استاندار کردستان : تبلیغات گسترده و فراخوان به تجمعات اعتراضی بسیار بی‌سابقه است / بسیاری از اظهارنظرهای مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس ضرورتی ندارد

همشهری آنلاین نوشت: اسماعیل زارعی کوشا می گوید: در هیچ مقطعی این حجم از تبلیغات سنگین رسانه‌ای و طراحی رسانه‌ای را نداشته‌ایم. از این رو بسیاری تحت تاثیر فضاهای رسانه‌ای قرار گرفته‌اند. عده‎ ای نیز طراح، لیدر و راهبر این برنامه‌ها و تجمعات هستند، که آنها در حقیقت مهسای امینی را یک ابزار می‌دانند.

در پی مرگ مهسا امینی کردستان یکی از استان‌هایی بود که از روز اول تجمعاتی در آن شکل گرفت. تجمع هایی که ابتدار از شهر سقز محل زندگی مهسا امینی آغاز شد و اندک اندک به سنندج، دیواندره، قروه، بیجار و دیگر شهر های استان رسید. تجمع هایی که در آنها طبق تایید زارعی کوشا، استاندار کردستان تا کنون ۳ نفر کشته شده اند.

استاندار کردستان با تاکید به مردم که مراقب خود و جوانان خود باشند می‌گوید که گروهک‌های تروریستی دنبال کشته‌سازی هستند بنابراین خانواده‌ها مراقب فرزندانشان باشند.

در جایی دیگر استاندار کردستان از دلجویی خانواده مهسا امینی می‌گوید و گفتگو با خانواده امینی را مثبت ارزیابی می‌کند و ادامه می‌دهد که پدر و عمو و خانواده امینی از دلجویی‌های رئیس جمهور ابراز خرسندی کرده‌اند و چشم به پیگیری‌های آقای رئیسی دارند. هرچند که به گفته پدر مهسا امینی او خود به دنبال مسببان مرگ دخترش است.

در ادامه گفت‌وگوی با اسماعیل زارعی کوشا استاندار کردستان را بخوانید.

با توجه به اینکه شما به مراسم مهسا امینی حضور یافتید و از خانواده امینی دلجویی کرده‌اید. حضور شما در بین خانواده امینی چقدر تاثیر گذار بود برای تسکین آلام آنها و انتظار این خانواده از دولت و مسئولان چیست؟ و همچنین تماس آقای رئیس جمهور چقدر تاثیرگذار بوده است؟

طبق وظیفه به عنوان هم‌استانی و به عنوان یک هم وطن برای اتفاقی که افتاده بود وظیفه داشتیم که در این مراسم حضور پیدا و در مراسم سوگ خانم امینی همدردی خود را اعلام و ابراز کنیم.

بعد از اینکه در مجلس ختم شرکت کردم، در منزل خانواده امینی نیز دیداری با آنها داشتم. خانواده امینی با بزرگواری برخورد کردند و خواسته‌شان نیز این بوده که موضوعی را که آقای رئیس جمهور دستور داده‌اند به دقت رسیدگی شود و در حقیقت ابعاد این موضوع روشن شود که حقی از این خانواده تضییع نشود.

در عین حال موضوعی را با خانواده مطرح کردم در این باب که بعضی از جریان‌های معاند گروهک‌ها و بدخواهان مردم مرگ خانم امینی را فرصتی تلقی می‌کنند برای اینکه بخواهند آسیب و ضربه‌ای به نظام و کشور بزنند. باید مقاومت کرد که فرصتی برای هیچ سو استفاده‌ای پیش نیاید.

پدر و عموی مهسا امینی نیز این موضوع را تایید کرده و تاکید داشته‌اند که ما به هیچ وجه این نوع رفتارها را تایید نمی‌کنیم. پدر مهسا امینی نیز تاکید دارد و همان طور که در مراسم خاکسپاری مهسا اعلام کرده است، خود به دنبال کارهای دخترش خواهد رفت و از هیچ کسی انتظاری ندارد که برای دخترش فعالیتی انجام دهد. به ویژه اینکه به این بهانه آسیبی به مردم و امنیت و آسایش و آرامش آنها برسد.

تماس آقای رئیس جمهور نیز بسیار بسیار در تسلی خانواده امینی تاثیرگذار بوده است. عموی مهسا امینی نیز در تماسی با بنده تشکر کردند از تماس آقای رئیسی جمهور و اطمینانی که برای پیگیری این موضوع داده‌اند.

آقای رئیس جمهور بسیار نسبت به این موضوعات اهتمام دارند و اقدام ایشان و نشان دادن وجهه مردمی و واقعی خود برای خانواده امینی و مردم کردستان بسیار ارزشمند و قابل ستایش است.

بین خواسته خانواده امینی و خواسته‌های مردمی که در تجمعات شرکت کرده‌اند، تفاوت هست؟

نمی‌شود همه افرادی که در تجمعات شرکت می‌کنند را یکسان دانست. عده‌ای از قشر نوجوان هستند و احساساتشان تحریک شده است و با توجه به فراخوان‌ها و تبلیغات بسیار گسترده‌ای که از نظر من بسیار بی‌سابقه بوده است در این تجمعات شرکت کرده‌اند. ما در هیچ مقطعی این حجم از تبلیغات سنگین رسانه‌ای و طراحی رسانه‌ای را نداشته‌ایم.

بنابراین بسیاری تحت تاثیر فضاهای رسانه‌ای قرار گرفته‌اند. عده‌ای نیز طراح، لیدر و راهبر این برنامه‌ها و تجمعات هستند، که آنها در حقیقت مهسا امینی را یک ابزار می‌دانند. مرگ او را فرصتی برای عرض اندام و ابراز وجود می‌دانند. من از جوانان و جوانان می خواهم که بسیار مراقبت کنند.

آیا افرادی در تجمعات کشته شده اند؟

در تجمعات دو جوان از دو شهر مختلف در استان کردستان متاسفانه با سلاح جنگی از پشت مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و متاسفانه جان دادند. این گزارشات از سوی پزشکی قانونی و کارشناسان سلاح و مهمات مورد تایید قرار گرفت. یک مورد آن در شهر دیواندره به وقوع پیوست که جوان دیواندره‌ای از پشت و از فاصله بسیار نزدیک مورد اصابت قرار گرفته و کبدش متلاشی شد.

فرد دیگری با همان شرایط داخل خودرویی نزدیک بیمارستان سقز رها شده بود. مرگ نفر سوم هم کاملا مشکوک و در دست بررسی است. در سه روز اخیر نیروهای امنیتی و انتظامی با معترضان مدارا کردند و حتی تعداد زیادی از نیروها کتک خوردند و کار به بیمارستان کشیده شد.

جوانان بسیار باید مراقبت کنند چرا که این جریان‌های معاند به دنبال کشته‌سازی هستند. به دنبال این هستند که از این فرصت سوءاستفاده کرده و آتشی ایجاد کنند و با کشتن افراد بیشتر این جریانات را استمرار دهند. باید بسیار مراقب بود و برای ما ابراز احساسات پاک هموطنان به ویژه جوانان و نوجوانان ارزشمند است. اما باید مراقب باشند که اسیر طراحی دشمن و گروهک‌ها و معاندان نشوند.

 استاندار کردستان : تبلیغات گسترده و فراخوان به تجمعات اعتراضی بسیار بی‌سابقه است / بسیاری از اظهارنظرهای مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس ضرورتی ندارد

بیشتر بخوانید :

مجلس و نهادهای دیگر به دنبال شفاف کردن موضوع هستند اما شما به عنوان نفر اول استان چه اقداماتی انجام دادید و چه کارهایی قرار است انجام دهید؟

برای این موضوع همه مسئولان عالی رتبه کشور ورود کرده‌اند، خود آقای رئیس جمهور با اینکه در سفر خارجی بوده‌اند، از آنجا پیام صادر کرده‌اند، تماس گرفتند، دستور داده ‎اند. در عین حال روسای محترم قوای مقننه و قضائیه ورود مستقیم داشته‌اند، کمیسیون‌های مختلف مجلس واکنش نشان داده‌اند. و جناب وزیر کشور از سوی رئیس جمهور مسئول رسیدگی به این موضوع شدند و کار در حال پیگیری است.

به نظر من هر نوع اظهار نظر غیر مسئولانه می‌تواند هم آثار منفی داشته باشد و هم اینکه فضایی را ایجاد کند که نتوان آن را مدیریت کرد. باید اجازه دهیم این موضوع از سوی قوه مجریه و قضائیه پیگیری و نتایج آن به ما اعلام شود. بسیاری از اظهارنظرهایی که در فضای رسانه‌ای دیده می‌شود، چه از سوی افرادی که مسئولیت‌هایی در مجلس، در دولت و در جاهای دیگر دارند و یا افرادی که فعالان رسانه‌ای، سیاسی و اجتماعی هستند، شاید ضرورتی نداشته باشد و باید کار در روند واقعی و طبیعی خود ادامه پیدا کنه تا به نتیجه برسد.

اما به هر حال اتفاقاتی در کردستان افتاده تجمعاتی صورت گرفته، شما چه اقداماتی در این زمینه کردید؟

البته تجمعات در کردستان یک هزارم جمعیت این استان نبوده است. اگر به هر دلیلی عده‌ای آمدن و تجمعی کردند نمی‌شود آن را منتسب به همه مردم استان کرد. البته به دلیل اینکه یک خواهری را اینگونه در سن جوانی از دست داده‌ایم، قاعدتا همه ما ناراحتیم و برای آن خانوداده ناراحتیم. و این ناراحتی از سوی هم استانی‌های ما و مردم کشور امری طبیعی است. مردم کردستان مردم آرامی هستند، به نظام اطمینان و اعتقاد دارند. زندگی جریان دارد و در عین حال بسیاری از نخبگان، فعالان مختلف عرصه‌های مختلف، مردم عادی در کوچه بازار از این تجمعات و تبعات منفی آنها اظهار گلایه و ناراحتی می‌کنند. در واقع همه ما می‌دانیم زمینه اصلی ارتقا و رشد در شاخص‌های مختلف توسعه در یک استان امنیت است. مردم کردستان خواستار این هستند که این آرامش برقرار باشد و افراد و گروه‌های مختلف به هر دلیلی این آرامش را بر هم نزنند.

اقدامی برای آرام کردن مردم انجام داده اید چیست؟ احیانا دستوراتی از جانب شما در این باره به نیروهای امنیتی و انتظامی صادر شده است ؟

ما راجع به تجمعات در شورای تامین صحبت که با خویشتن‌داری تمام برخورد کنند، کرده‌ایم به هیچ وجه تا جایی که نیاز جدی نباشد برخورد نظامی و انتظامی صورت نگیرد. این تجمعات در روز دوشنبه نیز ادامه داشته و در روزهای قبل خیلی محدود در سنندج وسقز نیز انجام شده است و ما خواستیم تا نیروهای انتظامی و سایر نهادها با خویشتن‎داری برخورد کرده‌اند. اما در عین حال با افرادی که به صورت مسلح بخواهند امنیت جامعه را برهم بزنند به جدیدت و قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1676422

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =