱۳:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  جیگرم حال اومد
 • محسن IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  آیا دارو رایگان هم میدن ؟
 • مهرداد IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  اگه بیاد من که تهیه می کنم
 • حامد IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  آخی دولتمردان:))
 • حمید IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  این اینترنت خاص ایشان گران هست ملت استفاده نمیکنند
 • علی IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  ایران طبق قوانین بین المللی میتونه سازمان ها شرکت های جاسوسی مخل کنه همین الان هم اینترنت ماهواره ای در داخل هست فقط رهگیری و ساقط میشه اینترنت ماهواره ای در صورت بهره گیری کلی در ایران با توجه به خصوصی بودن شرکت ماسک ماهواره هدف موشک بالستیک قرار میگیره همینطور که در چین و روسیه صورت گرفت
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  ایلان ماسک یه چهره و سلبریتی مانند سرمایه گذار هست و ماشین ها ی تسلا که داره با پرستیج و شخصیت خاصش تونسته بفروسه و اگر ایده ماشین های برقی حتی قبل از ماشین های بنزینی وجود داشت هیچ تا حالا فکر کردید که وقتی میگی تسلا یاد ایلان ماسک میوفتی چرا وقتی میگی بنز یا بی ام و یا ولوو یاد سرمایه گذار شرکت نمیفتی ؟ چرا نمیشه خیلی رو اون حرف حساب رفت ولی ممکن انجام بشه
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  فاتحه سایت مضخرف داخلی خونده اس
 • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۳۰
  80 99
  عدو شود سبب خیر هیچ غلطی...