بیماری نادر «دست،پا و دهان» در کودکان چیست؟

فوق تخصص بیماریهای عفونی کودکان وعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص بیماری دست، پا و دهان در کودکان گفت: این بیماری از گروه بیماریهای عفونی و بثوری است و باعث ایجاد ضایعاتی در سطح پوست و مخاط دهان میشود.

به گزارش خبرآنلاین دکتر فریبا شیروانی با حضور در برنامه مادر و کودک شبکه سلامت سیما بیان کرد: علت بروز این بیماری، ویروسی از گروه آنترو ویروس ها است که همراه با ضایعات پوستی و مخاطی و همچنین تب تظاهر پیدا میکند البته بیشتر همراه با ضایعات پوستی است و گاهی با تب و گاهی بدون تب بروز می کند. ضایعات در تمام دهان از جمله زبان و حلق، مشاهده میشوند. این بیماری با ضایعات جلدی که بسیار متنوع است، خود را بر کناره های خارجی دست و پا، کف دست و کف پا نشان می‌دهد.تنوع این ضایعات به حدی است که گاهی برای تشخیص صحیح، نیاز به نمونه برداری از ضایعه می باشد.

شیروانی در خصوص علائم بیماری گفت: کاهش تمایل به خوردن و نوشیدن به دلیل وجود ضایعات در دهان کودک، از مهمترین علائم این بیماری است، در مرحله بعد، ضایعات پوستی، معمولا بر کف دست ها، کف پاها، ناحیه تناسلی و خط پوشک خود را نشان می دهد، این ضایعات معمولا دردناک نیستند و خارش هم ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: این بیماری مسری است و از طریق تماس پوستی با فرد آلوده، استنشاق ترشحات تنفسی فرد آلوده هنگام عطسه و سرفه و همچنین انتقال از طریق مدفوع، صورت میگیرد. احتمال انتقال این بیماری به خواهر و برادر کودک مبتلا به ویروس وحتی والدین وجود دارد، بنابراین رعایت بهداشت و کنترل راههای انتقال بیماری،از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی یادآور شد: این بیماری خود کنترل شوند است و تنها راه درمان، کنترل تب با استفاده از تب برهایی مانند استامینوفن و بروفن است،مصرف نوشیدنی های خنک وغذاهای نرم پر پروتئین نیز توصیه میشود. خانواده ها توجه کنند اگر ضایعه شبیه آبله مرغان باشد، مصرف بروفن ممنوع است و تنها استفاده از استامینوفن مجاز میباشد. استفاده از دهانشویه در بچه های کوچکتر مقدور نیست اما در کودکان بزرگتر می توان از دهانشویه هایی که از مخاط محافظت می کنند، استفاده کرد. ویتامین ها نیز از جمله داروهای کمک کننده هستند.

وی گفت: ناخنهای کودک مبتلا به این بیماری ممکن است، مدتی بعد، تغییر شکل دهد و بیافتد. این علامت نگران کننده نیست و از عوارض احتمالی بیماری میباشد.

دکتر شیروانی بروز علائم قلبی و مغزی در مبتلایان به این بیماری را، از جمله عوارض بسیار نادر این بیماری دانست، وی همچنین استفاده از دهانشویه ها و پمادهای کورتون دار را ممنوع دانست‌.

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1689158

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =