وجود47روستای درمعرض خطر دراستان چهارمحال وبختیاری

تسنیم نوشت: مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری گفت: به طور کلی ۴۷ روستای در معرض خطر در استان وجود دارد که طبق دستورالعمل و اعتبارات ابلاغ شده، مطالعات این روستاها در حال انجام است.

فرشید ریاحی اظهار داشت: در سال گذشته برای زلزله کوهرنگ مجموع تسهیلات و کمک‌های بلاعوض بالغ بر 360 میلیارد تومان ابلاغ شد که کار عملیاتی این واحدها با 87 درصد پیشرفت فیزیکی رو به اتمام است.

وی با اشاره به اعتبارات برای سیل رخ داده در سال 1401، گفت: برآورد خسارت‌های ناشی از سیل در مردادماه انجام شد و واحدها ارزیابی شدند که گزارش اولیه آن‌ها از طریق استانداری، سازمان مدیریت بحران و سازمان برنامه و بودجه استان تنظیم و به دستگاه‌های مربوطه ارسال شد اما متاسفانه تاکنون اعتباراتی تخصیص نیافته و همچنان پیگیری‌ها وجود دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری مطرح کرد: واحدهایی که از سیل خسارت دیدند مانند زلزله به طور صددرصدی تخریب نشدند بلکه واحدهایی هستند که بین 20 تا 60 درصد دچار خسارت شدند و قابل تعمیرند اما واحدهایی که غیرمقاوم بودند قطعا تخریب و بازسازی می‌شوند.

وی افزود: این واحدهای غیرمقاوم تخریب شده در اثر سیل در دستور کار است، بیشترین این واحدها یعنی 20 واحد در روستای بارده بودند که با هماهنگی‌های صورت گرفته و مساعدت‌ها کار این واحدهای مسکونی در حال انجام، هدایت و راهبری است، در حال حاضر این خانوارها در واحدهای مسکونی همجوار خود یا بستگان سکونت دارند و مشکلی وجود ندارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه اتمام کار این واحدها بستگی به ابلاغ تسهیلات دارد، بیان داشت: مردم از بضاعت مالی کمی برخوردار هستند، می‌توان یک روند یکساله برای اتمام کار واحدهای خسارت دیده در نظر گرفت که باز هم تسهیلات نقش اصلی را دارد.

وی مطرح کرد: در استان چهارمحال و بختیاری به طور کلی 47 روستای در معرض خطر وجود دارد که طبق دستورالعمل و اعتبارات ابلاغ شده در سفر ریاست جمهور مطالعات این روستاها در حال انجام است، تقریبا 29 روستا در جای خود رفع خطر می‌شوند و مابقی روستاها باید جا به جا شوند. هم‌اکنون دو سه روستا در حال اجرا هستند و به محض اتمام مطالعات عملیات جا به جایی یا مقاوم سازی روستاها شروع می‌شود.

ریاحی در پایان خاطرنشان کرد: مردم مقاوم‌سازی منازل خود را در اولویت قرار دهند، قطعا منتظر و پیگیر ابلاغ تسهیلات و اعتبارات بوده و با مکاتبات صورت گرفته امید است تسهیلات برای مقاوم‌سازی ابلاغ شود تا هر چه سریع‌تر واحدهای مسکونی آسیب دیده استان را مقاوم کرد.

48

کد خبر 1685046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =