عکس | مقبره 3 هزار ساله که 5 هزار گنج در خود جای داده بود

مقبره توت عنخ آمون که در سال ۱۹۲۲ کشف شد، هنوز دست نخورده‌ترین مقبره فرعون است که تا کنون یافت شده است. در آن زمان، مصنوعات نفیس پادشاه توت و زیارتگاه دفن استادانه او جهان را مجذوب خود کرد و بینش جدیدی در مورد مصر باستان ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از گذشت یک قرن، این کشف هنوز شگفت‌انگیز است و تأثیر ماندگاری در زمینه باستان‌شناسی و همچنین هویت ملی مصر داشته است.

بیشتر بخوانید:

عکس | قابلیت‌های پهپاد انتحاری جدید و پیشرفته ایرانی

عکس | جدیدترین سامانه ضد پهپاد جهان رونمایی شد

چرا کشف مقبره این پادشاه جوان که حدود ۳۰۰۰ سال پیش کمتر از یک دهه حکومت کرد، چنین تأثیر ماندگاری داشته است؟ این موضوع کمتر به اینکه او در زمان زنده بودن چه کسی بود ربط داشت تا به آنچه پس از مرگش اتفاق افتاد. مهمتر از همه این بود که مقبره او کی و چگونه پیدا شد.

مقبره توت به طرز باورنکردنی به خوبی پنهان شده بود

عکس | مقبره 3 هزار ساله که 5 هزار گنج در خود جای داده بود

مقبره توت عنخ آمون در نزدیکی مرکز قبرستان پرجمعیت فرعون به نام دره پادشاهان در غرب شهر تبس قرار داشت. برخلاف دفن‌های هرمی که وجود گنج‌های بزرگ را اعلام می‌کردند، این مقبره‌ها اغلب روی آن‌ها پوشانده می‌شدند تا از کشف آنها توسط غارتگران محافظت شود. مقبره توت در نهایت در زیر بیش از ۱۵۰۰۰۰ تن سنگ، از جمله بقایای مقبره ای که در دامنه تپه بالای قبر حفر شده بود، پیدا شد.

تعداد کمی از مردم فکر می کردند مقبره را می توان پیدا کرد

جستجوی توت عنخ آمون یک جست و جوی واقعی بود. کارشناسان آن روز اظهار داشتند که هر مقبره در دره یا در دوران باستان مورد حمله قرار گرفته یا اخیراً توسط باستان شناسان کشف شده است. یک مکان غیر قابل توجه که به اشتباه به عنوان مقبره توت شناسایی شده بود، در میان مکان هایی بود که حفاری شده بود. توت همچنین به نظر می‌رسید که فرعون کوچکی بوده است و تنها چند اثر باستانی در پرونده باقی مانده به نام او وجود دارد.

هوارد کارتر حاضر به تسلیم نشد

عکس | مقبره 3 هزار ساله که 5 هزار گنج در خود جای داده بود

هوارد کارتر باستان شناس برخلاف عقیده غالب رفت و به جستجو ادامه داد. کارتر سال‌ها حفاری کرد، از جمله در طول جنگ جهانی اول و سپس، در نوامبر ۱۹۲۲، تنها چند روز پس از شروع سال آخر کاوش‌ها، تیم بالای پله‌ای را پیدا کرد که به سمت مقبره منتهی می‌شد.

قبر توت قبلا شکسته شده بود

دری که تیم در پایه پله‌ها حفاری کردند، بسته شد، اما قبر دو بار شکسته شده بود. دزدی‌ها اندکی پس از دفن، حدود ۳۰۰۰ سال قبل از کشف توسط کارتر، با دزدی اشیاء کوچک‌تر، مانند مهره‌های سنگ‌های قیمتی، صورت گرفت. یک در داخلی پایین راهروی شیبدار نیز شکسته و دوباره مهر و موم شده بود.

مقبره سلطنتی تا حدودی به هم ریخته پیدا شد

در اولین اتاقی که کارتر افتتاح کرد، به نام پیش اتاق، بسیاری از اقلام گرانبها به طور نامطمئن چیده شده بودند که احتمالاً با عجله مقاماتی که مقبره را پس از سرقت نهایی بازسازی می کردند، دوباره روی هم چیده شدند. با این وجود، عظمت مقبره بسیار فراتر از انتظارات کارتر بود. در اولین نگاهش به اتاق، او آن را "عالی" اعلام کرد. هنگامی که مه پاک شد، او می توانست با چراغ قوه «حیوانات عجیب، مجسمه ها و طلا» را ببیند و همه جا درخشش طلا را نشان می دهد.

استانداردهای جدیدی برای باستان شناسی ایجاد کرد

عکس | مقبره 3 هزار ساله که 5 هزار گنج در خود جای داده بود

کارتر تکنیک هایی را که در کارهای قبلی آموخته بود گسترش داد و نوار جدیدی را برای دقت و جامعیت تعیین کرد. قبل از اینکه هری برتون، ماهرترین عکاس باستان شناسی جهان، تمام صحنه ها را ثبت کند، نور الکتریکی که در آن زمان ابزاری نوآورانه بود، در مقبره نصب شد. کارت‌های شماره‌گذاری شده توسط مصنوعات فردی قبل از جابه‌جایی هر شی در عکس‌ها قرار می‌گرفتند و کارتر قبل از جمع‌آوری گنجینه‌های موجود، یادداشت‌ها و طرح‌هایی با جزئیات می‌گرفت.

درک ما از تاریخ مصر شکل گرفت

مقبره تقریباً دست نخورده، بینشی بی بدیل از این لحظه در تاریخ مصر ارائه کرد. ارابه‌ها، سلاح‌ها، لباس‌ها و آثار هنری روش‌های جنگی و کسانی را که مصر دشمنان خود می‌دانست، منعکس می‌کردند. نقاشی‌های دیواری باورهای مذهبی را نشان می‌دادند، از جمله احترامی دوباره به آمون. تابوت های دست نخورده به باستان شناسان کمک کرد تا شیوه های دقیق دفن را بهتر درک کنند.

توتمانیا در سراسر جهان گسترش یافت

به لطف عکس‌های دقیق برتون از مصنوعات و مطبوعات جهانی‌تر از همیشه، اخبار مربوط به کشف بی‌نظیر به مخاطبان سراسر جهان رسید. حتی پادشاه و ملکه انگلیس تشنه به روز رسانی بودند. نقوش مصری و توت عنخ آمون در موسیقی رایج و مد، معماری و دکور و حتی در مارک های میوه ظاهر شد.

مصر کنترل آثار باستانی توت را حفظ کرد

برخلاف بسیاری از اکتشافات یافت شده در مصر، گنجینه های توت کشور را ترک نکردند. لرد کارناروون انتظار داشت که سهم بزرگی از آثار باستانی را که در اکثر کاوش‌ها مرسوم بود، تصاحب کند. تا حدی به دلیل شخصیت خشمگین کارتر، اما عمدتاً به این دلیل که مصر در زمان کشف استقلال خود از انگلیس را اعلام می کرد، دولت در عوض اصرار داشت که همه آنها در مصر بمانند.

در زمان کشف، توت به سرعت به نمادی از هویت مصری تبدیل شد. اکنون بیش از ۵۰۰۰ گنج از مقبره توت nv مرکز موزه بزرگ مصر است و مصریان بیشتر و بیشتری در حال هدایت کارهای باستان شناسی در این کشور هستند.

۲۲۷۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1687302

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =