عکس | این موجود جان سخت از ۵ انقراض بزرگ جان به در برده!

ایرنا نوشت: پژوهشگران با مطالعه قدیمی‌ترین جلبک سبز دریافتند که این گیاهان به احتمال زیاد زودتر از زمانی که تصور می‌کردند، به‌وجود آمده‌اند.

مطالعه قدیمی‌ترین جلبک‌های سبز گویای این است که این گیاهان احتمالاً زودتر از آنچه قبلاً تصور می‌شد، به‌وجود آمده‌اند.

پژوهشگران روی فسیل‌هایی مطالعه کردند که قدمت آنها به بیش از ۵۴۱ میلیون سال پیش، یعنی اواخر دوره اِدیاکاران ( نام یکی از دوره‌های زمین‌شناسی، ۶۳۵ میلیون سال تا ۵۴۱ میلیون سال پیش) می‌رسد. این فسیل‌ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین هستند که در اواخر ادیاکاران، یک دریای کم‌عمق بود.

بیشتر بخوانید:

این فسیل‌ها متعلق به استان شانشی در مرکز چین هستند، که در اواخردوره ادیاکاران، یک دریای کم‌عمق بود.

عکس | این موجود جان سخت از ۵ انقراض بزرگ جان به در برده!

جلبک‌های سبز اعضای خاندان پادشاهی گیاهی هستند که حداقل یک میلیارد سال پیش ظهور کرده‌اند؛ اما یافته‌های جدید دانشمندان حاکی از این است که تنوع گونه‌های جلبک مدرن پیش‌تر از آنچه تصور می‌شد، وجود داشته‌اند و این ممکن است منشأ ایجاد پادشاهی گیاهی را ۱۰۰ میلیون سال دیگر به عقب براند. جلبک‌های باستانی به‌طور شگفت‌انگیزی پیچیده و تقریباً شبیه به یک جنس مدرن از جلبک‌های دریایی به نام کودیوم (Codium) هستند.

این نمونه‌ها از فسیل‌هایی به نام biota Gaojiashan به‌دست می‌آیند که تعدادی از آنها به‌جای اینکه به صورت صاف نگه‌داری شوند، به‌صورت سه‌بعدی حفظ شده‌اند. دانشمندان دانشگاه شمال غربی درچین، متوجه شدند پنج نمونه جلبک با آنچه از دوره ادیاکاران در نقاط مختلف دنیا باقی مانده است، مطابقت ندارد.

دانشمندان از ساختار فسیل‌ها دریافتند که آنها جلبک‌های سبز هستند؛ اما نتوانستند چیزی مشابه در گونه‌های شناخته‌شده جلبک‌های باستانی بیابند؛ بنابراین شروع به بررسی گونه‌های جدیدتر کردند. در آن زمان بود که متوجه شدند جلبک‌های باستانی تقریباً به کودیوم مدرن شباهت دارند.

پژوهشگران نام این گونه جدید را Protocodium sinese گذاشتند که به معنای اولین کودیوم چین است. به گفته این پژوهشگران، این جلبک یک بازمانده است. این واقعیت که این جلبک از اواخر دوره ادیاکاران تغییری نکرده است، نشان می‌دهد که این گروه از جلبک‌های سبز جایگاه تکاملی خود را زود کشف کردند و توانستند از پنج انقراض دسته‌جمعی و بیش از نیم میلیارد سال تغییر به سلامت عبور کنند. امروزه، گونه‌های کودیوم در بسیاری از مکان‌ها مهاجم هستند و بر جلبک‌های دریایی و جلبک‌های بومی برتری دارند.

دانشمندان در تلاش‌ هستند با استفاده از استنباط‌هایی که از ژنوم‌ گونه‌های مدرن و میزان جهش‌های دیده‌شده در سوابق دیرینه‌شناسی وجود دارد، زمان انشعاب ارگانیسم‌ها را از یکدیگر محاسبه کنند.

اگر جلبک‌های سبز اولیه از آنچه تصور می‌شد، متنوع‌تر بودند به احتمال زیاد کل فرآیند تکاملی زودتر از آنچه دانشمندان فکر می‌کردند، آغاز شده بود.

۵۸۵۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1678383

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =