اروپایی‌ها مشتری کدام کالای ایرانی هستند؟

فردای اقتصاد نوشت: جزییات تجارت ایران و اروپا در هشت ماه نخست سال جاری میلادی منتشر شد. آلمان همچنان برترین شریک تجاری ایران در اروپاست و ایتالیا و اسپانیا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

آمار و ارقام منتشرشده توسط یورواستات، نشان می دهد که ارزش تجارت میان ایران و اروپا از ژانویه تا اوت ۲۰۲۲میلادی، ۳۴۴۱میلیون یورو بوده است که ۱۵درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته (۲۹۹۷میلیون یورو) افزایش داشته است. ۲۷۰۹میلیون یورو ارزش صادرات اروپا به ایران و ۷۳۲میلیون یورو صادرات ایران به اروپا بوده که به نسبت مدت زمان مشابه در سال قبل به ترتیب ۱۱ و ۳۰درصد رشد داشته‌اند. ارزیابی ها نشان می دهد که در ماه اوت (آگوست) ۲۰۲۲، واردات و صادرات ایران از و به اروپا به ترتیب ۳۵۲ و ۹۲ میلیون یورو بوده که ۱۱ و ۴ درصد به نسبت ماه مشابه سال قبل رشد داشته‌اند. ارزش کل تجارت ایران و اروپا نیز در اوت ۲۰۲۲ به نسبت ماه مشابه در ۲۰۲۱، معادل ۱۰درصد رشد داشته است (۴۴۴ و ۴۰۵میلیون یورو به ترتیب).

در هشت ماه نخست سال ۲۰۲۲، بیشترین کالای وارداتی ایران از قاره اروپا متعلق به گروه کالایی خودرو و ماشین‌آلات صنعتی به ارزش ۷۹۰میلیون یورو بوده که به نسبت سال گذشته واردات این گروه کالایی دو درصد رشد داشته است. بیشترین کالای صادراتی از ایران به اروپا نیز مواد شیمیایی و گروه مرتبط است که ۲۳۰میلیون یورو ارزش این گروه کالایی بوده است. آلمان همچنان برترین شریک ایران در اروپا است و ایتالیا و اسپانیا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اروپاییان مشتری کدام کالای ایرانی‌اند؟

بر اساس گزارش اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان به نقل از اداره آمار فدرال آلمان، اعداد و ارقام منتشرشده نشان می‌دهد که صادرات ایران به آلمان شیب نزولی به‌ خود گرفته و در اوت ۲۰۲۲ به پایین‌ترین مقدار خود از ژانویه ۲۰۲۱ رسید.

اروپایی‌ها مشتری کدام کالای ایرانی هستند؟

بر اساس اداره آمار فدرال آلمان، تجارت بین ایران و آلمان از ژانویه تا اوت ۲۰۲۲میلادی، ۱۲۳۱میلیون یورو بوده است که به نسبت مدت مشابه در سال گذشته ۷درصد رشد داشته است (۱۱۵۰میلیون یورو). از این مقدار ۱۰۲۴میلیون یورو سهم صادرات آلمان بوده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته ۹درصد رشد داشته است (۹۴۱میلیون یورو). اما سهم صادرات ایران از تبادلات تجاری میان دو کشور ۲۰۷میلیون یورو بوده است که در مقایسه با ۸ ماهه نخست سال گذشته یک درصد کاهش داشته است.

در اوت ۲۰۲۲، حجم تجارت میان دو کشور ۱۵۸میلیون یورو بوده که در مقایسه با اوت ۲۰۲۱، معادل ۳۸درصد رشد داشته است (۱۱۴ میلیون یورو). از این رقم آلمان ۱۳۸میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده است که به نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۲درصد رشد داشته است (۸۵میلیون یورو) و ایران نیز ۲۰ میلیون یورو صادرات به آلمان داشته است که در مقایسه با اوت ۲۰۲۱ کاهش ۳۰درصدی را نشان می‌دهد (۲۹ میلیون یورو). اما بررسی ماهیانه صادرات ایران به آلمان نشان می‌دهد که از فوریه ۲۰۲۲ حجم صادرات ایران به آلمان روند کاهشی داشته و در اوت امسال به کمترین مقدار خود از ژانویه ۲۰۲۱ (۲۰میلیون یورو) رسیده است.

اما در میان کالاهای تبادل‌شده، همچنان گروه مواد غذایی و دام بیشترین میزان صادرات از مبدا آلمان به ایران را دارند؛ ۳۱۶ میلیون یورو از ژانویه تا اوت ۲۰۲۲. گروه‌های کالایی خودرو و مواد شیمیایی در رده‌های بعدی قرار دارند. گروه مواد خام غیر خوراکی و غیر سوخت که در ماه گذشته جای گروه مواد غذایی و دام را در صدر کالاهای صادرشده از ایران به آلمان را گرفت نیز بیشترین میزان صادرات به آلمان را دارد؛ ۸۳ میلیون یورو در ۸ ماهه نخست ۲۰۲۲ که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۹۱ درصد رشد داشته است (۴۴ میلیون یورو). گروه‌ کالایی مواد غذایی در رتبه بعدی است.

بیشتر بخوانید:

271 46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1685548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =