اعلام آمادگی آبخازیا برای امضای توافق با گرجستان

ایسنا نوشت: به گفته وزیر امور خارجی آبخازیا، دولت سوخومی آماده امضای توافق‌نامه‌ای با گرجستان در رابطه با عدم استفاده از قوه قهریه در دور بعدی "گفت‌وگوهای بین‌المللی ژنو در خصوص امنیت و ثبات در قفقاز جنوبی" است که اوایل اکتبر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر خارجه آبخازیا گفت، تا زمانی که توافقی با گرجستان در مورد عدم استفاده از زور حاصل شود، احتمال وقوع جنگ را بالا می‌داند.

او افزود که دولت سوخومی، مرکز آبخازیا شاهد افزایش تعداد قراردادها برای تامین پهپادهای شناسایی جنگی در گرجستان است، و اینکه چگونه تماس‌ها با ناتو در حال گسترش است و اینکه تمرین‌های مشترک با ایالات متحده چگونه در حال انجام است.

وزیر خارجه آبخازیا که منطقه‌ای در ساحل شرقی دریای سیاه در جنوب رشته کوه‌های قفقاز است، گفت: در اوایل اکتبر، احتمالا در ۵ یا ۶ اکتبر، دور دیگری از مذاکرات ژنو برنامه‌ریزی شده است. به نظر من، این یک فرصت عالی برای امضای توافقنامه عدم استفاده از زور با گرجستان است. اگر گرجستان صلح را انتخاب کند، این توافقنامه را امضا خواهد کرد... می‌توانم رسماً اعلام کنم که ما آماده امضای این توافق هستیم.

در سال ۲۰۰۸ روسیه استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی در گرجستان را به رسمیت شناخت. این مناطق جدایی‌طلب وارد جنگ کوتاهی‌ با گرجستان شدند که مسکو در آن دخالت کرد.

به رسمیت شناخته شدن مناطق جدایی‌طلب در گرجستان از سوی روسیه برای توجیه حضور نظامی نامحدود در شوروی سابق بود. آن زمان و طی پنج روز نیروهای روسیه نیروهای ارتش گرجستان را شکست دادند و تهدید به تصرف پایتخت کردند. به ساکنان دو منطقه مذکور تابعیت روسیه داده شد. گرجستان این دو منطقه را تحت اشغال روسیه می‌داند که اولین طرفی بود که استقلال آن را به رسمیت شناخت. همچنین ونزوئلا، نیکاراگوئه، سوریه و نائورو استقلال این منطقه را به رسمیت شناختند. بعد از این اقدام گرجستان روابط دیپلماتیک را با این کشورها قطع کرد.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1678380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =