«۳۲ هزار کودک بدون هویت و شناسنامه حاصل ازدواج زنان و دختران ایرانی با اتباع بیگانه» خبری بود که اداره کل اتباع خارجی استانداری تهران منتشر و وضعیت این کودکان را نامعلوم اعلام کرد.

این کودکان که اغلب از پدران افغانی هستند نه شناسنامه دارند و نه می توانند تابعیت ایرانی داشته باشند و از هیچ حقوق قانونی برخوردار نیستند. بسیاری از این کودکان پدرانشان در افغانستان به سر می برند و هیچ تعهدی نسبت به آن ها ندارند.

طبق آمار رسمی فقط ۳۰ هزار زن ایرانی با مردان افغانی ازدواج کرده اند که اگر به آمارهای غیررسمی استناد کنیم این تعداد ازدواج ها بیشتر است.از سال ۸۵ ازدواج اتباع خارجی با دختران و زنان ایرانی می باید با اجازه وزارت امور خارجه ایران انجام شود.

از این رو در سال ۸۵ مجلس شورای اسلامی طرحی را تحت عنوان «تابعیت ایرانی فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی» در دستور کار خود قرار داد اما این طرح تاکنون مسکوت مانده است.

وضعیت این کودکان بی هویت و بدون شناسنامه کی معلوم خواهد شد سرانجام طرح مذکور چه خواهد شد و از طرفی تبعات و آثار اجتماعی این چنین ازدواج ها چیست؟

/5656

کد خبر 168100

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام US ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۶
  3 4
  مملکت بی در و پیکر....هر کی بخواد راحت قاچاقی میاد....هر جنایتی میکنه وبر میگرده....مخصوصا افغانی ها...دوستی داشتم که مرز جکیگور در بلوچستان خدمت میکرد ...میگفت باند هایی رو دیده که ادم قاچاق میکنن و [...] ودرامد سرشاری به جیب میزنند...به چه قیمتی .......به قیمت بیکاری ایرانی ها....به قیمت مواد مخدر ......به قیمت قتل وتجاوز اتباعی که هویت ندارند وقابل پیگیری نیستند....
 • بدون نام IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  3 2
  ما به دليل برخي مسايل سياسي و ... مجبوريم به كشورهايي مثل چين و روسيه و ... باج بديم (فعلاً) اما موندم براي چي به افغانستان و عراق باج مي ديم . اين از وضع اتباع افغاني آنهم از وضع تردد اتباع عراقي به اسم شيعه و جنگزدگي و ...