آینده نوشت:

در حالی که بانک مرکزی از توقف صدور مجوز بانک آریا خبر می دهد، مالک اصلی بانک به اتهام اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از بانک صادرات ایران دستگیر شده است.

 ا.خ، از چهره های مرتبط با یکی از مقامات ارشد دولتی و پرونده بیمه ایران که صاحب دهها شرکت و موسسه اقتصادی زنجیره ای و تو در تو می باشد، با استفاده از شگرد خاصی اقدام به اختلاس از بانک صادرات می کرده است.

این فرد با تبانی و نفوذ با رییس شعبه بانک صادرات در محل کارخانه فولاد، اقدام به صدور ال سی های جعلی به مبالغ دهها میلیارد تومانی می کرده است و بدون آن که وجه ال سی های مذکور را به بانک بپردازد، ال سی ها را دریافت و به بانک های دولتی و خصوصی دیگر داخلی به قیمتی پایین تر از قیمت رسمی ال سی می فروخته است.

از آنجا که این ال سی ها در سامانه اطلاعاتی بانک صادرات ثبت نمی شده است، خریداران ال سی با استعلام از همان شعبه صادرکننده اقدام به خرید ال سی می کردند و درنهایت مبالغ ال سی های مذکور به بیش از 2 میلیارد و 700 میلیون دلار یا معادل سه هزار میلیارد تومان می رسد.

گفته می شود این فرد این مبلغ هنگفت را جهت انجام سایر معاملات صوری و دلالی خود استفاده می کرده و از این مبلغ که از حساب بانک صادرات برداشت شده است، تنها 500 میلیارد تومان صرف واسطه گری بانکهای دیگر شده است.

پس از یک اشتباه ا.خ ،این موضوع توسط بانک صادرات کشف وبه نهادهای نظارتی گزارش می گردد.

گفته می شود فرد مذکور که مالک یکی از باشگاههای لیگ برتر فوتبال نیز می باشد، در بسیاری از صنایع معاملات و فعالیتهای اقتصادی نقش دارد.

وی توانسته بود بدون رعایت مراحل قانونی و از محل همین سوء استفاده های مالی با ساپورت برخی مقامات ارشد دولتی، اقدام به اخذ مجوز از بانک مرکزی برای بانک تاسیسی خود نماید که با ورود نهادهای نظارتی به موضوع، بانک مرکزی ناگزیر به ابطال مجوز وی می گردد.

در واقع در برابر این پرونده که در دولت عدالت طلب رقم خورده است، شهرام جزایری و مرتضی رفیقدوست عددی محسوب نمی شوند. متهم اول پرونده که با یکی از مقامات ارشد اجرایی ارتباط داشته است، مالک باشگاه لیگ برتری است که 27هزار نفر برای وی کار می کنند.

در این حال سایت تابناک درباره پرونده مذکور نوشته است: این بانک خصوصی به دست فردی به نام «آ» در حال تأسیس بوده که با هشیاری و بررسی‌های بانک مرکزی و اقدام به هنگام دستگاه قضائی، پرده از برخی اقدامات عجیب و غریب روند تأسیس این بانک برداشته شد.

 یکی از عجایب و اقدامات بی‌سابقه در نظام بانکی کشور، راه‌اندازی این بانک خصوصی با دارایی یک بانک دولتی خصوصی شده است، چنانکه برای احداث این بانک، تسهیلاتی از سوی بانک صادرات به شرکت سرمایه‌گذاری «امیرمنصور» و شرکت «مه‌آفرید» ـ که متعلق به فردی به نام «ا . خ» است ـ واگذار می‌شود؛ تسهیلاتی که در تاریخ بانکداری کشور، بی‌سابقه بوده است!
 دادن دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار LC ریالی برای خرید آهن و شمش فولادی به این افراد و همچنین تسهیلات بی‌سابقه با توجه به مشکل دار بودن LC ها، بر این اقدامات عجیب و پرسش‌برانگیز افزوده است.

از سویی، این اقدام بانک صادرات خوزستان، در حالی است که برخی مدیران قدیمی و ارزشی بانک، نسبت به پیامدهای چنین تسهیلاتی، هشدار داده بودند.

ناگفته نماند، تسهیلاتی به این ارزش و مبلغ، قطعا بدون آگاهی مدیران ارشد بانک صادرات میسر نبوده است؛ بنابراین، مسئولان ارشد بانک صادرات، باید درباره این تسهیلات و مشکلات پدید آمده ـ و برخی موارد دیگر که منجر به دستگیری آقایان «آ و خ» شده و هم‌اکنون در زندان خوزستان به سر می برند ـ پاسخگو باشند.

نکته مهم این‌که چگونگی تأمین‌ دارایی این بانک خصوصی با پول بانک دولتی (خصوصی شده) بوده که گویا با هشیاری مسئولان قضایی و مسئولان بانک مرکزی، ناتمام مانده است.

مشرق نیز نوشته است:گروه سرمایه گذاری "آ" که پیش از پیوستن به جریان انحرافی تنها در زمینه های محدودی چون تولید آب معدنی فعالیت می کرد با آگاهی از نیاز های مالی جریان انحرافی توانست با استفاده از امضاهای طلایی در گام اول خود، چندین شرکت کوچک و بزرگ از جمله کارخانجات عظیم فولاد سازی کشور در منطقه خوزستان را در جریان واگذاری های سازمان خصوصی سازی تصاحب کند.

نحوه تامین مالی این گروه از طریق سیستم بانکی نیز خود داستان جالبی دارد که در صورت انتشار جزییات می تواند راه های نفوذ جریان انحرافی به نظام بانکی کشور را افشا کند.

 

نکته جالب توجه در خصوص لیدر این گروه سرمایه گذاری، فروش زیر قیمت محصولات فولادی توسط این گروه است.گروه سرمایه گذاری "آ" در دو سال  گذشته با استفاده از LC های داخلی و خارجی و استفاده از خطوط ریفاینانس توانست حجم بالایی محصولات فولادی در داخل کشور به فروش برساند وفروش گروه نیز معمولا زیر قیمت بوده است.

 

نحوه حضور این گروه در بازار آهن به این ترتیب بوده که ابتدا با استفاده از خطوط ریفاینانس حجم بالایی فولاد وارد کشور کرده و با فروش نقدی آن به زیر قیمت قدرت مالی بالایی به دست آورده و در زمان سرسید اعتبارات اسنادی با همکاری برخی افراد با نفوذ از پرداخت این مطالبات خودداری کرده است.

 

دقیقا زمانی که قرار بود مجوز بانک "آ" صادر شود این گروه توانست با قدرت مالی که سیستم بانکی در اختیار وی قرار داد بخش عمده ای از سرمایه بانک خود را تامین کند.به عبارت بهتر این بانک خصوصی در نهایت با استفاده از منابع بانکهای دولتی کشور تاسیس شد.در این بین کمکهایی که از سوی یکی از بزرگترین بانکهای دولتی کشور به گروه سرمایه گذاری "آ" شد نقش عمده ای در تامین مالی سرمایه اولیه تاسیس بانک "آ" داشت.

 سوال مهم این است که بانک مرکزی چگونه و به چه دلایلی در برابر تخلفات عمده این گروه سکوت اختیار کرده است.بانک مرکزی که در اطلاعیه های خود پیگیر وام های سه و ده میلیون تومانی است که به نیازمندان جامعه داده شده چرا تاکنون در خصوص تخلفات چند صد میلیارد تومانی این گروه سکوت کرده است.

 البته سکوت بانک مرکزی تنها به این بانک خصوصی ختم نمی شود.وقتی به تخلفات عمده ای که در مرحله تاسیس بانکهای خصوصی نگاه می کنیم این سوال مطرح می شود که آیا بانک مرکزی نیز در مسیر انحراف قرار گرفته است.

 پیش از این هشدارهای جدی درباره سوءاستفاده جریان انحرافی و صاحب نفوذان از بانک مرکزی برای پولشویی و اقدامات خلاف قانون سنگین داده شده بود که ظاهرا چندان جدی گرفته نشده است.

/5656

کد خبر 168813

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 41
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • پارسا IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  3 0
  فاتحه مع الصلوات
 • 18 US ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  1 0
  ای بابا چه قدر اسما رو سانسور کرده بودین اه اه...
 • لو لو IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  3 0
  تازه فرمایش ظهر عاشورا امام حسین ع را می فهمم. وقتی شکمها از مال حرام پر میشود گوشها برای شنیدن حق کر میشود
 • بدون نام IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  1 0
  من بازنشسته به منظورایجادشغل برای دو فرزند فارغ التحصیلم باهزار مصیبت وام سکه(حدود 10ملیون تومان2سال پیش)ازبانک رفاه گرفتم والان باچندبرابر شدن قیمت طلا،که باید وام را بصورت سکه برگردانم مثل ...درگل مانده ومستاصلم، انگاه درکشور من افرادی مثل اینها میلیاردی وام میگیرن وپس هم نمی دهند...عجب حکایت غریبی است..
 • بدون نام IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  با سلام دقت فرمایید:3000000000000تومان.درماشین حساب ما که جا نشد/
 • afy IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  1 0
  واقعاً وحشتناک است . چه بر سر این مملکت و مردم دارد می آید ؟ آنهایی که .... اقدامی بکنند ......
 • بدون نام IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  1 0
  با سلام دقت فرمایید:3000000000000تومان.درماشین حساب ما که جا نشد/
 • بدون نام US ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  این که عادیه خیلی ها دلالی lc میکنن
 • بدون نام IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  1 0
  منظورتون احتمالا شرکت داماش و بانک آریا نیست که؟
 • اسی IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  واقعا متاسفم.آخه کی قراره مملکتمون درست بشه
 • محمد حسيني IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  1 0
  نوش جون . كلا بخور بخوره . هر كه عرضه داره بخوره . من الله توفيق
 • بدون نام UZ ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  حساست اساساً برای حجم و رقم بالا از سوی مراجع ذیربط ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نیست و در این ماچرا عده ای دستشان در کار است و منتفع شده اند.
 • رضا US ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  اینا نشونه های داماش نبود؟
 • بیکار IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  چطوره ما هم راهشو یاد بگیریم!!!!!!!
 • پروفسور حاج سید حسین متفاوت IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  2 0
  افتابه دزدها را اعدام کنید !!!!!!!
 • کاوه PL ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  برابر اسعت باکل حقوق عقب مانده و مطالبات کارمندان و کارگران وزرت خانه هاوبخش خصوصی و ....با با تودیگه کی هستی و سیمت به کجا وصله؟
 • کاوه PL ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  برابر اسعت باکل حقوق عقب مانده و مطالبات کارمندان و کارگران وزرت خانه هاوبخش خصوصی و ....با با تودیگه کی هستی و سیمت به کجا وصله؟
 • بدون نام IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  طبق فرمايشات مقام رهبري بيرحمانه درجلواينها بايستيداين مملكت به كجا مي رود؟؟؟؟؟؟نه قانون ونه مجري قانون جاي تاسف است
 • mohseN US ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  این ال سی‌ چی‌ هست حالا؟ بعدش این مقامات ارشد دولتبم گرفتم یا نه؟ اسمشونم که طبقه معمول نباید بگن دیگه
 • بدون نام A1 ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  چه مملکتی شده به به خوش به حال شهدا
 • بدون نام IR ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  نگران نباشید دنیا مال آنها و ما آخرت و داریم. پناه بر خدا آدم حریص سیر نمیشه؟
 • بدون نام IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  باز خدا پدرشو بیامرزه که 27هزار نیرو داره و داره نونشونو میده .آقایونی که خوردن و یه آبم روش و چرا نمیگید؟؟؟
 • 90 IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  متاسفانه معمولا دوسال آخر دولتها این وقایع زیاده خبر های جدید در راه است !!
 • مهدي زرنگه IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  شوكه شدم.وا.با اين مبلغ چندتا زن ميتونه بگيره. بهش بگين دست ما هم بگيره
 • حيدر جعفري زاده IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  سلام همگي خسته نباشيد، آقاي آ.خ هم خسته نباشند. برخورد با چنين موجودات پستي بايد در اشد خود باشه. مملكتي كه خدا رو شكر كم نداره، بايد براي مسائل ابتدايي خودش دست و پا بزنه و هنوز جهان سوم بمونه. دسته اون كشاورز، صنعت گر و خلاصه مولدهاي واقعي رو ببوسيد بهترين بهاء رو بهشون بديد ببينيد: ايران ماآباد ميشه و درصد نارضايتي شديدا صفر مي شه. به فكر توده مردم باشين، نه اينكهوامهاي كوچيك و بدرد نخور بدين بلكه آدماي درست رو بذارين سر كار
 • ش ج IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  خدا خیرش دهد. حداقل برای 27 هزار نفر مستقیم و بیش از 100 هزار نفر غیر مستقیم ایجاد درآمد کرده است.
 • بدون نام IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  در هر کشوری که بنگاه اقتصادی به این بزرگی به مشکل بر می خوره دولت کمکش می کنه تا بلندشه اما تو ایران تو سرش می زنن . اقلا 27000 نفر بصورت مستقیم دارن نون می خورن و هزارن نفر هم بصورت غیر مستقیم ببینید مشکل کار کجاست که یک فعال اقتصادی وارد این ماجرا می شه اگرنه با متلاشی کردن این شرکت وضع فساد توی مملکت حل نمی شه
 • متوهم IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  همه اینا کار طرفدارای تراکتوره که بعد از بازی رشت می خوان انتقام بگیرن :) آقا من خیلی طرف رو قبول داشتم، می گفتم ببین چه مدیریتی داره که اینهمه کارخونه بزرگ و کوچیک داره، البته الان ارادتم بیشتر شد چون علاوه بر مدیریت شارلاتانیسم خونش هم بالاست :؟)
 • ناشناس US ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  به نظر من عامل اصلی در اینگونه اتفاقات خود بانک صادرات است. اولا چون بانکیست که اکثر اختلاص های سالهای اخیر را ساپورت کرده است . ثانیا بارها بانک مرکزی را در قوانین مختلف بانکداری دور زده است. چگونه می توان L/C با این ظرفیت را به یک فرد داد آن هم به دون هماهنگی هیئت مدیره و شخص مدیر عامل آن بانک. حال آنکه بسیاری از افراد عادی برای وام های ازدواج 100 بار باید به بانک مراجعه کنند.
 • حسین IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۱
  0 0
  چطوربرای..یک.وام2الی3ملیونی بانک مربوطه میگوید بایداسعلام شودامابرای این اختلاس به این بزرگی هیچ استعلامی ازبانک مرکزی نشد
 • بدون نام IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۱
  0 0
  متاسفم.که زودفهمیدیم
 • بدون نام IR ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۱
  0 0
  اسمش امیر خسروی
 • غلامرضا مخلصی زاده A1 ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۵
  0 0
  سید من کشیدم کنار این ها خودی و غیره خودی میکنند خودت حکم بده این ازگل ببین چه جوری تو این فلاکت اقتصادی ما را گرفته و به خیال خودش دست به زرنگ بازی زده و پول ملت را به یغما برده است
 • ذدون نام US ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۵
  0 0
  واقعا بایداینجور ادما رسوا شوند این در حالی است که این اقا همسر وفرزندانش در کانادا زندگی میکنند و بعنوان یک سرمایه دار بزرگ در کاناداست باید در مفابل مردم مجازات بشند این همه احتلاس این همه ثروت ودارایی کی میزه این همه راهو جای بسی تاسفه
 • ذدون نام US ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۵
  0 0
  واقعا بایداینجور ادما رسوا شوند این در حالی است که این اقا همسر وفرزندانش در کانادا زندگی میکنند و بعنوان یک سرمایه دار بزرگ در کاناداست باید در مفابل مردم مجازات بشند این همه احتلاس این همه ثروت ودارایی کی میزه این همه راهو جای بسی تاسفه
 • بدون نام IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  1 0
  این یکی را هم مثل رفیقدوست اعدام را بکنید حبس عبد, حبس عبد را بکنید 15 سال حبس بعدشم تو این 15سال متهم را عین رفیقدوست بزاریدش مسئول تدارکات زندان تا همش برای رفع تدارکات زندان خارج از زندان و کشور باشند و مثل رفیقدوست تو انگلیس باشند. واقعاکه. مقامات عالی کشور به ذهنشون نمی رسه که وقتی به این صورت با مفاسد اقتصادی برخورد می کنند مردم چهفکرهای بدی به ذهنشون می رسه!!!!!!!!!!1
 • نوید IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۲
  2 0
  دمش گرم نوشه جونش فامیله مابود ولی هیچ خیری به ما نرسید.
 • بدون نام IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۳
  1 3
  واقعا متاسفم که براحتی این مطالبو بدون تحقیق توی سایت ها منتشر می کنند و با آبروی افراد بازی می کنند. اصلا این جوریا که می گن نیست. اختلاس معنای حقوقی خاص خودشو داره. این رقمی که اعلام کردند نبوده. و ریالی هم از وجوه دریافتی هدر نرفته و ارزی هم از کشور خارج نشده، بلکه برای توسعه فعالیت های اقتصادی مجموعه 20 هزارنفری و کارمندان عظیم و کثیر اون بوده. واقعا متاسفم که چنین مطالب کذبی رو منتشر می کنند و مردم هم بدون اطلاع از جزئیات طبیعتا تعجب می کنند.
 • بدون نام A1 ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۲
  2 0
  عمواحمد به ما گفت هرچی بگندد نمکش میزنند ... وای به روزی که بگندد نمک
 • بدون نام MY ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۸
  0 0
  اون دوستانی که میگن فعال اقتصادی و ... و دارن از این شخص حمایت میکنند آیا این مجموعه اموال و دارایی از تلاش خودش بدست آمده یا از زدو بند سیاسی؟ اگر حالت دوم صحیح باشه بنابراین جرم محرز میشه. ضمن اینکه افراد و کارمندان این آقا پس از اجرای حکم که اخراج نمیشن بلکه اموال ایشان به بیت المال برمیگرده و اداره کارخانه طی تشریفاتی به بانک یا در مزایده فروخته میشه
 • بدون نام A1 ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۷/۱۰
  0 0
  خواهشن اسم ها رو هم بگین که همه با خبر بشن