سعید محمد؛ پایان یک رویای اصول‌گرایانه / از سودای «پاستور» تا عزل از «مناطق آزاد»

همدلی نوشت : بالاخره سعید محمد چهره جنجالی و جدید اصول‌گرایان به ایستگاه برکناری رسید. او که روزگاری سودای ریاست جمهوری را داشت و حتی برخی اصول‌گرایان از او به عنوان یک گزینه مهم برای ریاست جمهوری آینده یاد می‌کردند حالا حتی نتوانست که تا پایان دولت سیدابراهیم رئیسی را همراهی کند. او برخلاف سمت قبلی‌اش در سپاه که به طور مبهمی گفته شده بود برکنار شده، ولی این بار به صورت شفاف و رسمی اعلام شد که او را برکنار کرده‌اند.

سعید محمد به عنوان فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کم‌کم تلاش می‌کرد تا خود را به محافل سیاسی اصول‌گرا نزدیک کند. در عین حال او تبلیغات زیادی را درباره شخصیت خود شروع کرده بود. تبلیغاتی که با محوریت شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی بود. با نزدیک‌تر شدن به انتخابات ریاست جمهوری او رسما به عنوان یک گزینه جدی در میان محافل سیاسی نامش مطرح بود؛ حتی برخی او را واجد ویژگی‌هایی می‌دانستند که در سخنان رهبر انقلاب با عنوان «رئیس جمهور جوان حزب‌اللهی» برشمرده شده بود. اما در ایام منتهی به انتخابات حوادثی رخ داد که نام او را با حاشیه‌های زیادی همراه کرد. تا پیش از آن بسیاری او را یک گزینه جدی می‌دانستند و تصور عمومی بر این بود که احتمال حضور و پیروزی او در عرصه انتخابات خیلی زیاد است. اما به ناگهان خبر رسید که سعید محمد از سپاه جدا شده است. سمتی که او را به عنوان یک جوان مومن و انقلابی نزد افکار عمومی حامی جریان اصول‌گرا مهم و برجسته می‌کرد.

بالاخره سعید محمد چهره جنجالی و جدید اصول‌گرایان به ایستگاه برکناری رسید. او که روزگاری سودای ریاست جمهوری را داشت و حتی برخی اصول‌گرایان از او به عنوان یک گزینه مهم برای ریاست جمهوری آینده یاد می‌کردند حالا حتی نتوانست که تا پایان دولت سیدابراهیم رئیسی را همراهی کند. او برخلاف سمت قبلی‌اش در سپاه که به طور مبهمی گفته شده بود برکنار شده، ولی این بار به صورت شفاف و رسمی اعلام شد که او را برکنار کرده‌اند. در نهایت سعید محمد؛ فردی که تلاش می‌کرد تا با تبلیغات فراوان خود را به صدر اخبار برساند حتی در دولت مورد حمایت اصول‌گرایان و انقلابیون هم نتوانست سمت جنجالی خود را حفظ کند. سعید محمد در اسفند ۱۳۹۹ از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا جدا شد برخی این جدایی را برکناری تفسیر کردند و در عین حال طرفداران او تلاش کردند که این اتفاق را تنها یک استعفا نشان دهند. خودش اما آن را یک استعفا دانست و درباره علتش نوشت که می‌خواهد از شکل‌گیری‌های شائبه سیاسی و انتخاباتی حول محور سپاه جلوگیری کند. اما اظهارات برخی از فرماندهان سپاه وضعیت را برای او دشوار کرد.


یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران گفت که سعید محمد را به علت «تخلف» و «رعایت نکردن» مقررات از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا منفک کرده‌اند. سپاه پاسداران نیز «نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد». پس از این، جوانی با بیان اینکه از سوی برخی رسانه‌های داخلی و خارجی «برداشت‌های نادرست و بعضاً سوءاستفاده» درباره‌ی این سخن او صورت گرفته، گفت که منظورش از تخلف مورد اشاره، صرفاً «بروز رفتارهای سیاسی-انتخاباتی بوده که مغایر با مقررات جاری سپاه است.» رمضان شریف، سخنگوی سپاه نیز درباره صحبت جوانی مبنی بر «تخلف» سعید محمد گفت: «نظر رسمی سپاه ممکن است این نباشد.»


با این حال برخی از رسانه‌های اصول‌گرا از برکناری او خبر دادند. حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت که کنار رفتن او به خاطر انتخابات نبوده، بلکه او تخلفاتی داشته و به گفته وی، سعید محمد در رابطه با نامزدی انتخابات ریاست جمهوری «اصلاً در فضای اصول‌گرایان مطرح نیست». اما سعید محمد ، سخن ترقی را کذب خواند و پس از آن حمیدرضا ترقی گفت: «اگر دغدغه و نگرانی در ذهن آقای سعید محمد و طرفداران ایشان پدید آمده‌است، پوزش می‌طلبم.»
به‌هرحال در آن ایام یک نیرویی تلاش می کرد که خیلی فضای منفی علیه سعید محمد شکل نگیرد هرچند که عده‌ای مانند ترقی رسما درباره او با نقد و انتقادات جدی صحبت می‌کردند. بهرحال سعید محمد نتوانست از فیلتر شورای نگهبان رد شود و پشت سد شورای نگهبان گیر کرد. همین هم باعث شد که همه تبلیغاتی که درباره او به راه افتاده بود به ناگهان فرو بریزد.
ولی با این حال او از ورود به دولت مانند بسیاری از چهره‌های سیاسی اصول‌گرا که نام‌شان در انتخابات ۱۴۰۰ مطرح بود بی‌نصیب نماند. بعد از پیروزی سیدابراهیم رئیسی سعید محمد هم توانست پستی بگیرد و با حکم وزیر اقتصاد به سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری رسید. اما او نتوانست این سمت را برای خود حفظ کند. هرچند که در این ایام نیز خیلی تلاش کرد که تبلیغات مجازی را برای خود حفظ کند.


در نهایت دیروز سعید محمد، از دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برکنار شد. سید احسان خاندوزی طی حکمی نصراله ابراهیمی را به سمت سرپرست دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب کرد. خبرگزاری اصولگرای مهر گزارش داد که، پس از موافقت رئیس‌جمهور با درخواست وزیر اقتصاد مبنی بر تغییر دبیر شورای عالی مناطق، امروز سید احسان خاندوزی طی حکمی نصراله ابراهیمی را به سمت سرپرست دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی منصوب کرد. در سوابق اجرایی نصراله ابراهیمی سرپرست جدید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی مسئولیت‌هایی همچون معاون توسعه مدیریت و منابع دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، مدیرکل پشتیبانی قوه قضائیه، معاون استاندار تهران، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران و مسئول اداره سازمان منطقه آزاد چابهار مشاهده می‌شود.

بیشتر بخوانید :

۲۱۲۲۰

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1682887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =