هشدار نسبت به کمبود ۲۰۰ قلم دارو / «عاملین این معضل را تحت تعقیب قرار دهید»

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور نسبت به کمبود حدود ۲۰۰ قلم دارو در آینده‌ای نزدیک هشدار داد.

به گزارش خبرآنلاین، احمد توکلی در این نامه نوشت: دیده بان در ماه‌های گذشته نیز پیش بینی این موضوع را کرده بود و به مسئولین امر تذکر داد، اما به آن توجهی نشد.

متن این نامه بدین شرح است:

برادر ارجمند جناب آقای دکتر مخبر

معاون اول محترم رئیس جمهور

سلام علیکم

قال رسول الله(ص): و فی التاخیر آفات

احتراماً پیرو مذاکره تلفنی حدود ۳ ماه قبل و پیش بینی کمبود دارو به دلیل اقدامات ناصواب و غیرمسئولانه مسئولین سازمان غذا و دارو در طرحی به نام دارویار، به دلیل عدم توجه به تذکرات دیده بان شفافیت و عدالت منجر به کمبود دارو شد.

بعد از تأخیر در عزل رئیس سابق سازمان غذا و دارو، جلسه ای در مورخ ۴ آبان ماه در دفتر جناب آقای یزدی دبیر محترم ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی و با حضور معاون اقتصادی جنابعالی، دبیر ستاد تنظیم بازار، سرپرست سازمان غذا و دارو و نماینده دیده بان شفافیت وعدالت تشکیل گردید و مواردی مطرح شد که یکی ازموارد مطروحه، مصداق سوراخ دعا گم کردن است (برخورد با ۶ شرکت داروئی تولیدکننده آنتی بیوتیک) که اگر تقصیری هم در کمبود دارو داشته باشند، بسیار ناچیز است و راه به خطا رفتن است. چون مسببین و مقصرین اصلی کمبود دارو، تصمیم سازان و تصمیم گیران در حوزه ستادی سازمان غذا و دارو و افراد پشت پرده آنها هستند که همگی برای دیده بان شناسایی شده اند.

به این شرکتها ارز نداده اند، تسهیلات مالی جهت مابه التفاوت ارز نیمایی و ترجیحی نداده اند، جلسات بازخوانی تشکیل نداده اند، قیمت گذاری با تأخیر و غیرمنطقی انجام داده اند که همه این اعمال منجر به تضعیف تولید داخل و در نتیجه کمبود دارو شده است یا به عبارتی دست شرکتها را بسته اند و الان مقصر اصلی که از عمد یا سهو منجر به این فاجعه شده را رها کرده و به دنبال افراد بسیار کم تقصیر رفتن، نه اینکه مشکل را حل نمی نماید، قطعاً مشکل را دوچندان می کند.

جهت اطلاع جنابعالی الان در حدود ۲۰۰ قلم از اقلام دارویی در معرض کمبود هستند که ۸۰ تای آن در مرحله بسیار پرخطر و مابقی در مراحل بعدی قرار دارند که اگر تدبیر نشود و در بر همان پاشنه بچرخد، کمبود آنها نیز به زودی بروز و نمود پیدا می کند. پس با تصمیم دولت باید کل تولید کنندگان این ۲۰۰ قلم را تحت تعقیب و برخورد قرار دهید و مقصر اصلی را رها نمایید.

لذا تا دیر نشده است، تدبیر نمایید.

دیده بان شفافیت وعدالت، همانند همیشه آمادگی دارد جهت برون رفت از این وضعیت خطرناک، با ارایه راه کارهای عملی، با حضور کلیه ذی نفعان وذی منصبان کمک نماید.

احمد توکلی

رئیس هیأت مدیره دیده بان شفافیت و عدالت

۲۳۳۲۳۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1689865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =