ایرنا نوشت:

رییس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد هرگونه توافق آتی میان جمهوری اسلامی ایران و روسیه در زمینه تاسیسات هسته ای، مربوط به احداث نیروگاه های جدید در ایران و توسعه بیش از پیش همکاری های صلح آمیز هسته ای دو کشور خواهد بود. 

'فریدون عباسی' اظهار داشت: موضوع راه اندازی نیروگاه بوشهر از مرحله توافق میان تهران و مسکو فراتر رفته است و اگر قرار باشد توافق جدیدی میان ایران و روسیه در زمینه تاسیسات هسته ای انجام شود، مربوط به احداث نیروگاه های جدید در ایران و گسترش همکاری های صلح آمیز هسته ای میان دو طرف خواهد بود.

عباسی تاکید کرد که توافق میان تهران و مسکو در خصوص نیروگاه بوشهر مدتها پیش حاصل شده و این نیروگاه در واقع راه اندازی شده و در حال انجام آزمایش های نهایی است.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین با اعلام این خبر که نیروگاه اتمی بوشهر اواخر آبان یا آذر ماه سال جاری بطور رسمی افتتاح می شود، گفت: نیروگاه اتمی بوشهر اکنون به مرحله پیش راه اندازی نزدیک می‌شود و مرحله اول این نیروگاه با 40 درصد توان خود تا پایان ماه مبارک رمضان راه اندازی می شود.

عباسی ضمن رد برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه روسیه پس از نیروگاه بوشهر در زمینه احداث نیروگاه های اتمی جدید با ایران همکاری نخواهد کرد، گفت: روس ها در زمینه احداث نیروگاه های اتمی جدید در ایران با ما مذاکراتی داشته اند و پیشنهادهایی را هم مطرح کرده اند.

عباسی در پاسخ به این سوال که آیا ایران علاوه بر روسیه، کشورهای دیگری را نیز برای همکاری در زمینه احداث نیروگاه های هسته ای جدید مد نظر دارد،گفت: ما با کشورهای مختلف می توانیم کار کنیم مشروط بر اینکه آن کشورها از استانداردها و توانمندی های لازم در زمینه احداث نیروگاه های هسته ای برخوردار باشند. بعد از زمین لرزه اخیر ژاپن و اتفاقی که برای نیروگاه هسته ای 'فوکوشیما' رخ داد، باید به سطح فنی و نکات ایمنی کشورهایی که قصد امضای قرارداد با ایران را برای همکاری در زمینه احداث نیروگاه هسته ای دارند، اطمینان حاصل کنیم.

/2929

کد خبر 168875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =