ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در نیویورک/عکس

وزیر خارجه کشورمان در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با وزرای خارجه چند کشور دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرآنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع عمومی در نیویورک با علی صبری وزیر خارجه سری لانکا ملاقات و درباره موضوعات مورد علاقه فی مابین از جمله آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و منطقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان با مناسب توصیف کردن روابط دو کشور اخرین تحولات مربوط به روابط دو جانبه را مورد بررسی قرار داد و گفت: از توسعه بیشتر همکاری های اقتصادی و تجاری دو استقبال می کنیم.

وزیر امور خارجه از فعالتر شدن بخش خصوصی ایران در پروژه های زیرساختی این کشور استقبال نمود و نسبت به تعمیق روابط و توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری و حوزه خدمات فنی - مهندسی دو کشور ابراز امیدواری کرد.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با سریلانکا ندارد.

وزیر خارجه سری لانکا نیز با استقبال از پیشرفتها در مذاکرات هسته ای ایران نسبت به همکاریهای دو کشور در عرصه بین المللی و نیز حضور و مشارکت شرکتهای ایرانی در برخی پروژه های زیرساختی کشورش ابراز خرسندی نمود و بر اراده سیاسی دولت سری لانکا جهت رفع موانع گسترش روابط دوجانبه تاکید کرد.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در نیویورک/عکس

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست مجمع عمومی در نیویورک با کارلوس فاریا وزیرخارجه ونزوئلا ملاقات و درباره موضوعات مورد علاقه فی مابین از جمله اخرین روند مناسبات دوجانبه گفتگو و تبادل نظر کرد.

‌‎امیرعبداللهیان ضمن مروری بر اخرین وضعیت مناسبات دوجانبه جمهوری اسلامی ایران با ونزوئلا ، سفر اخیر رییس جمهور مادورو به تهران را مهم‌ عنوان و تاکید کرد : متعاقب امضای همکاریهای جامع دو کشور، اجرائی کردن این تفاهمات در اولویت برنامه سیاست خارجی قرار دارد و برگزاری کمیسیون مشترک می تواند بر روند اجرای توافقات فیمابین سرعت ببخشد.

‌‎وزیر خارجه ونزوئلا نیز در این ملاقات ضمن ابراز خرسندی از روند پیشرفت در همکاری های متنوع دو کشور ، بر عزم و اراده رهبری کشور متبوعش برای توسعه مناسبات با ایران و لزوم افزایش سطح تماس ها و سفر مقامات عالی دو کشور تاکید کرد.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در نیویورک/عکس

امیرعبداللهیان در ادامه با عثمان صالح محمد وزیر خارجه اریتره ملاقات و درباره موضوعات مورد علاقه فی مابین از جمله آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و منطقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

‌‎امیرعبداللهیان ضمن تمجید از سابقه مبارزاتی و تاریخی مردم اریتره بر اهتمام جدی دولت سیزدهم نسبت به قاره آفریقا از جمله کنشگری اریتره در شاخ افریقا تاکید و نسبت به توسعه همکاریها در چارچوب احترام بِه ارزشها و منافع متقابل و همکاری ایران در حوزه های فنی و اقتصادی با اریتره ابراز امیدواری نمود.

‌‎وزیر خارجه اریتره نیز ضمن اشاره به سیاست کشور متبوعش برای توسعه روابط در محیط جغرافیای مهم منطقه و از جمله ایران، تاکید کرد

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در نیویورک/عکس

وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان نیز درباره مناسبات دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه قفقاز گفتگو کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ضمن ابراز خرسندی از رایزنی ها و مشورت های دوره ای دو کشور بر پیگیری توافقات دوجانبه در حوزه های مختلف فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و آموزشی تاکید کرد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی کشورمان موضع تهران را درباره آخرین تحولات قفقاز عدم‌ پذیرش هرگونه تغییر در مرزها و ژئو پولیتیک منطقه خواند و افزود جمهوری اسلامی ایران قویا معتقد است که اختلافات کشورها باید از طریق مذاکره و گفتگوی سیاسی درون منطقه حل و فصل شود.

آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان نیز با اشاره به جایگاه تاریخی ایران در تحولات قفقاز از روند رو به رشد همکاری های دوجانبه ابراز خرسندی کرد.

وی افزود: شتاب مناسبات تهران - ایروان به تحکیم و تقویت همکاری ها و همبستگی میان دو کشور و منطقه کمک خواهد کرد.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در نیویورک/عکس

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در خصوص روابط دوجانبه، موضوعات مورد اهتمام مشترک گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان با ابراز خرسندی از روند رو به رشد مناسبات دو کشور از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم از گسترش و تقویت هرچه بیشتر روابط با کشور امارات در حوزه های مختلف استقبال کرد.

وی آمادگی تهران را برای برگزاری کمیته عالی همکاری های مشترک اعلام کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان همتای اماراتی خود را در جریان آخرین تحولات مربوط به مذاکرات رفع تحریم ها قرار داد.

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت مناسبات تاریخی و فرهنگی کشورش با جمهوری اسلامی ایران، بر آمادگی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری و همچنین برگزاری نشست‌ شورای بازرگانان دو کشور و حضور هیات های ایرانی در نشست های منطقه ای از جمله کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر به میزبانی ابوظبی تأکید کرد.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک به ایران سفر نماید.

طرفین درباره تحولات اوکراین و ابتکارات سیاسی در منطقه خلیج فارس نیز رایزنی کردند.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در نیویورک/عکس

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق نیز در ادامه در خصوص مناسبات ممتاز دوجانبه تهران - بغداد و تحولات منطقه ای به گفتگو تبادل نظر پرداختند.

امیرعبداللهیان در این دیدار و با توجه به برخی مواضع مداخله گرانه مقامات آمریکایی در روزهای اخیر، اعتراض مسالمت آمیز را حق هر ملتی خواند اما از رویکرد مداخله گرانه آمریکا در امور ایران و منطقه و از جمله اقدامات تحریک آمیز در همراهی با آشوب گران و جریانهایی که با سوء استفاده از احساسات پاک مردم ایران ، بدنبال اجرای پروژه ناامن سازی و کشته سازی در ایران هستند، به شدت انتقاد کرد و آنرا در تعارض آشکار با پیام های مکرر دیپلماتیک کاخ سفید به ایران در مورد ضرورت توافق و ایجاد ثبات و امنیت در منطقه ارزیابی کرد.

وزرای امور خارجه ایران و عراق در دیدار عصر شنبه در نیویورک همچنین در خصوص راهیپمایی اربعین حسینی ، روابط و توافقات همکاری های دوجانبه ، مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات یمن، اوکراین، آخرین نتایج گفتگوهای ایران و عربستان در بغداد و همچنین مذاکره رفع تحریم ها رایزنی کردند.

وزیر خارجه عراق با اذعان به این که روابط دو کشور بر علقه ها و اشتراکات تاریخی ، فرهنگی و دینی بنا شده است اعلام آمادگی کرد مناسبات فیمابین شاهد شکوفایی ، پیشرفت و گسترش هر چه بیشتر باشد.

فواد حسین همچنین با اشاره به روند مثبت گفتگوهای ایران و عربستان از آمادگی کشورش برای برگزاری دور جدید گفتگوها در بغداد خبر داد.

وی خاطر نشان کرد: عراق به مساعی جمیله خود در این زمینه ادامه می دهد و ایران و عربستان را به بازگشت روابط به حالت طبیعی و بازگشایی سفارتخانه ها دعوت می کند.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز ضمن قدردانی از حسن استقبال و میزبانی دولت و مردم عراق از زوار اربعین حسینی (ع)، از مناسبات راهبردی فیمابین در حوزه های مختلف همکاری ابراز رضایت کرد و افزود : جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق ظرفیت های عظیمی در روابط و مناسبات دارند و بخش های دولتی و خصوصی دو کشور می توانند با اتخاذ برنامه های عملیاتی وموثرتر ، بیش از پیش ظرفیت های موجود را به فعلیت برسانند.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در نیویورک/عکس

در ملاقات فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز درباره موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه و برخی مسائل منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر شد.

امیرعبداللهیان با رد هرگونه مداخله خارجی در امور سوریه و اقدامات ثبات زدا در منطقه غرب آسیا خاطر نشان کرد: همکاری های مشترک دو کشور در سال های گذشته در جهت مبارزه با تروریسم و افراط گرایی و همزمان بهره گیری از فرمت کشورهای ضامن روند آستانه باعث بازگشت سریعتر صلح و آرامش به سوریه گردید.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در بخش دیگری از گفتگوهایش با فیصل مقداد در حاشیه مجمع عمومی درباره روند مذاکرات هسته ای گفت: تبادل پیام ها بین آمریکا و ایران از طریق برخی وزرای خارجه و هماهنگ کننده در حال انجام است. ایران با اتخاذ رویکردی منطقی مسیر دیپلماسی را پیگیری می نماید و بر توافقی پایدار و دارای تضمین برخورداری از منافع اقتصادی آن تاکید دارد.

فیصل مقداد، وزیر امور خارجه سوریه نیز ضمن قدردانی از نقش مهم ایران در کمک به برقراری صلح و امنیت در منطقه و مقابله موثر با تروریسم اظهار داشت همکاری ها میان تهران - دمشق در دو سطح منطقه ای و بین المللی به بهترین شکل ادامه دارد. دمشق در شرایط جاری بر همکاری های اقتصادی و تجاری مشترک بمنظور مقابله با آثار مخرب اقدامات غیرقانونی و قهری غرب علیه مردم سوریه تاکید دارد.

تحولات منطقه ای از جمله ابتکارات سیاسی برخی کشورهای عربی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب ، اوضاع فلسطین و تحولات بین المللی از جمله اوکراین از دیگر محورهای گفتگوهای وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوریه در این دیدار بود.

ادامه دیدارهای امیرعبداللهیان در نیویورک/عکس

در ادامه دیدارها وزیر امور خارجه کشورمان با حاجی اودونگو وزیر خارجه اوگاندا ملاقات و پیرامون گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری گفتگو کرد. 

امیرعبداللهیان با اشاره به اهمیت آفریقا در برنامه های سیاست خارجی دولت سیزدهم  جایگاه اوگاندا را مهم خواند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی آمادگی بخش خصوصی ایران را برای اجرای پروژه های فنی و مهندسی و حضور هرچه بیشتر تجار و بازرگانان ایرانی از جمله شرکت های دانش بنیان در این کشور اعلام کرد.  
وزیر خارجه اوگاندا ضمن استقبال از توجه دولت آقای رئیسی به گسترش مناسبات تجاری و اقتصادی با کشورهای آفریقایی ، از افزایش تبادل هیات های اقتصادی و بازرگانی با ایران در یکسال گذشته خبر داد و تاکید کرد این فرصت مناسبی برای تقویت هرچه بیشتر روابط دو کشور می باشد. 

حاجی اودونگو افزود، همکاری در مجامع بین المللی ، حمایت متقابل از نامزدهای دو کشور در نهادها و آژانس های تخصصی و تبادل نظر پیرامون استفاده از انرژی های پاک از مهمترین محورهای گفتگوهای وزرای خارجه ایران و اوگاندا بود.

در ادامه دیدارها امیرعبداللهیان با  برونو رودریگز وزیرخارجه کوبا ملاقات و درباره موضوعات مورد علاقه فی مابین از جمله مناسبات دوجانبه، تحولات بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

امیرعبداللهیان با مرور اخرین روند تحولات در روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران با کشور دوست کوبا خصوصا در زمینه همکاری تولید واکسن بر لزوم پیگیری و اجرای تمامی توافقات فیمابین تاکید نمود. 

وزیر امور خارجه کشورمان، اقدام کشورهای غربی در توسل  به شیوه های گوناگون برای مداخله در امور داخلی کشورها از جمله ایران و کوبا به بهانه های مختلف و تحریک احساسات مردم را محکوم کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران مهارت لازم را در مهار و مقابله با این گونه مداخله گری خارجی و سوء استفاده از احساسات مردمی دارد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اخرین تحولات در زمینه برجام گفت چنانچه دولت امریکا اراده ای برای اتخاذ تصمیم داشته باشد، حصول توافق دور از دسترس نخواهد بود اما آمریکا تاکنون قادر به اتخاذ تصمیم واقع بینانه نبوده است. ما میز مذاکره را ترک نخواهیم کرد دیپلماسی بخوبی کار می کند.

وزیر خارجه کوبا  نیز در این ملاقات بر عزم و اراده رهبری کشور متبوعش برای توسعه مناسبات با ایران تاکید کرد. همچنین ضمن حمایت از افزایش تماس ها و سفرها، ، وی با دعوت از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به هاوانا و گفتگو در خصوص گسترش مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای، بر موضع حمایتی کشورش از ایران در تعمیق بخشیدن به همکاریها در حوزه های گوناگون و مسایل  منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

در ملاقات گیرپترسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان،  طرفین در مورد آخرین تحولات سوریه، تروریسم ، گفتگوهای کمیته قانون اساسی، مقابله با تحریم ها و ارسال کمک های بشردوستانه برای مردم سوریه بحث و تبادل نظر کردند.

در ملاقات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با محمد سالم ولد مزروک وزیر خارجه موریتانی درباره مناسبات دوجانبه و مسائل المللی تبادل نظر گردید. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیت های موجود در حوزه های مختلف ابراز امیدواری کرد با تداوم رایزنی ها و پیگیری های طرفین دو کشور شاهد توسعه و گسترش بیش از پیش مناسبات باشند. 

امیرعبداللهیان خاطر نشان کرد جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همه جانبه همکاری ها با موریتانی هیچ محدودیتی دارد. 

وزیر امور خارجه موریتانی ضمن استقبال از ایده گسترش مناسبات راهبردی با ایران، بر توسعه مناسبات در حوزه های آموزش عالی، کشاورزی ، ماهیگیری و انرژی های تجدیدپذیر تاکید کرد. 

طرفین همچنین درباره سفرهای متقابل مقامات بلندپایه به کشورهای متبوع خود بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی موریتانی با اشاره به تحریکات و مداخلات خارجی اخیر در ایران اظهار داشت: غرب در صدد القای ارزش های خود بجای ارزش های اصیل اسلامی است و آنها دین و اعتقادات را نشانه گرفته اند.

وزیر امور خارجه کشورمان با داتو اریوان یوسف وزیرخارجه برونئی ملاقات و درباره موضوعات مورد علاقه فی مابین از جمله مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین ضمن دعوت از  مقامات عالی برونئی برای سفر بِه ایران، افزود، جمهوری اسلامی ایران از توسعه مناسبات دوجانبه با این کشور  استقبال می‌کند.

 امیرعبداللهیان از مواضع مفتی برونئی در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران قدردانی و بر لزوم وحدت میان کشورهای اسلامی‌برای مقابله با افراط‌گرایی و تروریسم تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان از مواضع مثبت برونئی در مجامع بین‌المللی تشکر کرد.

وزیر خارجه برونئی نیز در این ملاقات با استقبال از افزایش همکاریها در سطوح مختلف با ایران و ابراز امیدواری نسبت به افزایش دیدارها و تبادل هیات ها ، تاکید کرد همکاری‌ دو کشور در مجامع بین المللی ادامه یاید.

اریوان یوسف همچنین ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین، از تداوم همکاری کشورهای اسلامی و از جمله ایران در موضوع فلسطین حمایت کرد.

در ملاقات مارتین گریفیتس هماهنگ کنند امور بشردوستانه سازمان ملل با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان وضعیت انسانی و بشردوستانه مردم یمن، افغانستان و سوریه و اوکراین مورد گفتگو قرار گرفت. 

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشکر از تلاش های  گریفیتس بر  تسهیل امور  و حمایت کشورمان از ادامه تلاش های انساندوستانه بین المللی باهدف کاهش آلام انسانی تاکید کرد . 

رئیس دستگاه سیاست خارجی افزود انتظار می رود سازمان ملل به رفع محاصره بشردوستانه مردم یمن، در کنار برقراری گفتگوهای سیاسی واقعی توسط طرف های یمنی به منظور ادامه آتش بس در این کشور توجه داشته باشد. 

مرور تحولات سیاسی و وضعیت بشردوستانه افغانستان و سوریه از دیگر مباحث مورد گفتگوی وزیر خارجه با نماینده ویژه دبیرکل در امور بشردوستانه بود. 
 
 امیرعبداللهیان عنوان نمود در حالی که نزدیک به ۵ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران زندگی می کنند که روزانه تعداد قابل توجهی به با عبور از مرزهای مشترک وارد ایران می شوند، اما از کمک های بشردوستانه سازمان ملل به این جمعیت بزرگ و بویژه آوارگان جدید افغانستانی در ایران خبری نیست.

امیرعبداللهیان بر ضرورت توزیع عادلانه کمک های بشردوستانه بین همه مردم سوریه و توجه جدی تر آژانس های بین المللی امدادرسانی به مردم  سوریه تاکید کرد، درحالی که مردم این کشور از نبود آب آشامیدنی سالم و برق در رنج می باشند، تروریست ها و مسلحین در ادلب از وضعیت بسیار متفاوت تری  برخوردار هستند. 

امیرعبداللهیان تلاش های ایران برای توقف جنگ در اوکراین را تبیین کرد و بر ضرورت توجه به وضعیت آوارگان اوکراینی تاکید نمود.
 
گریفیتس ضمن تشکر از مهمان نوازی ایران از اتباع پناهجوی افغانستانی، ایران را نمونه مجزا در پذیرش و کمک به پناهندگان در دنیا دانست. 

وی بر نبود بودجه کافی برای تامین نیازهای بشردوستانه در سه کشور مذکور اشاره و ابراز داشت برخی کشورهای کمک کننده علی رغم تعهد به کمک به تعهدات مالی خود عمل نکرده اند. 

وی بر گفتگوهای خود با مقامات کشورهای درگیر در بحران افغانستان اشاره و موضوع نحوه ارائه کمک های بشردوستانه را مطرح کرد. 

نماینده دبیرکل در امور بشردوستانه در خصوص سوریه ابراز امیدواری کرد تا توافقی همانند انتقال غلات بین اوکراین و روسیه در سوریه برای انتقال کمک های بشردوستانه نیز اتفاق افتد. 

وی گفتگوی سیاسی را برای ادامه آتش بس و ایجاد ثبات اقتصادی در یمن ضروری دانست و از توجه بدون تبعیض ایران به بحران اوکراین تشکر کرد.
 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با عبدالله دیوپ وزیر خارجه مالی دیدار کرد. 

طرفین در این دیدار ضمن ابرازخرسندی از تبادل هیات های سیاسی و اقتصادی طی یک سال گذشته بر توسعه همه جانبه مناسبات و استمرار رایزنی های سیاسی راجع به مسایل مورد اهتمام مشترک و بین المللی تاکید کردند. 

در این دیدار پیگیری توافقات بعمل آمده در کمیسیون مشترک جامع همکاری های اقتصادی از طریق تماس میان بخش های خصوصی و تبادل هیات های فنی نیز مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

حسین امیرعبداللهیان همچنین با «ولادیمیر ماکی» وزیر خارجه بلاروس ملاقات و در خصوص مسایل دوجانبه و تحولات منطقه به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

وزرای خارجه ایران و بلاروس بر اراده خود جهت اجرایی کردن توافقات مشترک و  توسعه و تعمیق هرچه بیشتر مناسبات تاکید کردند.

تحولات افغانستان، حمایت از روند چندجانبه گرایی ، مقابله با تحریم های یکجانبه آمریکا و افزایش رایزنی های سیاسی و تخصصی در مجامع و نهادهای تخصصی بین المللی از دیگر محورهای گفتگوهای طرفین بود.

در ادامه ملاقات ها حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان در دیدار تانیا فایون وزیر خارجه اسلوونی آخرین وضعیت همکاری های سیاسی، اقتصادی و تجاری بین دو کشور را مورد بررسی قرار داد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور مان گفت ایران برای توسعه همه جانبه همکاری با دولت جدید اسلوونی آمادگی دارد. 

طرفین همچنین بر ادامه مشورت ها و رایزنی های فشرده دو کشور در ارتباط با برخی مسائل بین المللی و حمایت متقابل از نامزدهای دو کشور در مجامع بین المللی تاکید کردند.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1678012

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =