۰ نفر
۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۰
کشف میکروپلاستیک در شیر مادر!

دیجیاتو نوشت: دانشمندان ایتالیایی برای اولین بار اثرات سمی میکروپلاستیک‌ها را در شیر مادر رویت کردند که می‌تواند برای سلامتی نوزادان تاثیرات بالقوه خطرناک و نگران‌کننده‌ای به همراه داشته باشد.

نوزادان در برابر آلاینده‌های شیمیایی آسیب‌پذیرند و حالا دانشمندان می‌گویند این اولین باری است که میکروپلاستیک را در شیر مادر تشخیص داده‌اند. آنها با بررسی نمونه شیر 34 مادر سالم، یک هفته پس از زایمان در رم ایتالیا، متوجه شدند که در شیر 75 درصد مادران، اثرات سمی میکروپلاستیک‌ها وجود دارد. محققان می‌گویند این موضوع بسیار نگران‌کننده است و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

دانشمندان می‌گویند با وجودی که در شیر این مادران میکروپلاستیک شناسایی شده، اما کماکان تغذیه نوزادان با شیر مادر توصیه می‌شود و آن را بهترین تغذیه کودک می‌دانند.

میکروپلاستیک‌ها و سلامت انسان

تحقیقات قبلی انجام شده، اثرات سمی میکروپلاستیک در برخی سلول‌های انسان، حیوانات آزمایشگاهی و حیوانات دریایی را نشان می‌داد و حالا در شیر مادر نیز تشخیص داده شده است. میکروپلاستیک‌ها معمولا حاوی مواد شیمیایی مضری هستند که می‌تواند تاثیر بدی روی سلامت داشته باشد.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد مردم سالانه حداقل 50,000 ذره پلاستیکی می‌خورند. تیم ایتالیایی در سال 2020 میکروپلاستیک را در جفت‌های انسانی شناسایی کرد.

تشخیص میکروپلاستیک در شیر مادر باعث افزایش نگرانی محققان در مورد نوزادان شده است. پیش از این تحقیقات مختلفی در مورد ارزیابی راه‌های کاهش قرار گرفتن مادران در معرض این آلاینده‌ها در دوران بارداری و شیردهی انجام شده است. همانطور که گفته شد، محققان این مطالعه می‌گویند با وجودی که میکروپلاستیک‌ها در شیر مادر شناسایی شده، اما نباید مادران در شیردهی کودکان خود کوتاهی کنند و کماکان شیر مادر برای تغذیه نوزادان توصیه می‌شود.

این تحقیق می‌تواند نشان دهد قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها تا چه اندازه می‌تواند روی سلامت مادر و کودک تاثیرگذار باشد.

۲۲۷۲۲۷

کد خبر 1682652

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =