۰ نفر
۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
ورود وبا از عراق به مشهد

ایرنا نوشت: در هفته های اخیر تعداد بیماران مبتلا به وبا در استان خراسان رضوی رشد چشمگیری داشته است. این در حالیست که مدتی است در گروههای فضای مجازی از مردم خواسته می شود تا از رفت و امد با افرادی که اخیرا به عراق رفته اند خودداری کنند.

بیماری وبا از طریق نوشیدن آب آلوده یا خوردن مواد غذایی غیربهداشتی وارد بدن شده و موجب بروز عفونت می‌شود. این باکتری در میوه‌ها، سبزیجات خام، آب‌های راکد، محصولات دریایی و غذاهای آلوده وجود دارد و فقط انسانها میزبان آن هستند، این بیماری در طول تاریخ هفت بار همه گیری جهانی داشته که جان بسیاری از انسانها را گرفته است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در اینباره گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۲ نفر مبتلا به وبا با نتیجه تست مثبت قطعی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه شناسایی شده است که تمامی این افراد سابقه حضور در کشور عراق را داشته‌اند.

دکتر سید جواد حسینی در گفت و گو با ایرنا افزود: این تعداد ابتلا در شرایطی است که سال گذشته هیچ مورد قطعی از ابتلا به وبا در استان خراسان رضوی گزارش نشده بود.

وی ادامه داد: هم اکنون با توجه به اینکه وبا در کشورهای همجوار از جمله عراق شیوع پیدا کرده است، این بیماری در مشهد به دلیل تردد و مقصد اصلی مسافران عراقی روند رو به رشدی داشته است.

حسینی تصریح کرد: افراد در صورت دارا بودن علائم وبا در بدو ورود به کشور و در مناطق مرزی مورد تست رپید قرار می‌گیرند و در صورت مثبت شدن نتیجه، به دانشگاه های علوم پزشکی کشور برای پیگیری اعلام می‌شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: افراد در صورت مشاهده علائمی چون تب و اسهال به صورت حاد آبکی، بدون دل‌درد و دل‌پیچه، همراه با استفراغ به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد افراد مبتلا به وبا بدون علامت هستند، خاطر نشان کرد: این موضوع تشخیص زودهنگام بیماری را با مشکل مواجه کرده است، از این رو رعایت شیوه نامه های بهداشتی در پیشگیری از این بیماری مورد تاکید است.

48

کد خبر 1679227

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =