«قیطریه» هم از موشکباران در امان نماند / مردی که زیر موشکباران به‌فکر حلقه ازدواجش بود

همشهری آنلاین نوشت: ۳روز مانده به نوروز سال۱۳۶۴، هواپیماهای رژیم بعث عراق وارد آسمان تهران شده و با شلیک ۴موشک‌، سبب شهادت ۲نفر و مجروحیت ۷نفر شدند.

در حمله هواپیماهای رژیم بعث عراق، راکت ۳ هواپیما که به نقاطی از محله قیطریه و شهرک قدس (شهرک غرب) برخورد کرده بود، عمل نکرد و تیم خنثی‌سازی آنها را از کار انداخت.

در این روز، یکی از این هواپیماهای رژیم بعث عراق که از نوع میگ۲۳ بود، هدف قرار گرفت و در بیابان‌های اطراف شرق تهران سقوط کرد که خوشبختانه به ساکنان آن محدوده خسارت مالی و جانی وارد نشد.

سرهنگ «فرهاد شمس‌آبادی» که در زمان موشکباران محله قیطریه، از نیروهای شهربانی بوده، می‌گوید: «یک‌روز اعلام شد موشکی به منطقه قیطریه اصابت کرده است. سریع به محل رسیده و مردی را از زیر آوار به طور معجزه‌آسایی نجات دادیم. او در راه‌پله در حال فرار بود که موشک اصابت کرده و زیر آوار گرفتار شده بود. وقتی او را نجات دادیم، هراسان شروع به جست‌وجوی جیب‌هایش کرد و بعد نفس راحتی کشید. حلقه و ساعتی را از جیبش بیرون آورد، به ما نشان داد و گفت که وقتی آژیر خطر بلند شد، نگران حلقه ازدواجم و ساعت یادگاری پدرم بودم که آنها را پیدا کردم. در حال خروج از خانه بودم که موشک اصابت کرد و زیر آوار ماندم.»

او ادامه می‌دهد: «ما برای اینکه متوجه شویم کجا موشک اصابت کرده، اغلب در بلندی‌های تهران مثل تپه عباس‌آباد مستقر می‌شدیم. یک‌ روز راننده گشت پیشنهاد داد به میدان ونک برویم و به شوخی گفت: «یکبار هم موشک کنار خودمان خواهد خورد.» به میدان ونک رسیدیم و آنجا مستقر شدیم. به یکباره صدای آژیر قرمز بلند شد و موشک در فاصله ۵۰۰متری ما اصابت کرد. سریع داخل جوی آب پریدیم، اما موج انفجار تا آنجا آمد.»

«حسین شمیرانی» از ساکنان محله سعادت آباد هم درباره برخورد موشک چهارم به این بخش از پایتخت می گوید: «پدر خدابیامرزم می‌گفت؛ آن‌روز کسی شهید نشد، اما ۷نفر دچار موج‌گرفتگی شدند. از بین آنها هم، فقط ۲نفر در بیمارستان بستری شدند.»

البته رژیم بعث عراق، بار دیگر در ۱۵خرداد سال۱۳۶۴، محله سعادت‌آباد تهران را بمباران کرد که ۲نفر شهید شدند.

بیشتر بخوانید:

۲۱۲۲۰

کد خبر 1678576

برچسب‌ها