قالیباف، رئیسی و ضرغامی فیلترینگ را دور زدند/ حضور سیاسیون در اینستاگرام فیلتر شده!

قرن نو نوشت: در روزهایی که اینستاگرام و واتس آپ به دلایل امنیتی فیلتر شده‌اند، برخی از مسئولان حضوری فعال در این پلتفرم ها داشتند.

۳۰ شهریور ماه بود که عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات دولت رئیسی، خبر از ایجاد محدودیت بر روی اینترنت ایران داد. او در حاشیه جلسه هئیت دولت، درباره احتمال قطع شدن اینترنت درپی اعتراضات مردم به فوت مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز کردستان، گفت:« پهنای باند کاهش پیدا نکرده است. ما این موضوع را به صورت مستمر رصد می‌کنیم. بخاطر مسائل امنیتی و برخی از بحث‌ها که این روزها است، ممکن است گاهی اوقات محدودیت‌هایی توسط دستگاه‌های امنیتی تصمیم گیری و اعمال شود، ولی در کل ما هیچ کاهش پهنای باندی نداشته‌ایم و پهنای باند مورد نیاز کشور را به صورت روتین تامین می‌کنیم.»

بر همین اساس، از همان ۳۰ شهریور ماه، کاربران فضای مجازی علاوه بر محدود شدن اینترنت و قطع شدن آن در ساعات خاصی از شبانه روز، با فیلتر شدن برخی بازی های آنلاین و پلتفرم هایی مثل واتس اپ، اینستاگرام، کلش آف کلنز و ... رو به رو شدند.

وقتی دولتمردان و مجلسی ها، فیلترینگ را دور می زنند

اما، در این روزهایی که اینترنت ملی شده است و تنها در ساعتی از شبانه روز به سختی می توان به اینترنت جهانی دست پیدا کرده و برای دسترسی به برخی سایت ها و پلتفرم ها باید از فیلتر شکن استفاده کرد، برخی از مسئولان در فضای مجازی حضوری فعال دارند.

ابراهیم رئیسی، محمد باقر قالیباف، ناصر کنعانی، حسین امیر عبداللهیان، عزت الله ضرغامی و سارا فلاحی از جمله سیاستمدارانی هستند که در اینستاگرام فیلتر شده، فعال بودند.

گویی مسئولانی که بر فیلترینگ مُهر تایید زده و بر طرح صیانت و استفاده از اینترنت ملی اصرار می ورزند، خود این قانون رو نقض کرده و استوری و پست هایشان همانند گذشته به راه است.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس از مسئولانی بود که بیشترین فعالیت را در این مدت در اینستاگرام داشت. او در آخرین پست اینستاگرامی اش، بخشی از اظهارات خود در افتتاحیه نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت را منتشر کرده است. رئیس مجلس همچنین در پست دیگر، بخشی از نطق پیش از دستور خود در مجلس با تیتر « اعتراض اصلاح خواهانه به تغییر تصمیم ها منجر می شود» را منتشر کرده است.

قالیباف، رئیسی و ضرغامی فیلترینگ را دور زدند/ حضور سیاسیون در اینستاگرام فیلتر شده!

ابراهیم رئیسی هم آخرین پست خود را به بیانات رهبر انقلاب در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه های نیروهای مسلح اختصاص داده است، اما پیش از این دو پست دیگر در ۱۰ مهر ماه و همچنین ۱۱ مهر ماه منتشر کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، هم در این مدت حضوری فعال در اینستاگرام فیلتر شده داشت، او با انتشار پستی به بیانیه جو بایدن درباره اینترنت ایران واکنش نشان داد و نوشت:« سال‌هاست که مردم جهان چهره حقیقی و بی نقاب حقوق بشرآمریکایی را در فلسطین، افغانستان، عراق، یمن، لیبی، سوریه و ... و حتی در خاک آمریکا مشاهده کرده و می‌کنند. بهتر بود آقای جو بایدن قبل از گرفتن ژست‌های بشردوستانه، کمی راجع به کارنامه حقوق بشری کشور متبوع خود فکر می‌کرد، هر چند ریاکاری نیازی به فکر ندارد. رئیس‌جمهور آمریکا بهتر بود نگران تحریم‌های بی‌شمار و به اذعان دولت آمریکا بی‌سابقه و فلج کننده علیه ملت ایران باشد که اِعمال آنها علیه هر ملتی، مصداق بارز جنایت علیه بشریت است.»

حسین امیر عبداللهیان، هم پستی را به تماس تلفنی خود با وزیر امور خارجه ایتالیا اختصاص داد. عزت الله ضرغامی هم در یک استوری، توئیت خود درباره ملاقات با بهمن فرمان آرا را منتشر کرد.

اینستاگرام فیلتر می مانند؟

هر چند که زمان پایان فیلترینگ واتس اپ و اینستاگرام هنوز مشخص نیست و وزیر ارتباطات در این باره می‌گوید:« تصمیم‌گیری درباره این موضوع با بنده نیست از وزیر کشور به عنوان رئیس شاک (شورای امنیت کشور) باید سوال کنید.» اما، اظهارات محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور درباره محدودیت ها بنا به برخی تحلیل ها بر فیلترینگ دائمی این پلتفرم ها صحه گذاشت.

او در همایش بررسی نقش نخبگان در جهاد تبیین، با انتقاد از مسئولان گفت:« کاش آن زمان که مقام معظم رهبری بحث مقابله با تهاجم فرهنگی در فضای مجازی و ایجاد شبکه ملی اطلاعات را مورد تاکید قرار داده بودند، اقدام می کردیم. امروز فردی که در گذشته مسئولیت ایجاد این شبکه را برعهده داشته است، در توئیتی فیلتر کردن اینترنت را زیر سوال برد، ای کاش جلسه و مناظره ای بود تا من با شواهد مبین ثابت می کردم که او در این جنایت دست دارد.»

قالیباف، رئیسی و ضرغامی فیلترینگ را دور زدند/ حضور سیاسیون در اینستاگرام فیلتر شده!

دادستان کل کشور همچنین با اشاره به اینکه کسب و کار مردم در اینستاگرام با مشکل روبرو شده است، اظهار داشت:« باید آن زمان که هنوز کسب و کار مردم در فضای مجازی نبود، دوراندیشی می کردیم تا به جای استفاده از برنامه خارجی و با کمک فکر و اندیشه جوانان، شبکه داخلی ایجاد می کردیم، این کوتاهی ها، تقصیرها و تعمد در توجه نکردن به تاکید مقام معظم رهبری، امروز ما را به اینجا رسانده که در واتساپ و اینستاگرام شاهد برگزاری کلاس هایی برای جرم و جنایت، بی عفتی و هرزگی باشیم.»

بیشتر بخوانید :

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1681305

برچسب‌ها